Poród – wydalenie dziecka i łożyska z macicy. Jest to etap, który kończy ciążę. Prawidłowo rozpoczyna się on w 40. tygodniu ciąży. Pierwsze objawy porodu to regularne skurcze macicy, odejście wód płodowych i rozwieranie szyjki macicy. Jednak pewne oznaki mogą pojawić się już kilka dni wcześniej. To, ile trwa poród, zależy indywidualnie od każdej kobiety.
Pierwsze oznaki porodu
Poród dziecka w prawidłowych warunkach rozpoczyna się w 40. tygodniu ciąży. Jednak dopuszczalne jest odchylenie, które nie przekracza 14 dni. Jeżeli odbywa się on wcześniej jest określany jako “poród przedwczesny”. Zanim rozpocznie się właściwa akcja porodowa na kilka dni przed organizm może wysyłać subtelne znaki, świadczące o tym, że zbliża się moment rozwiązania.
Pierwsze oznaki porodu to sygnały od organizmu, które świadczą o tym, że przygotowuje się on do wydania dziecka na świat. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie z nich muszą wystąpić u każdej kobiety. Niektóre mogą być na tyle subtelne, że zostaną niezauważone. Wczesne oznaki porodu to:
- obniżenie się brzucha – na około 3 tygodnie przed porodem dno macicy ulega obniżeniu, przez co wydaje się, że brzuch osunął się w dół;
- zmniejszenie ucisku na żołądek – związane z obniżeniem się dna macicy;
- zwiększone parcie na pęcherz – pojawia się na 3 tygodnie przed porodem;
- spadek masy ciała – w ostatnich tygodniach ciąży kobieta może zaobserwować, że przestała przybierać na wadze, a nawet, że jest ona niższa o 1-1,5 kg;
- wahania nastrojów – na kilka dni mogą pojawić się nagłe zmiany nastrojów i rozdrażnienie;
- ból pleców, ud i pachwin – dolegliwości bólowe są związane w obniżeniem macicy i jej uciskiem na nerwy; ból zwykle ustępuje po zmianie pozycji;
- skurcze przepowiadające – nieregularne i bezbolesne skurcze macicy, które trwają kilka minut; te oznaki porodu często mylone są z właściwymi skurczami porodowymi;
- odejście czopa śluzowego – ciężarna może zauważyć na bieliźnie dużą ilość śluzowej wydzieliny.
Czop śluzowy zwykle ma galaretowatą konsystencję, jest bezbarwny lub lekko kremowy. Może być także nieco podbarwiony krwią. Nie powinno stanowić to powodów do obaw.
Objawy porodu
Objawy porodu przyszła mama może zacząć odczuwać już na dobę przed jego rozpoczęciem. Często pojawia się ból głowy, uczucie niepokoju oraz brak apetytu. Niektóre kobiety doświadczają nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wzdęcia, biegunka, nudności), które są skutkiem wydzielania prostaglandyn i skurczu jelit.
Właściwe objawy porodu, które świadczą o rozpoczęciu się akcji porodowej to odejście wód płodowych (jednak nie u wszystkich kobiet) oraz regularne skurcze macicy. Na początku pojawiają się one co około 10-30 minut, a każdy z nich trwa 40 sekund. Z czasem pojawiają się coraz częściej, trwają dłużej i są bolesne. Powodują one rozwieranie i skracanie się szyjki macicy, dzięki czemu możliwy jest poród dziecka.
Objawy porodu takie jak odejście wód płodowych i regularne skurcze macicy (co 5-7 minut) wymagają zgłoszenia się na porodówkę. Należy zabrać ze sobą wyprawkę oraz dokumenty (kartę ciąży, wyniki badań, dowód osobisty). Do szpitala trzeba zgłosić się wcześniej, jeżeli wody płodowe mają zielony kolor lub po ich odejściu nie pojawiły się inne objawy porodu.
Polecamy: Dylematy ciężarnej: Czy to już poród? – 6 sygnałów zwiastujących rozwiązanie.
Przebieg porodu naturalnego – etapy porodu
Poród rozpoczyna się regularnymi skurczami macicy, a kończy wydaleniem łożyska. Istnieją 3 etapy porodu, chociaż niektórzy wyróżniają jeszcze 4 okres, który trwa do 2 godzin po porodzie.
Pierwszy etap porodu
Pierwszy etap porodu trwa od wystąpienia pierwszych skurczy macicy aż do pełnego rozwarcia szyjki macicy (10 cm). Jest to okres, który trwa najdłużej, jednak średni czas zależy indywidualnie od każdej kobiety. Panie, które mają już przynajmniej jeden poród za sobą przechodzą przez ten etap szybciej. Zalecane jest, aby kobieta w tym czasie pozostawała w ruchu i wykonywała ćwiczenia oddechowe.
Drugi etap porodu
Drugi etap porodu trwa od pełnego rozwarcia szyjki macicy do narodzin dziecka. Kobieta poza silnymi skurczami macicy odczuwa także wypychające ruchy przepony, zwane potocznie parciem. Poród na tym etapie nie trwa zwykle dłużej niż 2 godziny. Po narodzinach noworodek jest badany przez lekarza.
Trzeci etap porodu
Trzeci etap porodu trwa od momentu urodzenia dziecka do wydalenia łożyska. Jest możliwy dzięki skurczom macicy, utrzymującym się jeszcze przez kilka minut. Zwykle nie przekracza on 30 minut. Na tym etapie następuje także zszycie ewentualnych ran, które powstały w obrębie krocza w momencie porodu.
Poród – czwarty etap
Według niektórych specjalistów poród dziecka ma także czwarty etap. Jest to okres, który trwa przez 2 godziny. W tym czasie mama i noworodek pozostają pod obserwacją medyczną. Położna kontroluje podstawowe parametry życiowe kobiety – tętno, ciśnienie krwi, temperatura ciała oraz stan macicy. Jest to także czas, kiedy następuje pierwsze przystawienie dziecka do piersi.
Sprawdź: Boisz się bólu porodowego? Oto 5 naturalnych metod łagodzenia go.
Ile trwa poród?
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: “ile trwa poród”. U każdej kobiety przebiega on indywidualnie. Od momentu pojawienia się pierwszych regularnych skurczów do wydalenia łożyska mija nawet kilkanaście godzin. Ten czas jest zdecydowanie krótszy u wieloródek. Wiele zależy także od stopnia przygotowania szyjki macicy, warunków anatomicznych, wielkości dziecka, pozycji podczas porodu i samopoczucia psychicznego.
Poród dziecka może mieć różny czas trwania u każdej kobiety. Jest on zdecydowanie krótszy u wieloródek.
Termin porodu – jak obliczyć?
Jedną z najważniejszych kwestii dla przyszłych rodziców jest termin porodu. Jak obliczyć orientacyjną datę rozwiązania? Z pomocą przyjdzie dostępny w internecie kalkulator porodu. Konieczna jest znajomość dnia ostatniej miesiączki i długość cyklu.
Aby obliczyć termin porodu można skorzystać także z reguły Naegelego. Wzór przedstawia się następująco:
dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok = termin porodu.
Polecamy: Poród naturalny a cesarskie cięcie. Poznaj wady i zalety, wskazania oraz przebieg.