Cięcie cesarskie zwiększa ryzyko depresji poporodowej

Obniżenie nastroju, uczucie smutku, poczucie winy, drażliwość, płaczliwość, utrata zainteresowania życiem, paniczny strach o dziecko, ale jednocześnie także osłabienie więzi z dzieckiem – to tylko niektóre objawy depresji poporodowej. Analizy przeprowadzone przez francuskich badaczy pokazują, że nagłe cięcie cesarskie może być powodem zwiększającym ryzyko wystąpienia depresji poporodowej u matek.

Badanie opublikowane zostało w czasopiśmie American Journal of Obstetrics & Gynecology w październiku 2024 r., a odbywało się pod nadzorem dr n. med., MPH Alizée Froeliger z Oddziału Położnictwa i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego w Bordeaux we Francji.

Cięcie cesarskie a ryzyko depresji poporodowej – badanie

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 2793 kobiety (mediana wieku 33,5 roku). Każda z rodzących miała za sobą cięcie cesarskie w 34. tygodniu ciąży lub później. Pacjentki wypełniły Edynburską Skalę Depresji Poporodowej (EPDS) dwa miesiące po porodzie.

EPDS to test przesiewowy stosowany do identyfikacji depresji poporodowej u młodych stażem matek. Składa się z 10 pytań, a kobieta wypełnia go 6-8 tygodni po urodzeniu dziecka.

Badacze przeprowadzili prospektywne pomocnicze badanie kohortowe kwasu traneksamowego w zapobieganiu krwotokowi poporodowemu po cięciu cesarskim (TRAAP2) w celu zbadania częstości występowania PPD dwa miesiące po cięciu cesarskim i związanych z tym czynników ryzyka.

Zbierano informację o przebiegu cięcia cesarskiego, utracie krwi po porodzie, przebiegu kilku tygodni po cięciu cesarskim. Z pacjentkami przeprowadzono wywiad psychiatryczny, a także uzyskano informacje, jakie są ich osobiste odczucia na temat porodu i samopoczucia tuż po operacji.

Podczas analizy uwzględniono również dokumentację medyczną kobiet, która wykazała, że 5 proc. z nich miało epizod psychiatryczny (w 2,4 proc. depresja).

Czy „cesarka” częściej skutkuje depresją u matek?

Naukowcy na podstawie analizy niemal trzech tysięcy przypadków wykazali, że jedna na sześć kobiet doświadcza objawów depresji poporodowej (PPD) dwa miesiące po cięciu cesarskim.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko depresji poporodowej u świeżo upieczonych mam są:

  • Nagły poród przez cięcie cesarskie przed porodem,
  • Cięcie cesarskie po indukcji porodu,
  • Brak wsparcia na sali pooperacyjnej, niedostateczna pomoc personelu medycznego,
  • Silny ból pooperacyjny.

Częstość występowania tymczasowego rozpoznania PPD po dwóch miesiącach od cięcia cesarskiego wynosiła:

– 16,4% (95% CI, 14,9–18,0) z wynikiem EPDS 13 lub wyższym,

– 23,1% (95% CI, 21,4-24,9%) z wartością odcięcia 11 lub wyższą.

Badacze przyjęli jako główny punkt końcowy dodatnie badanie przesiewowe w kierunku objawów zgodnych z depresją dwa miesiące po cięciu cesarskim, z wynikiem EPDS wynoszącym 13 lub wyższym.

Analizy wykazują, że kobiety, które miały nagłe cięcie cesarskie przed porodem, miały większe ryzyko PPD niż te, które miały normalne cięcie cesarskie przed rozpoczęciem porodu. Nie sam poród metodą cięcia cesarskiego jest tu powodem zwiększającym ryzyko depresji poporodowej, ale jego nagła i nieoczekiwana konieczność.

WAŻNE!
Depresję poporodową należy odróżnić od tzw. baby bluesa, czyli chwilowego spadku energii i pogorszenia nastroju, które związane są ze zmianami hormonalnymi, stresem wynikającym z nowej roli i wysiłkiem porodowym. Baby blues może pojawić się ok. 3-5 dnia po porodzie i zazwyczaj mija samoistnie ok. 10 dnia połogu. Ważne, aby zapewnić kobiecie wsparcie i okazać zrozumienie.

Zgłoś się po pomoc

Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych prowadzi telefon zaufania dla osób, dotkniętych depresją oraz ich bliskich.

Antydepresyjny Telefon Zaufania ITAKA: 22 484 88 01
Wolisz napisać? Wyślij wiadomość na: porady@stopdepresji.pl
Więcej informacji uzyskasz na stronie: https://stopdepresji.pl/

Fot. pexels.com/Andrea Piacquadio
Źródło: https://www.medscape.com/viewarticle/postpartum-depression-common-after-cesarean-delivery-2024a1000kdb?form=fpf

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *