Jakie są objawy endometriozy

5 objawów endometriozy. Sprawdź, czy je masz

Endometrioza. Taką diagnozę słyszy co 10. kobieta. Nie wiadomo jednak, ile przypadków nie zostało jeszcze poprawnie zdiagnozowanych. Ten problem bierze się stąd, że choroba może przybierać różne formy, a dolegliwości jej towarzyszące nie zawsze są oczywiste. Warto więc znać 5 objawów, które mogą świadczyć o endometriozie.

Problemy z zajściem w ciążę

Problemy z zajściem w ciążę bardzo często są pierwszym objawem endometriozy. Bezskuteczne starania o dziecko to skutek tworzenia się zrostów oraz torbieli, które zaburzają czynność jajników, zmniejszają światło jajowodów lub uniemożliwiają implantację zarodka w błonie śluzowej macicy. Szacuje się, że endometrioza aż w 96% przypadków skutkuje obniżeniem płodności. Choroba przyczynia się także do nawracających poronień lub ciąż pozamacicznych.

Przeczytaj: Trudne życie z endometriozą

Endometrioza może przybierać różne formy, a dolegliwości jej towarzyszące nie zawsze są oczywiste.

Jednak czy endometrioza oznacza, że trzeba pogodzić się z bezdzietnością? Absolutnie nie. Dostępne metody leczenia niepłodności oraz wspomaganego rozrodu dają realną szansę na ciążę. Terapia jest dobierana indywidualnie do każdego przypadku. Trzeba też pamiętać, że wiele zależy od wieku kobiety i stadium zaawansowania choroby. Przy endometriozie nie zaleca się odkładania macierzyństwa „na później” – czas jest tutaj sprzymierzeńcem w walce z obniżoną płodnością i niepłodnością.

Przy endometriozie nie jest także niemożliwa naturalna ciąża. Znane są przypadki, w których choroba została zdiagnozowana dopiero podczas cesarskiego cięcia. Wszystko zależy od wielu czynników. Warto jednak pamiętać, że diagnoza to nie wyrok.

Polecamy: Jak długo starać się o ciążę naturalną? Kiedy 12 miesięcy to strata czasu?

Obfite miesiączki

Za obfite miesiączki uważa się takie krwawienia, które wymagają wymiany podpaski lub tamponu co 1-2 godziny każdego dnia. Sygnałem alarmowym powinny być też takie menstruacje, które trwają dłużej niż 7 dni. Zaleca się, aby każda kobieta, która doświadcza takich okresów poddała się szczegółowym badaniom ginekologicznym. Niestety, nie zawsze przyczyną jest „taka uroda”, a im wcześniej rozpoznana choroba, tym mniejsze ryzyko powikłań.

Bolesne miesiączki

Bolesne miesiączki to jeden z charakterystycznych objawów endometriozy. Ból może być silny na tyle, że utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz może wymagać interwencji medycznej. U części kobiet jest „do wytrzymania”, ale zaczyna się już kilka dni przed okresem i nie mija zaraz po jego zakończeniu. Takie symptomy zawsze są wskazaniem do przeprowadzenia badania ginekologicznego.

Trzeba pamiętać, że miesiączka nie musi boleć, a trudności ze wstaniem z łóżka podczas okresu to nie lenistwo i histeria. Zawsze warto się zbadać, a jeżeli lekarz podchodzi do tego z dystansem – pójść do innego. Uciążliwy ból podczas menstruacji nigdy nie jest normalny.

Polecamy: W końcu ktoś pokazał, jak wygląda endometrioza. Ten obraz robi wrażenie

Dyskomfort podczas stosunku seksualnego

Jednym z objawów, które mogą świadczyć o endometriozie, jest dyskomfort podczas stosunku seksualnego lub zaraz po nim. Dolegliwość ta może mieć różny charakter i natężenie. Najczęściej opisywany jest jako głęboki i przeszywający. Część kobiet obserwuje ją tylko przed menstruacją, a część przez cały miesiąc. Czasami dyskomfort pojawia się w każdej pozycji, ale niektóre panie skarżą się na niego wyłącznie w tych, które umożliwiają głęboką penetrację.

Przyczyną dyskomfortu podczas stosunku seksualnego u kobiet z endometriozą są guzki, zrosty i torbiele. Penetracja powoduje, że są one drażnione. Dodatkowo tkanka endometrium rozciąga się. Warto pamiętać, że u kobiet z endometriozą obserwuje się także suchość pochwy, a to także wywołuje dyskomfort i ból.

Dolegliwości ze strony pęcherza moczowego

Zdarza się, że ogniska endometriozy umiejscawiają się w pęcherzu moczowym. Wówczas kobieta obserwuje u siebie dolegliwości przypominające zapalenie tego narządu. W 75% przypadków jest to ból za spojeniem łonowym, który ustępuje po oddaniu moczu. Do tego dochodzi nieprzyjemne parcie na pęcherz, zwiększona potrzeba korzystania z toalety, nietrzymanie moczu, nykturia (oddawanie moczu w nocy) oraz krwiomocz (obserwowany zwłaszcza podczas miesiączki). Co ważne – nie stwierdza się innych objawów świadczących o infekcji dróg moczowych, czyli podwyższonej temperatury i nieprawidłowości w testach laboratoryjnych krwi.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE5 mitów na temat niepłodności. To nieprawda, że niepłodność…

5 mitów na temat niepłodności. To nieprawda, że niepłodność…

 

Komentarze: 2

Niestety jeśli to endometrioza to może być potrzebny zabieg albo odpowiednie leczenie o ile to możliwe, ja trafiłam do szpitala medicover jak stadium było dość mocno zaawansowane ale trafiłam na szczęście pod dobrą opiekę dr Jacko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *