skurcze przepowiadające

Skurcze przepowiadające

Skurcze przepowiadające – czynność skurczowa macicy, która jest nieregularna, nierytmiczna i mija samoistnie po odpoczynku lub zmianie pozycji. Skurcze te nie rozpoczynają porodu, ale przygotowują narządy rodne kobiety do wydania dziecka na świat.

Czym są skurcze przepowiadające?

Skurcze przepowiadające to aktywność skurczowa mięśnia macicy, która przygotowuje narządy rodne kobiety do zbliżającego się porodu (rozciąganie włókien i wzmacnianie mięśni macicy). Czas ich pojawienia się jest indywidualny dla każdej kobiety. Skurcze przepowiadające fachowo określa się jako skurcze Braxtona-Hicksa – od nazwiska angielskiego ginekologa, który opisał je jako pierwszy.

Przepowiadające skurcze macicy nie są na tyle silne, aby wywołać poród. Jednak im bliżej dnia rozwiązania, tym stają się coraz silniejsze i mogą powodować dyskomfort lub dolegliwości bólowe. Jest to fizjologiczny objaw, który nie powinien stanowić powodów do niepokoju. Skurcze przepowiadające:

  • są nieregularne,
  • przypominają bóle menstruacyjne,
  • zaczynają się górnej części brzucha i przechodzą w dół,
  • nie powodują skracania i rozwierania szyjki macicy,
  • trwają od 15 do 30 sekund,
  • pojawiają się co kilka minut,
  • mijają samoistnie lub po odpoczynku, po kąpieli, rozluźnieniu, zmianie pozycji,
  • nie przybierają na sile,
  • nie towarzyszą im żadne inne objawy.

Kiedy pojawiają się skurcze przepowiadające?

To, kiedy pojawiają się skurcze przepowiadające nie jest ściśle określone. Niektóre przyszłe mamy odczuwają je wcześniej, a inne dopiero pod koniec ciąży. Najczęściej jednak mówi się, że nieregularna czynność skurczowa macicy pojawia się w II trymestrze ciąży (20. tydzień ciąży). Początkowo są to tzw. skurcze Alvareza, które mają małą siłę i amplitudę. Natomiast zdecydowanie silniejsze skurcze Braxtona-Hicksa większość kobiet zauważa u siebie dopiero w ostatnich tygodniach ciąży.

Skurcze przepowiadające mogą zostać wywołane niektórymi sytuacjami. Często przyszła mama odczuwa je po wysiłku fizycznym, po stosunku seksualnym, podczas dotykania i masowania brzucha lub kiedy jest zmęczona. Również intensywne ruchy płodu przyczyniają się do nieregularnej czynności skurczowej macicy.

Skurcze przepowiadające a poród

Skurcze przepowiadające nie powodują rozszerzania ani skracania szyjki macicy. Nie są też na tyle silne, aby wywołać poród. Jednak im bliżej terminu rozwiązania, tym stają się one silniejsze, częstsze i bardziej dokuczliwe. Ich pojawienie się nie wymaga konsultacji lekarskiej.

Natomiast do lekarza należy zgłosić się, kiedy skurcze przepowiadające nie ustępują, stają się coraz bardziej regularne, bolesne, przybierają na sile i towarzyszy im ból pleców lub odejście wód płodowych. Może to oznaczać rozpoczynający się poród. Pomocy lekarskiej należy szukać także, kiedy razem ze skurczami przepowiadającymi pojawia się silny ból brzucha i krwawienie z dróg rodnych.

Polecamy: Dylematy ciężarnej: Czy to już poród? – 6 sygnałów zwiastujących rozwiązanie

Bolesne skurcze przepowiadające

U niektórych kobiet, zwłaszcza pod koniec ciąży, skurcze powodują ból i dyskomfort, który może utrudniać dzienną aktywność. Dolegliwości są związane z napinaniem mięśni narządów rodnych. Jeżeli są one bardzo silne warto skonsultować się z ginekologiem. Nie jest wskazane przyjmowanie samodzielnie jakichkolwiek leków na skurcze przepowiadające, ponieważ nie wszystkie środki farmakologiczne są dopuszczone do stosowania w ciąży.

Zobacz: 10 niepokojących objawów w ciąży, które musisz skonsultować z lekarzem

Jak złagodzić bolesne skurcze?

Bolesne skurcze przepowiadające mogą zostać złagodzone domowymi sposobami. Zalecana jest ciepła kąpiel, która zrelaksuje ciało i rozluźni mięśnie. Jeżeli dolegliwości pojawiły się podczas chodzenia, należy na chwilę usiąść lub położyć się, przyjąć wygodną pozycję i odpocząć. Dobrze sprawdzają się również ćwiczenia oddechowe.

Polecamy: Na czym polegają przygotowania do porodu i kiedy najlepiej je zacząć