Dofinansowanie do in vitro w Tarnowie

Będzie dofinansowanie do in vitro w Tarnowie

Mieszkańcy Tarnowa, którzy zmagają się z niepłodnością mają powody do radości. Tarnowscy radni opowiedzieli się za dofinansowaniem do in vitro. Inicjatorzy projektu zakładają, że dzięki pomocy finansowej narodzi się co najmniej 54 nowych mieszkańców miasta.

Pomysł na dofinansowanie zabiegów in vitro przez tarnowski samorząd był inicjatywą obywatelską. W ubiegłym roku lewicowi działacze zebrali w mieście 600 podpisów poparcia tej inicjatywny. Po wprowadzeniu niezbędnych poprawek w uchwale, pod koniec stycznia projekt ostatecznie trafił pod głosowanie radnych.

Wsparcie finansowe

Zgodnie z uchwałą, dofinasowanie wyniesie 5 tysięcy złotych do jednej procedury in vitro. O finansowe wsparcie ubiegać się będą mogły kobiety w wieku od 20 do 40 lat i mężczyźni w wieku od 20 do 50 lat. Pary powinny przynajmniej od 12 miesięcy mieszkać w Tarnowie i w ostatnich 3 latach nie korzystać z podobnego dofinansowania. Wzorem innych miast, aby starać się o refundację pary muszą posiadać dokumentację medyczną potwierdzającą niepłodność.

Przeczytaj także: Pierwsze w tym roku warsztaty „Obudź w sobie życie”. Nie przegap i zapisz się już dziś!

Dofinansowanie dla 180 par

Z dofinansowania ma skorzystać co najmniej 180 par. Program potrwa kolejne 5 lat. Na wsparcie niepłodności miasto przeznaczyło 900 tysięcy złotych. Według pomysłodawców uchwały, w tym czasie powinno się urodzić co najmniej 54 dzieci, których rodzice skorzystali z programu. Następnym etapem prac będzie ogłoszenie konkursu na realizatora projektu, a pierwsze pary będą mogły skorzystać z dofinansowania w połowie tego roku.

PiS woli naprotechnologię

Za dofinansowaniem in vitro było 14 radnych z Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Nasze Miasto Tarnów, a przeciwko 10 przedstawicieli z Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości. Jeden radny wstrzymał się od głosu. Dziesięciu tarnowskich radnych z PIS, którzy zagłosowali przeciwko uchwale popierają projekt obywatelski wspierający naprotechnologię. Podpisy podpierające uzyskano od 1300 osób. Według założeń, program ten miałby objąć 60 par, które od przynajmniej 2 lat żyją w sformalizowanym związku małżeńskim i przynajmniej jeden z małżonków jest zameldowany od 2 lat na terenie Tarnowa. Małżonkowie powinni ukończyć 25. rok życia i nie być starszym niż 45 lat. Maksymalna kwota refinansowania kosztów leczenia jednej pary miałaby wynosić 4 tys. złotych, za pozostałe koszty leczenia i zakupu leków pacjenci zapłacą z własnej kieszeni. Miasto na wsparcie naprotechnologii miałoby przeznaczyć 275 tysięcy złotych. Głosowanie w tej sprawie ma się odbyć za kilka miesięcy.

Źródło: www.tarnow.pl

fot.: pixaby.com

POLECAMY TAKŻE:

Ruszył nabór par do programu dofinansowania in vitro w Pabianicach

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.