Mleko matki to najlepszy pokarm dla dziecka – podkreślają lekarze, położne i doradczynie laktacyjne. A co w sytuacji, gdy matka nie może karmić z przyczyn losowych, np. gdy urodziła wcześniaka? Mleko modyfikowane nie jest tu jedyną alternatywą. Najlepszym z możliwych rozwiązań w takim przypadku jest korzystanie z banków mleka, z którego nieodpłatnie udostępniany jest pokarm kobiecy.
Co to jest bank mleka kobiecego?
Banki mleka to laboratoria, które gromadzą kobiecy pokarm od honorowych dawczyń i przekazują go potrzebującym dzieciom. Są to laboratoria wyspecjalizowane w bezpiecznym przechowywaniu i dostarczaniu matkom, które z przyczyn losowych nie są w stanie karmić swojego dziecka naturalnie.
Przechowywanie mleka matki jest obostrzone wieloma wymogami, aby mogło ono spełniać swoją rolę i stanowić pełnowartościowy pokarm. Dlatego specjaliści pracujący w bankach mleka uczą dawczynie, jak poprawnie odciągać i mrozić pokarm a same dawczynie przechodzą szereg badań, które pozwalają je zakwalifikować do przekazania pokarmu.
WAŻNE! W internecie pojawia się wiele ogłoszeń od prywatnych kobiet, które oferują sprzedaż własnego mleka. Czasami kobiety przedstawiają także wyniki swoich badań, aby potwierdzić, że są zdrowe. Jednak nigdy nie ma pewności, czy wyniki nie są sfabrykowane bądź nie należą do innej osoby. Nie ma też pewności, czy kobieta nie stosuje używek oraz właściwie przechowuje mleko. Banki mleka to jedyne miejsce, w którym można otrzymać (za darmo!) wartościowy pokarm od zdrowej kobiety.
Sprawdź: Karmienie piersią dla początkujących – wszystko, co młoda mama powinna wiedzieć
Gdzie w Polsce istnieją banki mleka kobiecego?
Na te chwilę w Polsce działa 10 banków mleka, a 2 są w trakcie tworzenia (w Łodzi i Gdańsku). Banki mleka zlokalizowane są przy szpitalach, aby znajdujące się w nich wcześniaki w pierwszej kolejności miały dostęp do kobiecego pokarmu.
Funkcjonujące w Polsce banki mleka to:
Bank Mleka Kobiecego przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie
Al. Powstańców Wielkopolskich 72
70-111 Szczecin
tel. 91-466-14-46
e-mail: bankmleka@spsk2-szczecin.pl
Bank Mleka Kobiecego w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
ul Polna 33
60-535 Poznań
tel. 61-8419-637, 61-8419-634
weekendy: 605-230-647
e-mail: bankmlekakobiecego@gpsk.ump.edu.pl
Regionalny Bank Mleka Kobiecego w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny SPZOZ w Warszawie
ul. Madalińskiego 25,
02-544 Warszawa
e-mail: bankmleka@szpitalmadalinskiego.pl
Bank Mleka Kobiecego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera w Toruniu
ul. Św. Józefa 53-59,
87-100 Toruń
Tel: +48 56 610 11 72
e-mail: bankmleka@wszz.torun.pl
Bank Mleka Kobiecego przy Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym UJASTEK w Krakowie
ul. Ujastek 3,
31-752 Kraków
Magdalena Jarosz Koordynator Banku Mleka,
email: m.jarosz@ujastek.pl
Bank Mleka Kobiecego w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu
ul. Władysława Reymonta 8,
45-066 Opole
Tel. 077 454 54 01 wew. 505
e-mail: bank-mleka@ginekologia.opole.pl
Bank Mleka Kobiecego w SPSK im. prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie
ul.Czerniakowska 231,
00-416 Warszawa
Tel: +48 22 58 41 280, wew. 280 lub +48 22 58 41 170
Śląski Bank Mleka Kobiecego w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o.
ul. Wincentego Lipa 2,
41-703 Ruda Śląska,
e-mail: neonatologia.rudaslaska@gmail.com
Bank Mleka Kobiecego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu
Ul. Borowska 213,
50-556 Wrocław
Bank Mleka Kobiecego w Klinicznym Szpital Wojewódzki Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie
- F. Chopina 2, 35-055 Rzeszów
Bank Mleka Kobiecego w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie
- Witolda 6b, 35-302 Rzeszów tel. 577 316 100 lub 606 220 901
Mleko matki – czemu jest tak ważne (szczególnie dla wcześniaka)?
Dla wcześniaków mleko matki to nie tylko pokarm. To lek, który może uratować ich życie. Mleko kobiece posiada przeciwciała, które chroni dziecko przed bakteriami i wirusami. Jest to szczególnie istotne dla wcześniaków, które nie zdążyły nabyć żadnej odporności.
Mleko matki i zawarte w nich nienasycone kwasy tłuszczowe oraz hormony przyczyniają się do wykształcenia organów i układów u wcześniaka. Ponadto dowiedziono, że u dzieci przedwcześnie urodzonych, na których pokarm choć w 50% składało się mleko kobiece, lepiej rozwinięta była tkanka mózgowa oraz powierzchnia kory mózgowej.
Sprawdź: Mleko matki uratowało śmiertelnie chorego chłopca. “Tylko to mogłam zrobić…”
Kto może skorzystać z banku mleka?
Z pokarmu udostępnianego bankowi mleka może skorzystać dziecko, które z przyczyn losowych nie może spożywać mleka matki, np. jest wcześniakiem a matka nie ma pokarmu. W pierwszej kolejności mleko otrzymują wcześniaki hospitalizowane w placówce, przy której funkcjonuje bank mleka. Jeśli przy szpitalu, w którym znajduje się potrzebujące mleka dziecko, nie ma banku mleka, szpital może nawiązać współpracę z Regionalnym Bankiem Mleka i pokarm zostanie dostarczony.
Pozostałe przypadki wymagające mleka rozpatrywane są indywidualnie i zależą od zapasów danego banku mleka.
Masz nadmiar pokarmu? Przekaż go potrzebującym maluchom!
Dawczynią mleka może być wyłącznie kobieta, która karmi piersią także własne dziecko. Ponadto musi być osobą zdrową i w celu weryfikacji stanu zdrowia przechodzi szereg badań, m.in. na obecność HIV, zapalenia wątroby typu B i C, kiły. Wcześniej pracownik banku mleka przeprowadza wywiad z potencjalną dawczynią. Pytana jest o tryb życia, historię chorób infekcyjnych, ewentualne inne problemy ze zdrowiem.
W czasie współpracy z bankiem mleka kobiecego kobieta oddająca pokarm nie może:
- Palić papierosów,
- Zażywać narkotyków,
- Pić alkoholu,
- Spożywać dużej ilości kofeiny (kawa, herbata, cola)
- Przyjmować niektórych leków.
Do bycia dawczynią dyskwalifikuje ostra lub przewlekła choroba, która wymaga przyjmowania na stałe określonych leków, gruźlica, przyjmowanie hormonu wzrostu oraz niedawno odbyte szczepienie na niektóre choroby.
Jeśli posiadasz w domu zamrożone nadwyżki własnego pokarmu, możesz je przekazać do banku mleka w celach naukowych do badań. Mleko zamrożone bez wcześniejszych badań matki nie może być wykorzystane dla innych dzieci, ale może przysłużyć się nauce.
Ważnym etapem podczas kwalifikacji jest także badanie krwi kobiety i jej mleka pod kątem obecności bakterii, które mogłyby zagrażać dzieciom spożywającym jej mleko. Podczas karmienia własnego dziecka, dochodzi do kolonizacji bakteriami od matki do dziecka, więc nie ma tu zagrożenia. W przypadku obcych dzieci bakterie te mogą stanowić pewne niebezpieczeństwo.
Oddawanie mleka do banków jest całkowicie honorowe – matki nie otrzymują za to wynagrodzenia ani żadnych innych gratyfikacji. W ramach współpracy wykonane kobiecie badania są bezpłatne, otrzymuje ona również wszelkie niezbędne akcesoria służące odciąganiu pokarmu. Ma także zapewnioną bezpłatną pomoc laktacyjną.
Źródło: bankmleka.pl, hafija.pl
POLECAMY TAKŻE
https://plodnosc.pl/rodzisz-w-2019-r-sprawdz-obowiazujace-od-tego-roku-standardy-opieki-okoloporodowej-w-polsce/
Dodaj komentarz