Współpraca płatna

„Córka to Twoja mała kopia”. Geny – na ile przyszły rodzic może wesprzeć zdrowie i rozwój dziecka jeszcze przed poczęciem?

Zwykło się myśleć, że na przekazanie potomstwu genów nie mamy żadnego wpływu. Och, on jest taki uparty po Tobie… Eh, te ciągłe przeziębienia to zupełnie jak u Ciebie. Dziś wiemy, że nie jest to prawdą. Mechanizmy epigenetyki jasno uwidaczniają, że czynniki zewnętrzne mogą zmienić ekspresję genów. A więc my, jako rodzice, mamy bezpośredni wpływ, jakie geny przekażemy naszym dzieciom.  

 

Halina, l. 78: ”Za moich czasów, gdy staraliśmy się z mężem o dziecko, wiedza o przygotowaniach do ciąży, o przebiegu ciąży była – chciałoby się powiedzieć – żadna. Wiele moich ciężarnych koleżanek paliło papierosy, ograniczało, bo ciąża, ale w przeświadczeniu, że rzucać nagle wcale nie należy, a wręcz dla dziecka to niewskazane. Wiele kobiet nie chodziło regularnie do ginekologa, nie robiło się tyle badań, co teraz. Rola mężczyzny kończyła się na zapłodnieniu, potem wracał do roli ojca jak dziecko miało 3-4 lata i nie wymagało już tylu zabiegów opiekuńczych. Nie widzieliśmy w tym nic złego, takie były czasy. Widzę teraz jak moja wnuczka z mężem przygotowują się do roli rodziców i ogromnie się cieszę, że dzisiaj wiedza i możliwości są już na takim poziomie, że może być świadomą mamą i zadbać i o siebie, i o przyszłe maleństwo, a jej mąż w pełni w tym uczestniczy.”

Matylda, l. 27: „Gdy podjęliśmy decyzję, że niedługo chcielibyśmy zostać rodzicami, najbardziej bałam się, że mogą pojawić się problemy z płodnością lub dziecko urodzi się chore. W moim najbliższym otoczeniu mam przypadki wielokrotnych poronień i problemów z zajściem w ciążę, dlatego chciałam podejść do starań jak należy. Zrobiliśmy z mężem szereg badań, odwiedziliśmy ginekologa, który wskazał, jak przygotować nasze organizmy do ciąży jeszcze na długo zanim zaczniemy się o nią starać. Wyjaśnił nam, jaka dieta, tryb życia i suplementacja jest niezbędna, aby zwiększyć szansę na to, by u dziecka ujawniły się najlepsze wersje genów, a rozwój odbywał się prawidłowo. To był plan dla nas jako rodziców, a nie tylko dla mnie. Poczułam się na tyle bezpiecznie, że rozpoczęliśmy przygotowania ze świadomością odpowiedzialnego i świadomego rodzicielstwa. Wierzę, że robimy wszystko co w naszej mocy, by zadbać o nasze dziecko na długo nim będziemy je tulić w ramionach.”

„Takie geny”… czy na pewno?

Dziedziczenie epigenetyczne – pod tą tajemniczą nazwą kryje się duża sprawczość. Sprawczość partnerów, którzy mogą w dużym stopniu wpłynąć na to, jakie geny przekażą swojemu potomstwu. O co dokładnie chodzi?

Epigenetyka jest nauką o ekspresji genów, czyli możliwości modyfikacji genów przez czynniki zewnętrzne i ich dziedziczeniu w określonej formie. Nasze komórki zawierają identyczną informację genetyczną, jednak mogą różnić się ekspresją tego samego genu w komórkach różnych tkanek. Zgodnie z zasadami epigenetyki, czynniki zewnętrzne (jak stres, dieta, sposób życia, traumy) wpływają na nasze geny i ich działanie (w tym dziedziczenie), jednak bez zmiany samej sekwencji DNA.

Badania na pszczołach[1] wykazały, że sama właściwa dieta wpływa na przeprogramowanie epigenetyczne – mimo, że larwy królowych i robotnic są identyczne pod względem genetycznym, to karmienie królowej mleczkiem pszczelim, zawierającym m.in. duże ilości choliny, sprawia, że wykształcają się jajniki i zmienia się 1/5 genów zarejestrowana w komórkach mózgowych w porównaniu z komórkami robotnic (których larwy karmione są pyłkiem i nektarem).

Działanie epigenetyki może też potwierdzać inne zjawisko zaobserwowane w świecie zwierząt: u niektórych gadów[2] w fazie inkubacji jaja odpowiednia temperatura może wpłynąć na wykształcenie się danej płci.

To dobra wiadomość dla par starających się o dziecko. Dieta, suplementacja, aktywność fizyczna, środowisko życia, higiena snu, higiena cyfrowa, ograniczenie stresu – to wszystko ma ogromny wpływ na rozwój i zdrowie dziecka.

Przyszli rodzice nie mogą wpłynąć na to, jaki kolor oczu czy kształt nosa będzie mieć ich potomstwo, ale mają sprawczość w zakresie zdrowia i kondycji maluszka.

Co mogą zrobić przyszli rodzice?

Chcecie powiększyć rodzinę, myślicie o rozpoczęciu starań o ciążę, ale jako świadome osoby, pragniecie właściwie przygotować się do rodzicielstwa. To najlepszy czas, by zadbać o własne organizmy i dzięki temu wpłynąć na zdrowie swojego przyszłego dziecka.

Styl życia rodziców wiąże się bezpośrednio z prawidłowym rozwojem dziecka.
Włączcie swoje najlepsze geny i poprzez konkretne zmiany w trybie życia, przekażcie dziecku to, co najlepsze.

Jak przygotować się do roli rodzica?

Zadbaj o te 4 obszary, by zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy start:

  1. Zmiana stylu życia – ogranicz stres, naucz się technik oddechowych, które przynoszą uspokojenie, wypróbuj medytację lub jogę; zadbaj o higienę snu, śpiąc co najmniej 8 godzin i chodząc spać najlepiej ok. 22, najpóźniej 23; ogranicz czas spędzany przed ekranami, nie korzystaj wieczorami z telefonu czy komputera.
  2. Ruch – wprowadzenie nawet niewielkiej, ale regularnej aktywności ruchowej do swojego życia to absolutna konieczność dla własnej profilaktyki zdrowotnej (m.in. zmniejszenie ryzyka zachorowania na Alzheimera), ale też dla zdrowia przyszłego potomstwa.
  3. Dieta i suplementacja – zadbaj o utrzymanie prawidłowej masy ciała, zrezygnuj z żywności przetworzonej na rzecz owoców, warzyw, zdrowych tłuszczów, węglowodanów złożonych oraz dostarcz organizmowi składniki wspierające utrzymanie zdrowej ciąży: cholinę, foliany, witaminę B6 i B12, cynk i selen.
  4. Badania przed ciążą – wykonaj badania, które ocenią Twój stan zdrowia, szczególnie pod kątem chorób i dolegliwości, które są szczególnie groźne dla płodu, m.in. chlamydia, HBs i HCV przeciwciała, badania w kierunku toksoplazmozy, kiły, różyczki i cytomegalii, ale również TSH, prolaktyna, magnez, morfologia, cholesterol całkowity, ALT. Skonsultuj zakres badań z ginekologiem.

Dieta a zdrowie dziecka

Warto też pamiętać, że preferowana dieta w trakcie starań o ciążę nie polega wyłącznie na rezygnacji z używek, przetworzonej żywności i ograniczeniu cukrów prostych. To oczywiście jest pierwszy, bardzo ważny krok, ale dla prawidłowego rozwoju dziecka, ważne, aby dieta obfitowała w:

witaminę B6, B12 – pomagają w utrzymaniu właściwego metabolizmu homocysteiny, która ma wpływ na prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka; znajdziesz je w rybach, małżach, owocach morza, jajach, nabiale, kaszy gryczanej, otrębach pszennych;

foliany – zmniejszają ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka oraz wspierają prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka; źródła to: szpinak, sałata, brokuły, brukselka, fasola, soja, bób.

Dla ochrony DNA warto wprowadzić do diety:

cholinę – chroni DNA przed uszkodzeniami, wspiera właściwe funkcjonowanie centralnego układu nerwowego, wpływa na prawidłowy proces dojrzewania plemników; źródła: podroby, żółtko jaja kurzego, kiełki pszenicy, nasiona strączkowe, ryby.

NAC – działa antyoksydacyjnie, wspomaga parametry materiału genetycznego u mężczyzn; nie istnieją żadne źródła pokarmowe zawierające NAC – poza żywnością specjalnego medycznego przeznaczenia czy suplementami diety. Dlatego właśnie NAC dostarczany jest najczęściej zewnętrznie w postaci suplementu diety.

Podczas starań o ciążę ważne jest też wsparcie męskiej i damskiej płodności, w czym pomocny będzie:

cynk – wspiera funkcje rozrodcze kobiet i mężczyzn, wspomaga prawidłowy poziom testosteronu; źródła: orzechy, pestki dyni, boczniaki, nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe.

selen – wspiera ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym, wspomaga pracę tarczycy, korzystnie oddziałuje na przebieg spermatogenezy; źródła to: jajka, soczewica, ziarna zbóż, łosoś, orzechy brazylijskie.

Wszystkie te składniki we właściwych proporcach z łatwością można dostarczyć organizmowi w formie suplementacji. Prenatal® Primo i Nucleox® Primo to suplementy diety stworzone z myślą o kobietach i mężczyznach, którzy pragną jak najlepiej przygotować się do rozpoczęcia starań o ciążę. Z myślą o prawidłowym rozwoju ich przyszłego dziecka, włączenie do diety składników aktywnych w formie właściwie skomponowanej diety oraz suplementacji to najlepsze z możliwych rozwiązań. Takie podejście znalazło uznanie Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, którego eksperci rekomendują Prenatal® Primo jako produkt wspierający przygotowania do ciąży. Nucleox® Primo jest zgodny z najnowszym stanowiskiem PTGiP z 2024 roku ze względu na zawartość tylko aktywnej formy folianów, która jest zalecana do stosowania przez mężczyzn starających się o dziecko.

Sprawdź Prenatal® Primo dla kobiet i Nucleox® Primo dla mężczyzn.

Suplement diety, producent: NutroPharma

 

Dba mama, dba tata

Wspólna ciąża, wspólna sprawa. Przez dziesiątki lat to kobiety obarczano odpowiedzialnością za zdrowie i rozwój dziecka. To matki suplementowały składniki wspierające rozwój ciąży. Długo także uważano, że za niepłodność odpowiedzialny był wyłącznie czynnik żeński.

To się zmieniło!

Rozwój wiedzy medycznej, jaki na przestrzeni lat przyniósł wiele cennych badań i informacji, daje jasne wnioski: Zarówno kobieta, jak i mężczyzna mają jednakowy wpływ na prawidłowy rozwój i zdrowie swojego dziecka. A wpływ ten rozpoczyna się jeszcze przed samym zapłodnieniem i ciążą, m.in. poprzez dziedziczenie epigenetyczne, na które mamy jako ludzie bezpośredni wpływ.

I kobieta, i mężczyzna powinni dostosować styl życia, dietę i aktywność fizyczną pod kątem wsparcia starań o ciążę i rozwoju przyszłego dziecka.

Rozpoczęcie suplementacji wspierającej starania o dziecko także dotyczy pary. Ochrona męskich genów, wsparcie funkcji rozrodczych, poprawa jakości materiału genetycznego plemnika, co przyczynia się do utrzymania ciąży – na to wszystko ma wpływ mężczyzna, a składniki wykazujące powyższe działanie może znaleźć w suplemencie diety dla mężczyzn Nucleox® Primo.

Optymalne warunki dla rozwoju ciąży oraz wpływ na prawidłowy rozwój płodu, powinna zapewnić oczywiście także matka dziecka, która właściwe składniki odżywcze znajdzie w suplemencie diety dla kobiet planujących ciążę Prenatal® Primo.

Gdy dziecko przyjdzie na świat, szczepimy je, właściwie odżywiamy, wspieramy suplementacją, wykonujemy badania kontrolne, a to wszystko w celu zapewnienia właściwej profilaktyki. Bo zdrowie to największy kapitał w życiu każdego z nas. Teraz już wiemy, że o zdrowie dziecka możemy zadbać znacznie wcześniej niż po zobaczeniu dwóch kresek na teście ciążowym. Współczesna medycyna daje nam znacznie większe możliwości. Nie sposób więc z nich nie skorzystać.

 

[1] Chittka A., Chittka L.. Epigenetics of Royality. „PLoS Biology”. 8 (11), 2010. DOI: 10.1371/journal.pbio.1000532.

[2] P. Spork: Drugi kod. Epigenetyka, czyli jak Możemy Sterować Własnymi Genotypami. Warszawa: Wydawnictwa W.A.B., 2011.

 

Współpraca płatna

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *