Do kiedy ważny jest bon turystyczny?

Bon turystyczny – wakacje 2021. Do kiedy jest ważny i jak nim płacić?

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie od rządu udostępnione w sierpniu 2020 roku w ramach wsparcia gospodarki osłabionej pandemią COVID-19 oraz obywateli, którym nierzadko pogorszyła się sytuacja finansowa w związku z wprowadzanymi ograniczeniami. Do kiedy można wykorzystać bon turystyczny? Sprawdź najważniejsze informacje.

Komu przysługuje bon turystyczny?

Bon turystyczny należy się każdemu dziecku do 18. roku życia i przysługuje na każde dziecko w rodzinie. Jego przyznanie nie jest uzależnione do dochodów rodziców czy innych pobieranych świadczeń.

Bon w wysokości 500 zł na każde dziecko w rodzinie nie wlicza się w dochody i nie jest opodatkowany. W przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon 500 zł, łącznie 1000 zł na dziecko z niepełnosprawnością.

Pamiętaj! Bon jest świadczeniem jednorazowym, ale może być podzielony na kilka płatności aż do wyczerpania jego wartości. W przypadku przekroczenia wartości bonu przy opłacie atrakcji/noclegu istnieje możliwość dopłaty z własnych środków.

Jak i gdzie pobrać bon turystyczny?

Bon turystyczny ma formę unikalnego 16-cyfrowego kodu, który rodzic dostaje w formie elektronicznej na adres mailowy oraz w wiadomości sms-owej.

Jak pobrać bon turystyczny?

  1. Wchodzisz na stronę PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych ZUS) – https://www.zus.pl/pue/rejestracja
  2. Musisz zarejestrować się na platformie. Skorzystaj z profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub podpisu elektronicznego.
  3. Po procesie logowania, wybierz zakładkę „Ogólny”, a potem „Bon turystyczny”. Kliknij „Mój bon” i „Aktywuj bon”.
  4. Konieczne będzie podanie numeru telefonu i adresu mailowego. Tymi kanałami zostanie wysłany 16-cyfrowy kod, czyli bon.
  5. Kod będzie dostępny także w twoim koncie na platformie PUE ZUS.

Przeczytaj także: Choroba lokomocyjna u dziecka – jak sobie z nią radzić?

Jak zapłacić bonem turystycznym?

W pierwszym kroku upewnij się, że miejsce noclegowe lub atrakcja turystyczna uwzględnia płatność bonem turystycznym. Lista miejsc dostępna jest tutaj: https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow

Zawsze też można zadzwonić do upatrzonego hotelu, pensjonatu i zapytać o możliwość realizacji bonu. Kolejny krok to podanie przy płatności wygenerowanego kodu. To nie wszystko. Każda transakcja będzie potwierdzona jednorazowym kodem aktywacyjnym, który zostanie przysłany sms-em.

Ważne! Płatność bonem turystycznym odbywa się bezgotówkowo. Dopłata będzie obowiązywać tylko, jeśli wartość noclegu/atrakcji przekroczy 500 zł bonu.

Kiedy bon turystyczny traci wartość?

Wygenerowanie bonu będzie możliwe tylko do końca marca 2022 roku. Aktualne wakacje to więc dobra okazja, aby skorzystać z bonu, tym bardziej że nie wiadomo jak będzie wyglądała sytuacja w związku z pandemią COVID-19 jesienią i zimą.

Istnieje możliwość skorzystania z bonu w późniejszym czasie, ale pod warunkiem, że kod zostanie wygenerowany i użyty przed końcem marca 2022 r. W praktyce przed tym terminem należy mieć wybrane i opłacone miejsce, z którego skorzysta się w późniejszym czasie. Z uwagi na dynamicznie zmieniającą się sytuację w związku z obostrzeniami pandemicznymi rozwiązanie takie jest nieco ryzykowane, ale oczywiście możliwe.

PODUMOWANIE:

  1. Bon to wsparcie dla każdego dziecka w rodzinie do 18. roku życia.
  2. Bon ma formę elektronicznego kodu.
  3. Bon można aktywować do 31 marca 2022 r.
  4. Transakcja bonem jest bezgotówkowa.
  5. Bonem można opłacić nocleg w hotelu, pensjonacie, kwaterze prywatnej, gospodarstwie agroturystycznym oraz szereg rozrywek w mieście. Szczegółowa lista placówek: https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow

Instrukcja krok po kroku, jak aktywować bon turystyczny.

https://www.youtube.com/watch?v=CAN9aptIdok

Fot. Polska Organizacja Turystyczna

 

POLECAMY TAKŻE:

Apteczka dla dziecka na wakacje – jakie leki zabrać na wyjazd? (lista do druku)

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *