Co to jest, jak ją sprawdzać, kiedy następuje, czyli wszystko o owulacji

Owulacja to temat istotny dla każdej kobiety, która planuje potomstwo. Właściwe wyliczenie terminu owulacji i dni płodnych znacząco zwiększa szanse na zajście w ciążę – źle wyliczona lub w ogóle niekontrolowana owulacja może spowodować, że starania o dziecko bardzo się wydłużą.

6 dni przed owulacją szanse na zajście w ciążę wynoszą 0%, jeden dzień przed owulacją to już 31% szans na ciążę, a w dzień owulacji – 33% szans. Jak widać nawet stosunki wypadające dokładnie w dni płodne nie dają 100% szansy na zajęcie w ciążę, nawet u młodej, zdrowej pary. Jest wiele czynników, które może obniżyć płodność. Jednym z nich jest wiek kobiety – panie w wieku 19–26 lat mają 50% szans na zajście w ciążę podczas jednego cyklu owulacyjnego, natomiast u kobiet w wieku 35–39 lat szanse spadają do 30%. Wiąże się to z faktem, że obniża się jakość komórki jajowej, częściej występują cykle bezowulacyjne i tym samym zapłodnienie jest utrudnione. Innym ważnym aspektem jest stres – w jego wyniku zwiększa się stężenie prolaktyny w organizmie, co ma wpływ na wystąpienie cykli bezowulacyjnych. Dlatego tak istotne jest, aby poznać, czym dokładnie jest owulacja i kiedy występuje.

Co to jest owulacja i na czym polega?

Owulacja, czyli inaczej jajeczkowanie, to dni w cyklu miesiączkowym, gdy zmiany hormonalne zachodzące w organizmie umożliwiają zajście w ciążę. Około 5. dnia cyklu w jednym z jajników dojrzewają pęcherzyki jajnikowe. Jeden z nich, który zawiera komórkę jajową, rośnie i dojrzewa – jest to pęcherzyk Graafa. Gdy ok. 14 dnia pęcherzyk pęka uwolnione zostaje jajeczko, które przesuwa się w stronę jajowodu. Tutaj czeka na plemniki i zapłodnienie. Jajeczko żyje jedynie 24 godziny, plemnik najdłużej 4-6 dni. Warto pamiętać, że czym kobieta jest starsza, tym czas żywotności komórki jajowej jest krótszy.

Zwykło się uważać, że owulacja występuje naprzemiennie – raz z prawego, raz z lewego jajnika. Jednak w rzeczywistości nie jest to normą. Co więcej, może się stać i tak, że podczas jednej owulacji  pęcherzyk dojrzewa w dwóch jajnikach. Bez względu na wiek, u zdrowej kobiety mogą wystąpić jeden-dwa cykle bezowulacyjne w ciągu roku, podczas których zajęcie w ciąże będzie niemożliwe.

Sprawdź: Owulacja, czyli fizjologia cyklu kobiety

Kiedy występuje owulacja?

U kobiet o regularnych 28-dniowych cyklach miesiączkowych owulacja występuje w 14. dniu. Jak wiadomo cykle kobiet rzadko kiedy trwają dokładnie tyle samo dni i najczęściej wahają się od 23 do 35 dni. Owulacja występuje więc między 12. a 16. dniem przed następną miesiączką.

Badania wykazują, że nawet 46% cykli w ciągu roku może się różnić nawet o 7 dni.

Owulacja najczęściej występuje w ciągu 24 do 36 godzin po wyrzucie LH (hormonu luteinizującego), dlatego też wyrzut LH jest dobrym punktem odniesienia w znalezieniu szczytowego dnia płodności.

W związku z tą nieregularnością w każdym cyklu dni płodne mogą ulec przesunięciu, więc konieczne są naturalne metody obserwacji organizmu bądź wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań w celu dokładnego sprawdzenia owulacji.

Cykl menstruacyjny a zajście w ciążę

Największe szanse na ciążę mają miejsce w dniu owulacji i dzień przed nią. Dni płodne, co prawda z mniejszym prawdopodobieństwem zapłodnienia, to 5 dni przed owulacją, co daje w sumie 6 płodnych dni w trakcie cyklu. Natomiast już następnego dnia po owulacji szanse na ciążę są równe zeru.

Badania przeprowadzone na grupie kobiet starających się o potomstwo wykazały, że tylko 13% z nich potrafi prawidłowo określić, kiedy występuje u nich owulacja, a 55% kobiet oszacowało swój dzień owulacji w trakcie swoich dni płodnych.

Jak sprawdzić, czy masz owulację?

Większość kobiet nie odczuwa żądnych symptomów owulacji. Część pań zauważa tzw. ból owulacyjny. Jest to charakterystyczne kłucie po jednej stronie podbrzusza w połowie cyklu. Ból wynika z rozciągania się otoczki jajnika, z którego wydostanie się dojrzałe jajeczko. Jednak niektóre kobiety odczuwają ból tuż po owulacji.

Kolejnym symptomem owulacji jest podwyższona temperatura ciała – podczas jajeczkowania będzie ona wyższa o ok. 0,1-0,5 stopnia i potrwa to 3 dni. Tak niewielkiego wzrostu raczej nie wykryje zwykły termometr. Potrzebny tu będzie termometr owulacyjny.

Owulację można też określić za pomocą obserwacji śluzu. Podczas owulacji, w wyniku działania estrogenów, śluz staje się bardziej lepki, rzadszy, przejrzysty, a swoją konsystencją przypomina białko jaja kurzego. Taka forma śluzu pomaga plemnikom szybciej dotrzeć do jajeczka.

Obserwacja śluzu oraz temperatury to tzw. metoda objawowo-termiczna. Stosuje się je jako naturalny sposób na planowanie potomstwa.

Sposobem na określenie dni płodnych jest też znana, ale coraz mniej popularna metoda kalendarzyka małżeńskiego, czyli obliczanie dni płodnych i bezpłodnych na podstawie długości cyklu miesiączkowego. Metoda ma sens tylko w przypadku idealnie regularnych cykli, a i wtedy zachodzą pomyłki – dni płodne zostają właściwie obliczone tylko podczas jednego na trzy cykle.

Co może pomóc w określeniu owulacji?

Dla kobiet, które chcą mieć większą pewność przy określaniu dni płodnych i dla tych, którym naturalne metody nie odpowiadają, stworzone zostały testy owulacyjne. Bazują one na wykrywaniu LH (hormonu luteinizującego), który następuje 24-36 godzin przed owulacją. Za pomocą testu można więc wykryć 2 najbardziej płodne dni podczas cyklu. Testy wykonuje się poprzez umieszczenie moczu w oznaczonym na teście miejscu. Testy przedstawiają wynik cyfrowy, który ma ponad 99% dokładności.

Na rynku istnieje wiele testów owulacyjnych – warto zwracać uwagę na te marki i firmy, które mają wieloletnie doświadczenie w branży, a ich skuteczność potwierdzona jest latami badań. Jedną z takich marek jest ClearBlue, która istnieje 30 lat i nieustannie rozwija się w celu doskonalenia swoich produktów.

Plusem wykorzystania testów owulacyjnych (np. Testy Owulacyjne ClearBlue) jest ewentualnie wczesne wykrycie nieprawidłowości w występowaniu owulacji. W razie problemów możliwe jest wczesne zgłoszenie się do lekarza i rozpoczęcie leczenia.

Temat niepłodności dotyczy 1 na 5 par starających się o dziecko. Często powód przedłużających się bezskutecznych starań jest niegroźny, ale skutecznie uniemożliwia zajście w ciąże – jeden z nich to właśnie nieprawidłowe określenie owulacji. Warto więc zgłębić temat, a w sytuacji braku cierpliwości i pewności co do stosowania metod naturalnych, zaopatrzyć się w testy owulacyjne.


POLECAMY TAKŻE:

https://plodnosc.pl/podwojne-szczescie-czyli-o-tym-jak-nigdy-sie-nie-poddawac/

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *