Izraelscy naukowcy opracowali innowacyjną metodę diagnozowania autyzmu u dzieci w pierwszym roku życia. Przeprowadzone w ubiegłym roku badania wykazują, że istnieją mechanizmy, które już w pierwszych miesiącach życia mogą świadczyć o zaburzeniach ze spektrum autyzmu.
Autyzm – izraelskie badania
Zespół badaczy z Uniwersytetu Br-Ilana w Ramat Ganie oraz Centrum Mifine w Rosh Pinna na łamach czasopisma „International Journal of Pediatrics&Neonatal Care” opublikował wyniki badań nad diagnozowaniem autyzmu u dzieci w pierwszym roku życia. Podczas pierwszej tury badań naukowcy dokonali analizy 100 nagrań dzieci, obejmujących ponad 10 lat ich życia. Były to nagrania 26 dziewczynek oraz 84 chłopców. Nagrania pochodziły od rodziców dzieci, u których u każdego z nich między 2. a 3. rokiem życia stwierdzono zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD).
Wczesne diagnozowanie autyzmu – przebieg badań i wnioski
Pierwszym krokiem podczas badań izraelskich naukowców była analiza nagrań z pierwszego roku życia dzieci.
Rodzice badanych opisali pierwsze symptomy zaburzeń ze spektrum autyzmu, które zaobserwowali u swoich dzieci. Był to opóźniony rozwój motoryczny, przyspieszony wzrost obwodu głowy, brak reakcji, nadmierna aktywność lub wręcz przeciwnie bierność, niechęć do dotyku oraz brak kontaktu wzrokowego.
Naukowcy analizujący nagrania brali pod uwagę zależności między wskazanymi symptomami takie jak np. nadaktywności i brak kontaktu wzrokowego. Badacze stwierdzili na podstawie pierwszej tury obserwacji, że aż 89% wskazanych przez rodziców objawów pojawiło się już między 4. a 6. miesiącem życia dziecka. Rodzice nie byli w stanie zauważyć tego w tym okresie.
Objawy spektrum autyzmu
Osoby zmagające się z neurologicznymi zaburzeniami rozwoju takimi jak autyzm czy spektrum autyzmu przejawiają charakterystyczne symptomy, w szczególności na płaszczyźnie komunikacji oraz relacji społecznych. Największą trudnością w diagnozowaniu zaburzeń jest jednak wysoki poziom zróżnicowania objawów. Różne osoby mogą przejawiać odmienne zachowania, jedni mają problem z odczuwaniem empatii, inni z kolei przejawiają jej nadmierne nasilenie.
Neurologiczne zaburzenia rozwoju, takie jak autyzm, nie są możliwe do pełnego wyleczenia. Istnieją jednak różne metody terapeutyczne, które pozwalają łagodzić objawy i ułatwiają codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Kluczem w skuteczności terapii jest jednak jak najszybsze rozpoczęcie leczenia, na jak najwcześniejszym etapie rozwoju układu nerwowego. Tutaj właśnie ważną rolę odgrywają odkrycia izraelskich naukowców, którzy twierdzą, że możliwe jest diagnozowanie autyzmu w pierwszym roku życia dziecka. Wdrażając terapię na tym etapie, kiedy układ nerwowy jest bardzo podatny na zmiany, mamy możliwość skutecznego minimalizowania objawów zaburzenia.
Przeczytaj również: Moje dziecko milczy w przedszkolu. Czy mam się niepokoić? [Sprawdź, czym jest mutyzm wybiórczy]
Terapia neurologicznych zaburzeń rozwoju według izraelskich naukowców
Grupa badaczy z Uniwersytetu Br-Ilana w Ramat Ganie oraz Centrum Mifine w Rosh Pinna przeprowadziła drugie badania, które miało na celu ocenę skuteczności terapii autyzmu i zaburzeń ze spektrum autyzmu. Badania przeprowadzono w dwóch grupach. Pierwsza – grupa 45 dzieci między pierwszym a drugim rokiem życia. Druga grupa – 39 dzieci między drugim a trzecim rokiem życia. Podczas badania zastosowano terapię opracowaną przez naukowców z Centrum Mifine. W terapii uczestniczyły całe rodziny dziecka z autyzmem. Najbliżsi otrzymywali wsparcie oraz praktyczne informacje, w jaki sposób radzić sobie z zaburzeniami dziecka. Oprócz aspektów poznawczych terapia zakładała również wsparcie motoryczne, sensoryczne, fizyczna, a także emocjonalne.
Nowe narzędzie do diagnozowania autyzmu u dzieci
Badacze z Centrum Mifine oprócz terapii dzieci oraz rodzin dzieci z autyzmem, stworzyli również innowacyjne narzędzie – ESPASSI, które umożliwia wczesne diagnozowanie autyzmu. W tradycyjnej diagnostyce zaburzenia ze spektrum autyzmu diagnozowane są zwykle u dzieci około 2,5 roku życia. Narzędzie ESPASSI pozwala natomiast na znacznie wcześniejszą diagnostykę, u dzieci już w 1-1,5 roku życia.
Przeczytaj również: Szczepionki 6w1 dla dzieci – czy naprawdę są bezpieczne?
Wczesna diagnoza szansą na lepsze życie
Odkrycia w zakresie diagnozowania i terapii autyzmu, opracowane przez badaczy z Uniwersytetu Br-Ilana w Ramat Ganie oraz Centrum Mifine, pokrywają się z wnioskami z badań naukowców z Uniwersytetu Ben-Guriona w Beer Szewie w Izraelu.
Badacze wykazali, że wczesna diagnostyka neurologicznych zaburzeń rozwoju daje szanse na wczesne wdrożenie terapii. Im dziecko jest młodsze, tym plastyczność jego mózgu jest większa. Z tego powodu wcześniejsza terapia ma szansę przynieść lepsze efekty w rozwoju zdolności społecznych dziecka. Naukowcy z ośrodków organizujących badania podkreślili również ogromne znaczenie terapii rodzinnej. Funkcjonowanie rodziny ma bowiem bardzo silny wpływ na neurologiczny rozwój dziecka.
POLECAMY TAKŻE
Źródło: PAP
Zdjęcie autorstwa Kampus Production z Pexels
Dodaj komentarz