155 dzieci urodziło się dzięki programowi in vitro w Poznaniu

155 dzieci – w tym 20 par bliźniąt dzięki programowi in vitro💕Miasto czeka na kolejne pary!

In vitro w Poznaniu

W Poznaniu, dzięki programowi in vitro, urodziło się 155 dzieci – w tym 20 par bliźniąt. Jak podaje Urząd Miasta, w 2019 roku przeprowadzono już 151 pełnych procedur. A chętnych nie brakuje. Trwa nabór kolejnych par.

Poznań ma się, czym chwalić. Dzięki samorządowemu programowi in vitro na świat przyszło 155 dzieci, z czego 20 to bliźnięta. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak pogratulował wszystkim szczęśliwym rodzicom na Facebooku, słowami: „Jest nas coraz więcej! Dzięki miejskiemu programowi in vitro na świat przyszło już 155 małych poznanianek i poznaniaków”.

Program in vitro będzie trwał w Poznaniu do 2020 roku, a na jego realizację samorząd przeznaczył 1,8 mln złotych.

In vitro w Poznaniu: nabór wniosków i kryteria kwalifikacji

Pary, które bezskutecznie starają się o potomstwo lub mają za sobą nieefektywne leczenie niepłodności, a są mieszkańcami Poznania, mogą składać wnioski i ubiegać się o refundację procedury in vitro. Każda zakwalifikowana para może liczyć na dofinansowanie każdej z trzech procedur ivf w wysokości 5 tysięcy złotych.

Pary nie muszą być małżonkami, jednak muszą spełnić określone kryteria. Jednym z nich jest wiek kobiety, który musi mieścić się w przedziale 20-43 lata. Ponadto pary muszą mieszkać w Poznaniu oraz mieć udokumentowane leczenie niepłodności. Ostateczna decyzja o zakwalifikowaniu pacjentów należy do lekarzy w klinikach będących realizatorami programu oraz urzędników.

Wniosek o dofinansowanie in vitro z budżetu miasta należy złożyć w wybranej placówce medycznej. Poznański program realizują trzy kliniki: Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań oraz Klinika Bocian.

Po opinii lekarskiej i stosownym orzeczeniu o stanie zdrowia wniosek trafia do Urzędu Miasta. O przyznaniu dofinansowania decyduje kolejność zgłoszeń.

Refundacja adopcji zarodka

Oprócz refundacji in vitro, pary mogą także w ramach programu ubiegać się o trzykrotne dofinansowanie procedury adopcji zarodka (każda po 2 tys. zł) – warunkiem jednak jest nieudana poprzednia dofinansowana procedura zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka. Pary, które mają dzieci z in vitro dzięki refundacji procedury, nie mogą ubiegać się o ponowne wsparcie finansowe.

Źródło: www.miastopoznaj.pl

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rusza program in vitro dla mieszkańców Mazowsza. Nawet 18 tys. zł dla jednej pary!

Rusza refundacja in vitro dla wszystkich mieszkańców Mazowsza. Nie będzie górnej granicy wieku kobiety?

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *