Dieta przyszłej mamy ma ogromny wpływ na zdrowie dziecka i samej kobiety. Jednak z biegiem czasu wokół odżywiania w ciąży narosło wiele mitów, które nie mają potwierdzenia w rzeczywistości. Zatem co jeść w ciąży, a czego unikać?
Produkty bogate w składniki odżywcze – podstawa diety
Okres ciąży powinien być czasem szczególnej troski o zdrowe odżywianie. Część produktów spożywczych jest wysoce zalecana kobietom w ciąży, a z niektórych należy całkowicie zrezygnować. Najpierw przyjrzymy się produktom, które warto spożywać w większych ilościach.
W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Szczególnie ważne są kwas foliowy, żelazo, wapń, błonnik oraz kwasy omega-3. Nie oznacza to jednak, że trzeba jeść za dwoje. Wystarczy jeść rozsądnie i wybierać produkty bogate w wartości odżywcze.
Podstawą diety przyszłej mamy powinny być warzywa i owoce. Dostarczają one witamin, minerałów i antyoksydantów. Zielone warzywa liściaste, np. szpinak czy brokuły są świetnym źródłem kwasu foliowego, który odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju układu nerwowego dziecka.
Produkty pełnoziarniste, np. kasze, brązowy ryż czy ciemne pieczywo, dostarczają błonnika i żelaza. Warto też z sięgać po chude mięso, jajka gotowane na twardo i ryby. Szczególnie polecane są tłuste ryby morskie, np. łosoś czy sardynki, bogate w kwasy omega-3.
Surowe mięso i sushi są zakazane – FAKT
Przyszła mama powinna w okresie ciąży całkowicie zrezygnować z produktów odzwierzęcych, które są surowe lub tylko w niewielkim stopniu przetworzone.
Na listę produktów zakazanych można wpisać m.in.:
- surowe mięso, w tym tatar;
- suszone i dojrzewające wędliny, takie jak szynka parmeńska czy salami;
- surowe ryby – te w sushi lub podawane w formie tatara, np. z łososia;
- jajka na miękko lub w jajka przygotowane w jakiejkolwiek innej formie bez pełnej obróbki termicznej;
- sery pleśniowe i sery z niepasteryzowanego mleka, np. brie, camembert czy gorgonzola.
Każdy z tych produktów niesie za sobą ryzyko zakażenia groźnymi bakteriami i pasożytami, które mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych matki i dziecka.
W ciąży nie można pić kawy – MIT
Przyszła mama nie musi rezygnować z picia kawy. Niebezpieczeństwo dla dziecka nie dotyczy kawy samej w sobie, lecz zawartej w niej kofeiny. Bezpieczna ilość to maksymalnie 200 mg kofeiny dziennie, czyli około dwóch filiżanek. Nadmiar kofeiny może negatywnie wpływać na rozwój płodu, więc o ile filiżanka kawy jest bezpieczna, tak już napoje energetyczne należy całkowicie odstawić.
Czego jeszcze unikać?
Warto przypomnieć, że alkohol w ciąży (również w postaci symbolicznej lampki wina czy szampana) jest bezwzględnie zabroniony. Nawet niewielka ilość alkoholu może spowodować nieodwracalne zmiany w rozwoju płodu.
Poza tym kobiety w ciąży powinny unikać produktów z długą listą dodatków chemicznych, żywności wysoko przetworzonej (w tym fast foodów) oraz słodyczy, które zawierają same puste kalorie.
Dieta przyszłej mamy, podobnie jak innych osób, powinna być odpowiednio zbilansowana. Najważniejsze powinny być produkty bogate w witaminy i minerały. Ważna jest również właściwa suplementacja, a ewentualne stosowanie medykamentów, w tym leków przeciwbólowych należy konsultować z lekarzem.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://recepta.pl/artykuly/tabletki-przeciwbolowe-w-ciazy-jakie-leki-mozna-brac.
Dodaj komentarz