Kalendarz ciąży
Artykuł sponsorowany

Kalendarz ciąży

Ciąża to szczególny czas, zarówno dla samej kobiety, jak i całego otoczenia. W jej ciele zachodzi wiele zmian. Już pierwsze objawy ciąży są znamienne. Jak przygotować się do tego czasu? Skąd czerpać wiedzę o etapach ciąży, na co zwrócić szczególną uwagę?  

Ciąża i pierwsze objawy

Większość kobiet zauważa, że dzieją się jakieś zmiany i być może jest w ciąży, po tym kiedy następuje brak miesiączki. Wykonując test ciążowy dostaje pierwsze potwierdzenie. Niemniej, zawsze kiedy organizm kobiety daje pewne, niecodzienne sygnały, które mogą świadczyć o ciąży, pomimo nawet negatywnego wyniku testu, należy udać się do lekarza. Nie tylko wymioty, ale zawroty głowy, powiększenie obwodu brzucha, masy ciała, ból i powiększenie piersi, nudności mogą dawać sygnały o nadchodzących zmianach. Kiedy będąc u ginekologa otrzymujemy potwierdzenie zapłodnienia, warto dowiedzieć się czym jest kalkulator ciąży

W czasie ciąży 

Objawy ciąży mogą być różne u każdej kobiety, w zależności od jej wieku, predyspozycji, stanu fizycznego i psychicznego. Aby określić dokładnie tydzień ciąży, liczenie rozpoczyna się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, po jakiej doszło do zapłodnienia. Nie ma takiego samego tygodnia, w każdym następują zmiany, zarówno w wyglądzie kobiety jak i rozwoju dziecka.

Całkowity czas trwania ciąży wynosi 40 tygodni. Odstępstwo 2 tygodni od normy jest uznawane za prawidłowy przebieg. Stąd istotne jest, aby wiedzieć, w którym tygodniu aktualnie znajduje się kobieta i jakie ma ten czas znaczenie, a to obserwować pozwala właśnie kalkulator ciąży

Co dzieje się w 22. tygodniu ciąży

22 tydzień ciąży to prawie koniec piątego miesiąca, wielkimi krokami zbliża się 3 trymestr. Brzuch zaczyna być już widoczny, a maleństwo nawiązuje coraz większą więź z matką. Odczuwa smak i rozpoznaje dotyk. To już ostatni moment na połówkowe badanie USG. Dzidziuś ma już wyczuwalny rytm snu, potrafi przespać 14 godzin, intensywnie rozwija swój zmysł dotyku i chwytania, doskonale słyszy, odróżnia światło od zmroku. Rozpoznaje głosy z zewnątrz, a gwałtowny hałas jest w stanie zwrócić na tyle jego uwagę, że nawet wybudzi z drzemki. Potrafi ssać kciuk, ciągnąć za pępowinę. Może pojawić się również czkawka, którą poczuje mama. Dla kobiety czas ten może oznaczać nieco większe niż zwykle rozkojarzenie, zadyszkę przy poruszaniu się, zgagę, jak i może odczuwać ona coraz więcej przesłanek do porodu. Ciało przygotowuje się do niego przez skurcze przepowiadające (skurcze Braxtona-Hicksa), a częstsze oddawanie moczu to skutek tego, że macica uciska na pęcherz. 

Zmiany podczas 32. tygodnia ciąży 

32 tydzień ciąży i co o nim możesz dowiedzieć się w internecie? Coraz większa mama! Warto, aby zadbała teraz jeszcze bardziej o swoje zdrowie. Najlepiej dla kobiety na tym etapie będzie jeśli swoje aktywności zacznie ograniczać do minimum i zacznie coraz więcej wypoczywać. Częstsze zadyszki, przyspieszony oddech, to wszystko przez ucisk na żebra. Jakby tego było mało, dochodzi jeszcze „syndrom wicia gniazda”! Kobieta, która niebawem na świecie powita swojego potomka, zaczyna przygotowywać całe otoczenie do tego wydarzenia i siebie do roli matki. To całkowicie normalne, że wzrasta liczba produktów dla noworodka w domu, brak gotowego jeszcze łóżeczka jest źródłem stresu, tragedią staje się nieposiadanie skompletowanej wyprawki dla dziewczynki lub chłopczyka. To ważny etap dla całego organizmu. Jakie będą odpowiednie ćwiczenia mięśni Kegla, które ułatwią poród i rehabilitację można spokojnie zacząć omawiać z lekarzem lub fizjoterapeutą. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *