Badania laboratoryjne i diagnostyczne w czasie epidemii koronawirusa – robić czy odłożyć?

Czy w czasie epidemii koronawirusa badania laboratoryjne, np. pobieranie krwi, są bezpieczne?  W jaki sposób zrobić konieczne badania, jednocześnie minimalizując ryzyko zarażenia?  Czy bezobjawowe zakażenie koronawirusem wpływa na wyniki badań? Na te i inne pytania związane z badaniami w czasie epidemii odpowiada nam dr n. med.  Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevo Sp. z o.o.

Większość badań laboratoryjnych wymaga przyjścia do punktu pobrań, np. w celu pobrania krwi lub dostarczenia pojemnika z moczem. Dochodzi wówczas do kontaktu z innymi pacjentami, którzy mogą być źródłem zakażenia. Jeżeli więc są to badania wykonywane w celach profilaktycznych, to wskazane jest, żeby poczekać z ich wykonaniem do zakończenia epidemii. Są jednak badania monitorujące stan zdrowia, efekty leczenia, poziom leków. Wówczas należy je wykonać, najlepiej jest wcześniej skontaktować się  swoim lekarzem (nawet telefonicznie) i ustalić zakres badań i częstotliwość ich wykonywania. Co ważne badania w punktach pobrań Synevo wykonać można również  bez skierowania od lekarza – mówi nam dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevo Sp. z o.o.

Czy badania laboratoryjne w sytuacji zagrożenia koronawirusem i Covid-19 są bezpieczne? Czy pobieranie krwi w tej sytuacji nie stanowi zagrożenia zarażenia?

Samo  pobranie krwi jest w pełni bezpieczne. Personel medyczny wyposażony jest w odpowiednie środki ochrony indywidualnej, takie jak maseczki, przyłbice, fartuchy oraz oczywiście rękawiczki ochronne, a w punktach pobrań znajdują się pojemniki z płynem dezynfekcyjnym.  Prawdziwym zagrożeniem może być obecnie przyjazd do punktu pobrań i kontakt z innymi ludźmi. Dlatego należy zachowywać dystans 1,5 m od pozostałych pacjentów, myć dokładnie ręce i stosować się do zaleceń pracowników punktów pobrań

Jakie badania należy wykonywać, mimo zagrożenia epidemiologicznego? A jakie powinny poczekać? 

Przede wszystkim wykonujemy badania, których wyniki są istotne dla utrzymania stabilności u pacjentów z chorobami przewlekłymi, oznaczenia których  niekontrolowane stężenia mogą zagrażać życiu, a także pomagające w postawieniu diagnozy w przypadku pojawienia  się niepokojących objawów, nie tylko dotyczących objawów infekcji dróg oddechowych.

A u kobiet w ciąży? Które badania są niezbędne?

U kobiet w ciąży postępowanie powinno być zgodne z kalendarium wskazującym, jakie badania należy wykonać w kolejnych tygodniach. Ze względu jednak na epidemię lekarz na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentką, np. podczas rozmowy telefonicznej, może zadecydować o zmianie częstotliwości ich wykonywania lub zaproponować wykonanie w innym terminie. Pamiętajmy, że nadrzędnym celem jest ochrona zdrowia matki i nienarodzonego dziecka. Nie należy podejmować żadnych decyzji bez wiedzy i zgody lekarza.  

Czy badania prenatalne dla kobiet w ciąży można wykonywać w czasie epidemii i kwarantanny? Które badania są wykonywane bez zmian?

Nieinwazyjne badania prenatalne, takie jak Veragene, mogą być wykonywane w czasie epidemii podobnie jak inne badania krwi. Należy jednak pamiętać o ryzyku związanym z opuszczeniem domu i zadbać o to, by minimalizować kontakt z innymi osobami.

W jaki sposób przygotować się do badań laboratoryjnych w stanie wyjątkowym (koronawirus, Covid-19)? 

Przede wszystkim należy unikać wychodzenia z domu. Jeśli jednak nie mamy wyjścia i musimy wykonać badania, zadbajmy o to, by na pobrania udać się samochodem i za wszelką cenę unikać transportu zbiorowego. Warto również spędzić w punkcie pobrań jak najmniej czasu – można to zrobić, na przykład zamawiając badania przez internet. Wtedy rejestracja na badanie trwa znacznie krócej.

Jakie środki  bezpieczeństwa podjęły laboratoria diagnostyczne przyjmujące pacjentów?

Punkty pobrań Synevo błyskawicznie zareagowały na sytuację epidemiologiczną. Wszystkim pracownikom wydano dodatkowe środki ochrony indywidualnej, dzięki czemu jesteśmy w stanie bezpiecznie pracować w warunkach pandemii. W każdym z punktów pobrań wywieszono również instrukcje postępowania i rygorystyczne zasady higieny dla pacjentów. Apelujemy również do odwiedzających nasze punkty o zachowanie odległości minimum 1,5 m. od innych pacjentów.

W jaki sposób najbezpieczniej odebrać wyniki badań?

Wyniki badań najbezpieczniej jest odebrać przez Internet. W czasie wizyty w punkcie pobrań personel pomoże założyć konto w portalu z wynikami, dzięki któremu wyniki naszych badań (opatrzone podpisem diagnosty laboratoryjnego) odbierzemy bez wychodzenia z domu.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania badań?

Wykonujmy badania tylko niezbędne, zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Osoby będące na kwarantannie lub mające objawy infekcji nie powinny pod żadnym pozorem przychodzić do punktów pobrań.

Czy bezobjawowe zarażenie koronawirusem może wpłynąć na wyniki badań laboratoryjnych, np. morfologię, mocz, hormony itp.?

Nie zostało to z całą pewnością potwierdzone, bo osoby przechodzące zakażenie bez objawów, czyli uważane za zdrowe, rzadziej decydują się na badania diagnostyczne. Może się także okazać, że lekarz interpretując wyniki, skupia się na innej przyczynie zmiany ich parametrów niż zakażenie SARS-CoV-2. Tak jak przy każdej infekcji mogą wystąpić zmiany w morfologii krwi obwodowej lub moczu. Mało jest jednak prawdopodobne, że stężenie innych parametrów nie będących wskaźnikami zapalenia ulegnie zmianie.

 


Dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevo, była konsultantka wojewódzka ds. diagnostyki laboratoryjnej w województwie łódzkim. Autorka wielu publikacji popularnonaukowych i naukowych.

 

 

 

 


 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Koronawirus a niepłodność – jak poradzić sobie z przerwanym leczeniem?

Koronawirus a niepłodność – jak poradzić sobie z przerwanym leczeniem?

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl
Komentarze: 1

W pierwszej fazie epidemii zrezygnowałam, zadzwoniłam do mojej prowadzącej ciąże i przełozyłyśmy badanie na kolejny miesiąc. Ale w maju już nie chciałam odpuszczać dla własnego komfortu psychicznego. W e-sklepie Laboratorium Diagnostyki wykupiłam pakiet medium z rabatem z kodem MAJ10 za ok 140zł W prywatnych placówkach moim zdaniem nie ma ryzyka, umawiamy się na konkretną godzinę, nie ma stania w kolejkach, wszystko idzie sprawniej niz w państwowych szpitalach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *