antykoncepcja po porodzie

Antykoncepcja po porodzie. Fakty i mity

Antykoncepcja po porodzie. Fakty i mity

Powrót do aktywności seksualnej po porodzie jest dla wielu kobiet bardzo ważną kwestią. Kiedy jest to możliwe? Jaka antykoncepcja po porodzie będzie jednocześnie skuteczna i bezpieczna dla dziecka karmionego piersią? A może laktacja sama w sobie chroni przed ciążą? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz gość – specjalista ginekolog-położnik, dr n. med. Joanna Tkaczuk-Włach.

Kiedy kobieta może bezpiecznie powrócić do aktywności seksualnej?

Z decyzją o powrocie do współżycia powinniśmy poczekać do pierwszej wizyty kontrolnej u ginekologa. Zazwyczaj odbywa się ona do 6. tygodnia po porodzie. Lekarz oceni m.in. stan narządów rodnych, obecność odchodów popołogowych itp. Na podstawie badania i wywiadu stwierdzi, czy pacjentka może już powrócić do aktywności seksualnej.

Pytanie pozostaje jednak otwarte, czy ten 6 tydzień od porodu to jest dobry moment na antykoncepcję. Panie dzielimy na dwie grupy: te, które nie karmią piersią i te, które karmią. U pań, które nie karmią piersią stwierdzono, że mogą mieć owulację już 45. dnia od porodu. Żadna natomiast nie miała jej przed 25. dniem od porodu. Dlatego endokrynolodzy zaznaczają, że warto taką wizytę u pań, które nie karmią piersią, zastosować nawet około 3. tygodnia. Wtedy można omówić ze swoim lekarzem, który zna nas najlepiej i może najlepiej doradzić, metodę antykoncepcji. Bo już wtedy takie panie powinny o tym myśleć – mówi doktor Joanna Tkaczuk-Włach.

Jaka antykoncepcja po porodzie będzie najlepsza dla mamy, która nie karmi piersią?

Kobieta, która nie karmi piersią, powinna pomyśleć o antykoncepcji wcześniej – nawet już w 3. tygodniu po porodzie. Statystyki pokazują, iż wiele świeżo upieczonych mam nie wstrzymuje się ze współżyciem do 6 tygodni – powraca do aktywności seksualnej znacznie wcześniej.

Bierzemy też pod uwagę pewne czynniki ryzyka biologicznego. Mam na myśli zwiększone ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej, które normalnie towarzyszy połogowi. To ryzyko zaczyna spadać po 1-2 tygodniu. Większość ekspertów zaleca u kobiet niekarmiących piersią wdrożenie antykoncepcji już po 3. tygodniu od porodu. Tutaj zalecane są tzw. minipigułki, czyli pigułki z samym gestagenem, bez estrogenów – ze względu na zwiększone ryzyko zakrzepowo-zatorowe. Po 7 tygodniach od porodu, u kobiet niekarmiących można już wdrażać tabletki dwuskładnikowe – wyjaśnia doktor Tkaczuk-Włach.

Czy pigułka może zaszkodzić podczas karmienia piersią?

Hormonalna antykoncepcja po porodzie wzbudza wiele wątpliwości u kobiet, które karmią swoje dzieci piersią. Świeżo upieczone mamy zastanawiają się, czy tabletki nie zaszkodzą dziecku i czy nie przyczynią się do zmniejszenia laktacji. Tymczasem badania dowodzą, że jednoskładnikowa antykoncepcja po porodzie jest całkowicie bezpieczna.

U kobiet karmiących piersią również zalecamy minipigułkę, ze względu na to, że jest to metoda łatwo dostępna, niedroga i bezpieczna zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Pigułka ta nie zmienia składu pokarmu, nie zmienia jego objętości. Wręcz przeciwnie, są badania, które wskazują, że kobiety, które karmią dziecko będąc na tzw. antykoncepcji minipigułkowej mają większą objętość mleka i dłużej karmią swoje dzieci – ponad 6 miesięcy. Natomiast u tych pań przeciwwskazana jest pigułka dwuskładnikowa, czyli z dodatkiem estrogenów. Stwierdzono bowiem, że spada ilość mleka, estrogeny przenikają do pokarmu – może nie szkodzą dziecku, ale jednak unikamy ekspozycji noworodka, a później niemowlaka na estrogeny. Mamy karmiące mogą też bezpiecznie myśleć o wkładce wewnątrzmacicznej w 4-8 tygodniu od porodu. Możemy też zalecać implanty podskórne z gestagenu, zastrzyki, choć te metody stosowane są rzadziej – tłumaczy doktor Joanna Tkaczuk-Włach.

POLECAMY TAKŻE:

Kalendarz ząbkowania – w oczekiwaniu na pierwsze mleczaki

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *