Objawy ciąży to symptomy fizyczne i psychiczne, jakie odczuwa kobieta na skutek rozwijającego się w jej ciele zarodka. Odczuwanie objawów ciąży jest sprawą indywidualną i może dotyczyć kobiet w różnym stopniu.
Istnieje kilkanaście głównych objawów ciąży, które występują z różnym natężeniem. Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników objawy ciąży dzieli się na:
- Przypuszczalne – niemające medycznego uzasadnienia,
- Prawdopodobne – sprawdzone, policzalne, ale jeszcze nie gwarantujące ciąży,
- Pewne – gwarantujące ciążę, która została potwierdzona badaniem.
Wczesne objawy ciąży nie zawsze jednoznacznie wskazują odmienny stan, więc z wykonaniem domowego testu ciążowego należy poczekać najlepiej do dnia spodziewanej miesiączki. Czułe testy ciążowe mogą co prawda wykryć ciążę już 7 dni po zapłodnieniu, ale test warto powtórzyć także, gdy powinien wystąpić okres.
Jakie są znane Objawy Ciąży?
Wśród objawów ciąży najbardziej podstawowym i wspólnym dla wszystkich ciężarnych objawów ciąży jest zatrzymanie się miesiączki. Nie wszystkie objawy ciąży pojawią się u każdej kobiety. Ich występowanie jest kwestią indywidualną. Znamy 2 główne typy objawów ciąży:
- Objawy fizjologiczne
- Objawy psychologiczne
Objawy ciąży świadczą o tym, iż zaczęła się ciąża czyli stan fizjologiczny, który rozpoczyna się połączeniem komórki jajowej z plemnikiem i jej implementacją w jamie macicy, a kończy porodem. Zagnieżdżenie zarodka następuje ok. 7-10 dni po zapłodnieniu. Ciąża trwa 40 tygodni, a za poród o czasie określa się zarówno ten 2 tygodnie przed terminem, jak i 2 tygodnie po tej dacie.
Fizjologiczne Objawy Ciąży
Objawy fizjologiczne ciąży są to rozpoznania odmiennego stanu, które zauważyć można w zdrowiu fizycznym kobiety.
Występuje 10 głównych fizjologicznych objawów ciąży:
- Nudności
- Wymioty
- Podwyższona temperatura ciała
- Parcie na mocz
- Parcie na stolec
- Biegunka
- Tkliwość piersi
- Senność, zmęczenie
- Zwiększone wydzielanie śluzu o gęstszej konsystencji
- Zatrzymanie miesiączki
Nie wszystkie fizjologiczne objawy ciąży muszą wystąpić u każdej kobiety. Wyjątek stanowi zatrzymanie menstruacji – następuje to u każdej ciężarnej, jednak niektóre kobiety mogą krwawić jeszcze na początku ciąży.
częstym objawem ciąży jest też nietolerancja na wybrane smaki i zapachy, co w konsekwencji może prowadzić do wspomnianych nudności i wymiotów.
informacje takie podaje prof. Leszek Pawelczyk w repetytorium „Położnictwo i ginekologia”, w rozdziale „Rozpoznanie ciąży”
Jaki Śluz Oznacza Ciążę?
W czasie ciąży zmienia się śluz kobiety. Staje się bardziej kleisty, gęsty, ciągnący się, szczególnie w II trymestrze. Zgodnie z tym, co podaje podręcznik „Ginekologia i położnictwo” pod redakcją prof. dra hab. n. med. Grzegorza H. Bręborowicza, śluz ma określone zadania w trakcie 9 miesięcy ciąży. Ma chronić dziecko i kobietę przed infekcjami i zakażeniem. Ze śluzu szyjkowego twarzy się korek, tzw. czop śluzowy, który blokuje szyjkę macicy aż do porodu.
Prawidłowy śluz w ciąży powinien być bezbarwny i bezwonny. Zielony śluz w ciąży, brązowy śluz w ciąży lub śluz o nieprzyjemnym zapachu może świadczyć o zakażeniu, np. grzybicą lub rzęsistkiem pochwowym.
Kobieta, która zna i obserwuje swój organizm, będzie w stanie rozpoznać nieprawidłowości w wyglądzie śluzu w ciąży.
Psychologiczne Objawy Ciąży
Psychologiczne objawy ciąży, to obok objawów fizjologicznych, druga charakterystyczna grupa rozpoznania tego, że kobieta spodziewa się dziecka.
Znamy 5 najważniejszych psychologicznych objawów ciąży, zwanych też emocjonalnymi objawami ciąży:
- Rozdrażnienie,
- Płaczliwość,
- Problemy z koncentracją,
- Problemy z pamięcią,
- Nagłe i intensywne zmiany nastroju.
Te objawy ciąży mogą pojawić się nie tylko na początku, ale też w trakcie 9 miesięcy i występować z różnym nasileniem. Ich występowanie determinowane jest przez układ hormonalny kobiet w ciąży. Odgrywające kluczową rolę w rozwoju zarodka, progesteron, estrogen i prolaktyna wpływają na zmiany w psychice kobiet.
Zmiany hormonalne wpływają na samopoczucie ciężarnych, powodując duże wahania nastroju: od euforii i nieskończonego szczęścia, po smutek, przygnębienie oraz złość. Na psychikę wpływa również stres związany ze zdrowiem dziecka oraz zmianami, jakie czekają rodzinę po przyjściu na świat jej nowego członka.
Jakie Są Pierwsze Objawy Ciąży u Kobiety?
Pierwsze objawy ciąży to tzw. objawy przypuszczalne i prawdopodobne, które w znacznej mierze wskazują na ciążę, ale nie dają całkowitej pewności. Dopiero szczegółowe badania, jak test z krwi hormonu beta HCG wraz z badaniem dopochwowym USG, są w stanie potwierdzić ciążę w 100%.
Występuje 5 najczęstszych objawów w ciąży (przypuszczalnych):
- Nudności i wymioty, głównie rano,
- Uczucie zmęczenia, omdlenia, braku koncentracji,
- Tkliwość, bolesność piersi,
- Parcie na mocz, zwiększona częstotliwość oddawania moczu,
- Drażliwość wobec wybranych potraw i zapachów.
Do objawów prawdopodobnych należą:
- Brak miesiączki,
- Powiększenie piersi,
- Powiększony obwód brzucha,
- Podwyższona temperatura ciała,
- Powiększenie i rozpulchnienie macicy oraz zasinienie pochwy,
- Pozytywny wynik testu ciążowego.
Obejrzyj film i zobacz, jakie są etapy rozwoju zarodków.
Jakie są Bardzo Wczesne Objawy Ciąży przed Miesiączką?
Spóźniająca się miesiączka to pierwszy wyraźny sygnał dla kobiety, że może być we wczesnej ciąży. Część pań, szczególnie tych znających dobrze swój organizm, może bardzo wcześnie dostrzec także inne objawy wczesnej ciąży, poprzedzające termin spodziewanej menstruacji.
Wczesna ciąża to sam początek ciąży, liczony 2 tygodnie wcześniej od faktycznego zapłodnienia, które ma miejsce podczas owulacji u kobiety, czyli mniej więcej 14 dni przed kolejną spodziewaną miesiączką. Zagnieżdżeniu się zarodka może, ale nie musi towarzyszyć lekkie krwawienie, zwane plamieniem implantacyjnym. Część kobiet, szczególnie tych ze skąpymi menstruacjami, bierze je za miesiączkę.
Zgodnie z przyjętym przez literaturę i specjalistów sposobem określania wieku ciąży, za jej rozpoczęcie przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Przy czym do realnego zapłodnienia dochodzi podczas owulacji i dni płodnych.
Bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką to:
- Tkliwość i bolesność piersi,
- Nudności,
- Bóle głowy,
- Zawroty głowy,
- Zmiany nastroju,
- Nerwowość, rozdrażnienie,
- Wzdęcia, zaparcia,
- Zgaga,
- Uderzenia gorąca.
To najpowszechniej występujące wczesne objawy ciąży, ale ich wystąpienie nie jest regułą. Część ciężarnych nigdy nie doświadczy wymiotów w ciąży czy zgagi, a inne będą borykały się z intensywnymi emocjami i wahaniami nastroju przez długie tygodnie. Część objawów ciąży jest indywidualna i nie musi wystąpić u każdej z pań.
Jak Odróżnić Objawy Ciąży od Okresu?
Głównym objawem ciąży, który może być mylony z okresem jest plamienie implantacyjne. Występuje ono ok. 10-14 dni po zapłodnieniu w momencie zagnieżdżania się zarodka w ścianie macicy. U niektórych kobiet sytuacja ta może powodować wystąpienie skąpego, bladoczerwonego plamienia, trwającego do 2 dni.
Ten wczesny objaw ciąży mogą odróżnić od okresu przede wszystkim te kobiety, które mają zazwyczaj obfite, intensywne miesiączki. Wtedy skąpe plamienie może być sygnałem o potencjalnej ciąży.
Trudności w rozróżnieniu plamienia implantacyjnego od okresu będą miały kobiety z krótkimi, skąpymi miesiączkami.
Jakie są Pierwsze Objawy Zaraz po Zapłodnieniu?
Zapłodnienie to moment, w którym dochodzi do połączenia kobiecej gamety, czyli komórki jajowej z męską gametą, tj. plemnikiem. Dzieje się to w trakcie trwania dni płodnych u kobiety, której kulminacyjnym momentem jest owulacja, występująca ok. 14 dni przed spodziewaną miesiączką. Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia w ciągu 12 do 24 godzin od uwolnienia z pęcherzyka jajnikowego.
Zapłodniona komórka jajowa przywiera do jajnika, a kolejno jest wchłaniana do jajowodu, skąd – dzięki komórkom rzęskowym śluzówki jajowodu – jest transportowana do macicy.
W rezultacie zapłodnienia powstaje zygota.
Specjaliści medycyny rozrodu wyróżniają 6 etapów zapłodnienia:
- Kapacytacja,
- Rozpoznanie gamet,
- Reakcja akrosomalna,
- Przenikanie przez osłonkę przejrzystą,
- Fuzja komórek rozrodczych,
- Reakcja zapobiegająca polispermii.
Pierwsze najszybciej zauważalne objawy ciąży to:
- Brak miesiączki – do utrzymania ciąży konieczny jest wzrost progesteronu; podwyższenie tego hormonu zapobiega złuszczaniu się błony śluzowej macicy, co prowadzi do występowania co miesięcznej menstruacji; Okres w ciąży nie jest więc możliwy, a delikatne krwawienie mniej więcej 2 tygodnie po zapłodnieniu, to plamienie implantacyjne.
- Tkliwość piersi – w czasie ciąży w piersiach uruchamiana jest produkcja mleka, gromadzona jest też woda w tkance gruczołowej, do tego dochodzą zmiany hormonalne w ciąży, a w rezultacie piersi stają się nabrzmiałe, tkliwe i często bolące. Największy dyskomfort zazwyczaj pojawia się w pierwszym trymestrze.
- Parcie na mocz – hormony w ciąży wzmagają produkcję moczu w nerkach, zwiększa się ilość krwi w organizmie, co wymaga wzmożonej pracy nerek, a dodatkowo rosnące dziecko i powiększająca się macica uciskają pęcherz moczowy. W konsekwencji kobieta odczuwa wyraźne parcie na mocz, co może być szczególnie uciążliwe w ostatnich tygodniach ciąży.
- Mdłości, wymioty – nagły wzrost gonadotropiny kosmówkowej hCG, czyi tzw. hormonu ciążowego, który ma miejsce na początku ciąży, wiązany jest z występowaniem mdłości i wymiotów w ciąży. Po pierwszym trymestrze poziom hCG spada i wtedy właśnie zazwyczaj kończą się problemy z nudnościami w ciąży.
- Wrażliwość na zapachy – za ten objaw ciąży również odpowiadają hormony (produkowane przez łożysko), za sprawą których powstają nowe połączenie neuronowe, powodujące nadwrażliwość zapachową. Dotyczy to nie tylko nieprzyjemnej woni, ale też zapachów intensywnych, np. mocnych perfum, środków do czyszczenia itp.
- Senność, zmęczenie, brak koncentracji – podwyższony progesteron prowadzi do zwiększonej produkcji krwi, która spowalnia krążenie, co wywołuje u przyszłej mamy uczucie senność. Także spadający cukier odpowiada za apatyczność i brak energii. Wzrost progesteronu i estrogenu wpływa też na działanie neuronów, co prowadzi do problemów z przetwarzaniem informacji, brakiem koncentracji i skupienia.
Jakie są Najszybsze Objawy Zapłodnienia?
Najbardziej wyraźnym i najszybszym objawem ciąży jest zatrzymanie miesiączki. Gdy kobieta zauważy brak comiesięcznego krwawienia, może przypuszczać, że jest w ciąży. Jednak powodów braku okresu może być więcej, np. stres, zaburzenia odżywiania, dalszy wyjazd itp.
Podejrzewając, że doszło do zapłodnienia, najlepiej jest wykonać szybki test ciążowy, który wykonać można w domu. Najbardziej czułe testy wykażą ciążę już 7 dni po zapłodnieniu.
Można także obliczyć tydzień ciąży na podstawie ostatniego terminu wystąpienia okresu używając tego kalkulatora ciążowego . Dowiesz się z niego, który to może być tydzień ciąży.
3 najszybsze objawy ciąży to:
- Brak miesiączki,
- Nudności, wymioty,
- Bolące piersi.
Zapłodnienie i rozwój embrionalny. Źródło: Obraz autorstwa brgfx na Freepik
Objawy Ciąży w 1 Tygodniu
Objawy ciąży w pierwszym tygodniu zazwyczaj są nieodczuwalne, gdyż początek ciąży liczony jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a więc połączenie komórki jajowej i plemnika oraz zagnieżdżenie się zarodka nastąpi w rzeczywistości dopiero za dwa tygodnie i to wtedy mogą pojawić się pierwsze oznaki ciąży.
Objawy Ciąży w 2 Tygodniu
Drugi tydzień ciąży liczony jest w praktyce jeszcze przed faktycznym zapłodnieniem, gdyż zgodnie z przyjętymi zasadami liczenia wieku ciąży, jak podaje Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, ciąża zaczyna się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Do zapłodnienia komórki jajowej plemnikiem dojdzie dopiero podczas dni płodnych kobiety, które mają miejsce ok. 14 dni przed następną spodziewaną miesiączką.
Objawy ciąży w drugim tygodniu nie są więc wyraźne i odczuwalne. Test ciążowy nie wykaże jeszcze ciąży, jednak jeśli kobieta podejrzewa, że mogło do niej dojść, od razu należy wprowadzić suplementację i zrezygnować z ewentualnych używek. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca przyjmowanie w ciąży kwasu foliowego, witaminy D, jodu, magnezu, żelaza, kwasów DHA – warto zacząć już w tym momencie.
Objawy Ciąży w 3 Tygodniu
Trzeci tydzień ciąży to czas, gdy realnie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik. Zgodnie z przyjętym przez ginekologów sposobem liczenia wieku ciąży, za jej początek uważa się pierwszy dzień ostatniej miesiączki.
Objawy ciąży w trzecim tygodniu mogą być już odczuwalne. Najczęściej spodziewać się można plamienia implantacyjnego, które pojawia się, gdy zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy. Nie występuje ono w każdym przypadku, a gdy kobieta zazwyczaj ma skąpe okresy, plamienia implantacyjne może wciąż za menstruację.
Objawy Ciąży w 4 Tygodniu
Objawy ciąży w czwartym tygodniu są już bardziej wyraźne. U części kobiet może pojawić się uczucie ciągnięcia i skurczów w podbrzuszu. W pierwszych dniach po zapłodnieniu zauważyć też można bóle pleców, bóle głowy oraz uczucie zmęczenia i senności.
Nie wystąpi też comiesięczne krwawienie lub – u części kobiet – może pojawić się plamienie implantacyjne.
Czułe testy ciążowe mogą już wykazać ciążę.
Rozwój płodu. Źródło: obraz autorstwa Freepik.
Objawy Ciąży po Miesiącu
Objawy ciąży po miesiącu są już zauważalne przez kobiety. Należą do nich zarówno objawy fizyczne, jak i psychologiczne:
- Zatrzymanie miesiączki,
- Tkliwość i powiększenie piersi,
- Mdłości, nudności, wymioty,
- Zmiany nastrojów,
- Ból głowy, ból kręgosłupa,
- Senność, zmęczenie, brak energii,
- Brak skupienia i koncentracji,
- Wrażliwość na zapachy,
- Zmiana konsystencji śluzu,
- Parcie na mocz,
- Parcie na stolec.
Po miesiącu ciąży możliwe jest jej wykrycie zarówno testem domowym, badaniem beta HCG, jak i w badaniu USG. Możesz sprawdzić czego się dokładnie spodziewać w ciąży sprawdzając nasz kalendarz ciąży miesiąc po miesiącu
Kiedy Występują Pierwsze Objawy Ciąży?
Pierwsze objawy ciąży występują ok. 2 tygodnie po zapłodnieniu, czyli realnie w 4 tygodniu ciąży, pamiętając, że zgodnie z przyjętą regułą, wiek ciąży liczony jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. A owulacja i dni płodne mają miejsce ok. 14 dni przed planowaną kolejną miesiączką.
Do najwcześniejszych objawów ciąży zalicza się:
– ból głowy,
– ból brzucha,
– ból kręgosłupa,
– nudności, wymioty,
– tkliwość i bolesność piersi,
– wahania nastrojów,
– wrażliwość na zapachy,
– parcie na mocz,
– zmiana konsystencji śluzu,
– podwyższona temperatura ciała,
– ból implementacyjny, plamienie implantacyjne.
Test domowy wykonany w 3-4 tygodniu ciąży powinien już dać wiarygodny wynik.
Ile Czasu Objawy Ciąży mogą się nie Pojawić?
Nie u każdej kobiety objawy w ciąży pojawiają się w podobnym czasie i z jednakowym natężeniem. Objawy w ciąży są bardzo indywidualną sprawą. W niektórych przypadkach mogą pojawić się znacznie później, nawet od 2 miesiąca ciąży.
Najbardziej powszechny i wspólny dla wszystkich kobiet objaw ciąży, czyli zatrzymanie miesiączki, również może pozornie nie wystąpić w tym samym czasie ciąży. Pozornie, ponieważ okres w ciąży zatrzymuje się u każdej z kobiet, ale niektóre zauważają jeszcze plamienie implantacyjne, które błędnie biorą za menstruację.
Co to są Utajone Objawy Ciąży?
Utajone Objawy Ciąży zazwyczaj nie są zauważalne przez kobiety i nie wskazują na ciążę. Mogą być to objawy ciąży tłumaczone na różny sposób, jak stres, podróż, zmiana trybu życia, diety itp.
To sygnały od organizmu, które mogą wystąpić bez względu na odmienny stan i dotyczyć też kobiet, które nie są w ciąży.
Utajone objawy ciąży to:
- Uczucie zmęczenia, senność, spadek energii, niechęć do podejmowania bardziej wymagającej aktywności,
- Ból w podbrzuszu i ból w dolnym odcinku kręgosłupa,
- Ból głowy, problemy z koncentracją,
- Wzmożony apetyt lub przeciwnie – niechęć do znanych smaków,
- Zaparcia lub biegunka,
- Zmiany nastroju, większa płaczliwość i podatność na stres,
- Bolące, wrażliwe na dotyk piersi.
Kiedy Wykonać Test Ciążowy?
Test ciążowy należy wykonać minimalnie 7-10 dni po zapłodnieniu. Jednak wedle zaleceń większości producentów bezpiecznym i pewnym terminem, w którym warto wykonać domowy test ciążowy jest dzień spodziewanej miesiączki.
Test ciążowy wykrywa hormon beta hCG w moczu lub we krwi. Domowe testy ciążowe wymagają oddania próbki moczu, laboratoryjne – moczu lub krwi.
Domowe testy ciążowe dzielą się na testy płytkowe, strumieniowe, paskowe i cyfrowe – w zależności od sposobu umieszczenia próbki moczu. Producenci zalecają wykonanie testu ciążowego w dniu spodziewanej miesiączki. Jednak czułe testy ciążowe pozwalają wykryć wczesną ciążę już ok. 7-10 dni po zapłodnieniu. Wiarygodność testów domowych określana jest na poziomie: od 95 do 99,9%.
Skuteczniejsze od testów domowych są testy laboratoryjne, które wykonać można z krwi lub z moczu. Pozwolą wskazać nie tylko fakt bycia w ciąży, ale też wiek ciąży, na podstawie wartości hormonu beta hCG. Badanie gonadotropiny kosmówkowej w laboratorium można zrobić już 10 dni po stosunku, jednak i tu również zaleca się poczekanie do dnia spodziewanej miesiączki.
Pozytywny test ciążowy. Źródło: Freepik
Jaki Wpływ na Pojawienie się Objawów Ciąży mają Czynniki Zewnętrzne?
Organizm kobiety może różnie reagować w obliczu czynników zewnętrznych np. daleka podróż, katorżnicza dieta czy chroniczny stres mogą spowodować przesunięcie się miesiączki.
Pojawienie się objawów ciąży to sprawa indywidualna dla każdej kobiety i występująca z różnym natężeniem. Czynniki zewnętrzne mogą wpływać na intensywność niektórych objawów, np. praca w środowisku z intensywnymi zapachami (w perfumerii, piekarni restauracji) może potęgować nudności i wymioty.
Istnieje też możliwość pomylenia objawów ciąży lub ich niezauważenia z uwagi na czynniki zewnętrzne, np.
- Ból głowy może być tłumaczony intensywną pracą czy problemami w życiu osobistym,
- Zatrzymanie miesiączki może zostać niezauważone przez kobietę (szczególnie jeśli nie notuje wystąpienia i długości trwania okresu) lub usprawiedliwiane wyjazdem czy stresem,
- Osłabienie, zmęczenie kobieta może utożsamiać z objawami diety, przepracowania, braku czasu na odpoczynek,
- Parcie na stolec, biegunki, zaparcia mogą być kojarzone z problemami zdrowotnymi.
Jaki Wpływ na Objawy Ciąży ma Dieta?
Dieta może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na niektóre objawy ciąży, a mowa przede wszystkim o wystąpieniu nudności, wymiotów oraz problemów z perystaltyką jelit jak biegunka, zaparcia czy parcie na stolec.
Skąpa w błonnik, warzywa i owoce oraz zróżnicowane grupy odżywcze dieta zazwyczaj zintensyfikuje zaparcia i problemy z wypróżnianiem. Podobnie jak niedostateczna ilość wypitej wody, której skutkiem będą nie tylko zaparcia, ale też ból głowy i osłabienie.
Z kolei zróżnicowana, zdrowa dieta przyniesie wiele korzyści dla kobiety w ciąży i rozwijającego się płodu. Przede wszystkim pozwoli odżywić pracujący intensywnie organizm, zapewni paliwo do intensywnego wysiłku narządów oraz korzystnie wpłynie na samopoczucie ciężarnej.
Jak podaje „Poradnik żywienia kobiet w ciąży” Instytutu Matki i Dziecka sposób, w jaki kobieta odżywia się przed ciążą i w jej trakcie ma bardzo duże znaczenie dla właściwego przebiegu ciąży, rozwoju płodu i zdrowia dziecka w ciągu całego życia. Lekkostrawna, ale urozmaicona dieta pozwoli lepiej znosić, a nawet zminimalizować niektóre mniej doskwierające objawy ciąży.
Jaki Wpływ na Objawy Ciąży ma Sport?
Sport w ciąży ma znaczny wpływ na objawy ciąży, przebieg ciąży i sam poród. Łagodne ćwiczenia fizyczne i oddechowe mogą zminimalizować objawy ciążowe, takie jak zmęczenie, senność, brak energii, problemy z koncentracją i skupieniem.
Ruch sprzyja poprawie perystaltyki jelit, więc będzie pomocny przy zaparciach, bólach podbrzusza. Także bóle kręgosłupa zostaną złagodzone, dzięki aktywnościom takim jak pilates, streching czy delikatna gimnastyka.
Ćwiczenia w ciąży na przykład oddechowe, będące elementem jogi, doskonale wyciszają, łagodzą stres, nerwy, niepokój, przywracają skupienie i koncentrację.
Sport w ciąży oraz wszelka aktywność fizyczna wykraczająca poza codzienne czynności rekomendowane są wyłącznie w prawidłowo przebiegającej ciąży. Uprawianie sportu w ciąży należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.
Jaki Wpływ na Objawy Ciąży ma Ruch?
Ruch ma istotny wpływ na objawy ciąży: poprawia kondycję, pozwala utrzymać prawidłową wagę w ciąży, ma korzystny wpływ na przebieg porodu, łagodzi dolegliwości trawienne, dotlenia, uspokaja, zmniejsza stres i napięcie, pomaga w koncentracji.
Ruch, czyli spacery, pilates, gimnastyka, joga, ćwiczenia oddechowe, pływanie. Jednak każda z tych dyscyplin powinna być dostosowana do potrzeb kobiet w ciąży, np. joga w ciąży jest możliwa, ale z wykluczeniem wielu asan.
Ruch w ciąży jest wskazany dla każdej kobiety, która jest w zdrowo przebiegającej ciąży, bez ryzyka powikłań. Każdą aktywność fizyczną należy skonsultować wcześniej z lekarzem prowadzącym ciążę. Jednak spokojny i łagodny ruch zazwyczaj będzie wskazany, jeśli tylko ciąża nie jest zagrożona.
Łagodny i dostosowany do odmiennego stanu ruch będzie miał zbawienny wpływ na objawy ciąży.
Ruch a objawy w ciąży:
- Pozwoli dotlenić się organizmowi kobiety, co ułatwi zasypianie i zapewni wartościowy sen, a to z kolei ma ogromny wpływ na kondycję psychiczną i fizyczną ciężarnej.
- Poprawia perystaltykę jelit, ogranicza problemy trawienne, ułatwia wypróżnienie,
- Wpływa pozytywnie na samopoczucie kobiety,
- Dodaje energii, siły, zmniejsza senność,
- Zwiększa skupienie i koncentrację,
- Pozwala utrzymać ciało w lepszej formie, zapobiega nadmiernemu tyciu w ciąży.
Jaki Wpływ na Objawy Ciąży ma Zdrowie?
Stan zdrowia kobiety ma istotny wpływ na możliwość zajścia w ciążę, objawy ciąży, przebieg ciąży, poród, a także zdrowie dziecka.
Czynniki zdrowotne, które mają wpływ na objawy ciąży i jej przebieg to:
- Stan psychiczny – stany lękowe, depresja czy wręcz choroby psychiczne będą miały ogromne znaczenie w przebiegu ciąży. W zależności od dolegliwości zmianie ulegnie samopoczucia, nastrój oraz tryb życia kobiety. Zazwyczaj niezbędna jest pomoc specjalisty.
- Choroby przewlekle – kobieta chorująca na cukrzycę, nadciśnienie, choroby autoimmulogiczne powinna skonsultować chęć zajścia w ciążę z lekarzem, który pomoże jej zadbać o zdrowie w kontekście planów prokreacyjnych. Choroby przewlekłe np. nadciśnienie tętnicze zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, która daje specyficzne objawy w ciąży: senność, mdłości, wzmożony apetyt i pragnienie, infekcje skórne, infekcje pęcherza, infekcje pochwy.
- Tryb życia – ilość snu, sposób odżywiania, używki, aktywność fizyczna, rodzaj pracy zawodowej, a nawet miejsce zamieszkania będą miały wpływ na przebieg ciąży u kobiety i objawy w ciąży. Palenie papierosów i spożywanie alkoholu stanowi ogromne zagrożenie dla rozwijającego się płodu (m.in. ryzyko wad rozwojowych, m.in. serca, opóźnionego rozwoju, mniejszego ilorazu inteligencji, mniejsza waga urodzeniowa, przedwczesny poród, FASD). Raport GIS podaje, że niemal 70% palących kobiet próbuje rzucić nałóg po zajściu w ciążę, ale bez większego powodzenia.
- Sport i aktywność fizyczna – umiarkowane ćwiczenia w ciąży są polecane w celu zachowania dobrego zdrowia i kondycji przez ciężarną. Unikanie aktywności fizycznej może spowodować szybsze tycie w ciąży, szczególnie gdy jest połączone ze wzmożoną podażą kaloryczną. Nadwaga w ciąży stanowi ryzyko zarówno dla prawidłowego rozwoju dziecka, przebiegu porodu, jak i zdrowia kobiety.
Jaki Wpływ na Objawy Ciąży mają Choroby?
Choroby przewlekłe mają znaczny wpływ na objawy ciąży, przebieg ciąży i sam poród. Niektóre objawy ciąży mogą być mniej, a inne bardziej zintensyfikowane w wyniku towarzyszącej choroby.
Wpływ chorób na objawy ciąży to przede wszystkim:
- Nadciśnienie tętnicze – niebędące pod kontrolą lekarza nadciśnienie może prowadzić do wystąpienia problemów z rozwojem płodu oraz przyczynić się do przedwczesnego porodu.
- Cukrzyca – cukrzyca typu 1 i typu 2 może mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu i stan zdrowia kobiety w ciąży,
- Choroby nowotworowe – niektóre nowotwory mogą dawać podobne objawy jak ciąża, stąd opóźniona diagnostyka raka we wczesnej fazie ciąży.
- Choroby serca – objawy chorób serca mogą być podobne do objawów ciąży, np. duszności, zmęczenie, szybsze uczucie zmęczenia. Choroby układu sercowo-naczyniowego zwiększają ryzyko powikłań w ciąży jak krwawienia, stan przedrzucawkowy i poród przedwczesny.
- Depresja – niezdiagnozowana i nieleczona depresja w ciąży może mieć poważne skutki dla zdrowia przyszłej matki. Diagnoza bywa tym trudniejsza, że wiele objawów ciąży może być mylone z objawami depresji i na odwrót. Uczucie ciągłego zmęczenia, senność, brak energii czy rozdrażnienie łatwo zrzucić na hormony ciążowe, jednak mogą być także objawami depresji.
- PCOS – nieregularne cykle miesiączkowe będące następstwem zespołu policystycznych jajników mogą utrudnić monitorowanie przebiegu ciąży.
- Endometrioza – w przypadku różnych odmian endometriozy z uwagi na dające objawy bólowe trudno może być rozpoznać objawy ciąży i samą ciążę.
Jaki Wpływ na Objawy Ciąży ma Wiek Kobiety?
Wiek kobiety ma znaczenie zarówno dla samej możliwości zajścia w ciążę, objawów ciąży, jak i przebiegu ciąży. Pod względem biologicznym najbardziej płodny, a przy tym najlepszy czas na zajście w ciążę przypada na 20-25 rok życia kobiety.
Z każdym rokiem u kobiet maleje liczba komórek jajowych, która jest stała i określona od momentu narodzin. Mimo iż płodność kobiety jest sprawą indywidualną, to po 35. roku życia drastycznie spada liczba komórek jajowych i większość z nich z każdym rokiem będzie mieć większe problemy z zajściem w ciążę.
Jak podkreślają specjaliści medycyny rozrodu po 30. roku życia szansa na zajście w ciążę wynosi około 20%, po 35. roku życia – ok. 12%, a po 40. roku życia – ok. 7%.
Z wiekiem niektóre objawy ciąży mogą być bardziej zintensyfikowane, np. uczucie zmęczenia i braku energii, osłabienie kondycji fizycznej, występowanie mdłości. Z wiekiem przeważnie spadają zdolności regeneracyjne organizmu, więc ciąża bywa większym wyzwaniem dla organizmu – zarówno jej przebieg, objawy, jak i późniejszy powrót do dawnej kondycji.
Wpływ wieku kobiety na objawy ciąży jest bardzo indywidualny. Wiele zależy od konkretnego organizmu, kondycji, stanu zdrowia, dotychczasowego trybu życia.
Jaki Wpływ na Objawy Ciąży ma Nadwaga Kobiety?
Nadwaga u kobiety w ciąży nie zostaje bez znaczenia dla objawów i przebiegu ciąży, porodu, zdrowia dziecka i przyszłej matki. Nadwaga wpływa także na objawy ciąży, powodując intensyfikację niektórych z nich:
- Uczucie zmęczenia, brak energii, ospałość – pojawiające się często na początku ciąży oraz w III trymestrze, gdy ciążowy brzuch zaczyna ciążyć, mogą doskwierać bardziej, jeśli przyszła mama ma nadwagę.
- Cukrzyca – kobiety z otyłością I stopnia mają ponad 2-krotnie większe ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową (dr hab. n. med. Katarzyna Cyganek, Jakie jest ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej u kobiet z nadwagą lub otyłością?).
- Ból pleców – rosnący brzuch ciążowy i nadwaga oznaczają większe ryzyko wystąpienia bólów kręgosłupa w ciąży.
- Problemy jelitowe, zaparcia – nadwaga w ciąży zwiększa ryzyko powikłań ze strony układu trawiennego, takiego jak problemy z wypróżnieniem, zaparcia.
Znaczna nadwaga u kobiet utrudnia monitorowanie ciąży, nie tylko z powodu wzmożonych objawów ciąży, ale też w związku z trudnościami w wykonaniu badania ginekologicznego oraz badania USG. Ponadto nadwaga zwiększa ryzyko pojawienia się powikłań ciążowych jak nadciśnienie tętnicze, stan przedrzucawkowy, cukrzyca ciążowa czy przedwczesny poród.
Otyłość u matki zwiększa ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych u dziecka w dorosłości, m.in. pojawienia się otyłości, cukrzycy typu 2, schorzeń sercowo-naczyniowych czy zaburzeń metabolicznych.
Jak podaje prof. dr hab. n. med. Beata Banaszewska otyłość ma istotny wpływ na płodność i może utrudnić starania się o dziecko.
Jakie są Pierwsze Objawy Ciąży przy Tabletkach Antykoncepcyjnych?
Tabletki antykoncepcyjne to środki zapobiegające powstawaniu ciąży, które kobieta przyjmuje doustnie. Pigułki antykoncepcyjne zawierają syntetyczne wersje produkowanych przez organizm kobiecy hormonów – estrogen i progesteron – które normalnie regulują cykl miesiączkowy i owulację.
Syntetyczne wersje w tabletkach mają na celu zapobieganie wystąpienia owulacji, w takcie której uwolnione jajeczko byłoby gotowe do zapłodnienia.
Pigułki zmieniają gęstość śluzu szyjkowego, przez co plemniki mają utrudniony dostęp do komórki jajowej. Hormony czynią także błonę śluzową mniej przyjaznym środowiskiem do zagnieżdżenia się jajeczka.
Rozróżnia się kilka typów doustnej antykoncepcji hormonalnej:
- Tabletki monofazowe – zawierają identyczną dawkę estrogenu i progesteronu.
- Tabletki dwufazowe – mają naśladować naturalny cykl kobiecy, stąd różna zawartość hormonów w tabletkach; zazwyczaj zmiana dawki występuje po 7-10 dniach.
- Tabletki trzyfazowe – w celu jak największego zbliżenia do naturalnego cyklu kobiety, tabletki w jednym opakowaniu mają trzy różne dawki hormonów.
Sposób stosowania tabletek antykoncepcyjnych polega na doustnym przyjęciu pigułki przez 28 dni z rzędu. Pierwszą tabletkę przyjmuje się pierwszego dnia miesiączki, następnie stosuje przez 21 dni codziennie, połykając o tej samej porze dnia. Po tym czasie następuje krwawienie z odstawiania, a kobieta przyjmuje albo tabletki placebo, jeśli są w opakowaniu, albo robi 7-dniową przerwę od przyjmowania tabletek.
Pigułki antykoncepcyjne. Źródło: Freepik
Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych wynosi ok. 99,9%. Jednak w wyniku zajścia określonych okoliczności zewnętrznych, ich skuteczność może zostać zaburzana. Stać się tak może np. w wyniku choroby i przyjmowania antybiotyków, nieregularnego przyjmowania tabletki antykoncepcyjnej lub pominięcie dawki, niewchłonięcia się dawki (np. w wyniku wymiotów), spożywania alkoholu i innych używek, stosowania leków na odchudzanie.
Ciąża przy prawidłowym stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych jest więc prawie niemożliwa, jednak z każdym odstępstwem prawdopodobieństwo ciąży rośnie.
Przyjmowanie tabletek we wczesnej ciąży nie wpływa znacząco na objawy ciąży, które są takie same, jak u kobiet niestosujących antykoncepcji hormonalnej.
Główne objawy to:
- Nudności, wymioty,
- Bolesność piersi,
- Parcie na mocz,
- Problemy z perystaltyką jelit,
- Bóle pleców,
- Wrażliwość na zapachy,
- Wahania nastroju,
- Zmiana gęstości śluzu,
- Zmęczenie, brak energii, senność, brak koncentracji.
Warto zwrócić uwagę, że niektóre objawy wczesnej ciąży mogą być podobne do objawów przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, np. lekkie krwawienie, nudności, ból głowy, osłabienie, senność, częste zmiany nastroju.
Jakie Mogą Wystąpić Nietypowe Objawy Ciąży?
Oprócz znanych objawów ciąży, jak zatrzymanie miesiączki, mogą wystąpić też nietypowe objawy ciąży, które bywają ignorowane przez kobiety lub utożsamione z innymi przypadłościami.
Nierzadko nieświadome swojego stanu przyszłe mamy ból głowy, osłabienie, ból pleców, zmęczenie biorą za przepracowanie – wielogodzinna praca za biurkiem miałaby powodować ból kręgosłupa, a stres związany z obowiązkami zawodowymi był czynnikiem odpowiedzialnym za bóle głowy i przemęczenie.
Pojawiające się problemy trawienne również mogą mieć różne źródła i nie dają jednoznacznych skojarzeń z ciążą. Tym bardziej, jeśli akurat zmienił się sposób odżywiania kobiety – i to zarówno na plus, poprzez wprowadzenie lekkiej zbilansowanej diety, jak i zaniedbanie zdrowego odżywiania się.
Rozróżniamy następujące nietypowe objawy ciąży:
- Biegunka na przemian z zaparciami,
- Zgaga, problemy z żołądkiem,
- Bóle podbrzusza,
- Wzmożony apetyt lub przeciwnie – niechęć do jedzenia,
- Wzmożone pragnienie,
- Nadmierna potliwość,
- Osłabienie organizmu, w tym pojawiające się bóle pleców, bóle głowy,
- Zmiany skórne, trądzik.
Jakie Są Objawy Ciąży Pozamacicznej
Ciąża pozamaciczna (inaczej zwana ciążą ektopową) to ciąża nieprawidłowa, gdzie zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się poza błoną śluzową jamą macicy, najczęściej w jajowodzie, jajniku, jamie brzusznej.
Ciąża pozamaciczna zazwyczaj kończy się poronieniem, zarodek nie ma szans na rozwój poza jamą macicy. Może natomiast stanowić zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia kobiety. Szacunki wykazują, że nawet 15% zgonów ciężarnych było następstwem ciąży pozamacicznej i krwotoku z pękniętego jajowodu.
Ryzyko wystąpienia ciąży ektopowej wynosi ok. 1 na 100 i wzrasta u kobiet po 35. roku życia.
Objawy ciąży pozamacicznej to:
- Plamienie, krwawienie (ale też zatrzymanie miesiączki jak w prawidłowej ciąży),
- Ból w podbrzuszu,
- Ostry ból podczas stosunku seksualnego lub oddawania moczu,
- Nudności, wymioty,
- Parcie na stolec,
- Niekiedy ból ramienia i barku (gdy zarodek zagnieździł się w jajowodzie).
Objawy ciąży pozamacicznej są niemal identyczne jak zdrowo rozwijającej się ciąży, szczególnie na początku. Co charakterystyczne, objawy ciąży rozwijającej się poza jamą macicy mogą pojawić się szybciej z uwagi na to, że jajowód, jajnik czy szyjka macicy nie są przystosowane do rozwoju zarodka.
Ciąża pozamaciczna wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Jeśli zachodzi podejrzenie jej wystąpienia, należy w trybie pilnym zgłosić się do specjalisty.
Dodaj komentarz