Czarny protest po raz drugi! Złożono program wznowienia in vitro

24 października br. odbył się drugi Ogólnopolski Strajk Kobiet. Po trzech tygodniach kobiety ponownie wyszły na ulice. Mimo odrzucenia przez Sejm projektu ustawy dotyczącej całkowitego zakazu aborcji, protestujące obawiały się, że politycy i tak będą podejmować działania zmierzające do wprowadzenia ustawy. Ponownie protestowała cała Polska – kobiety swoją solidarność pokazały m.in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. 

“Mamy dość dobrej zmiany”, “Chcemy doktora, nie prokuratora”,  “Oprócz macicy mamy mózgi”, “Decydujemy same” – te i wiele innych haseł widniało na tablicach, a także było skandowanych podczas protestów. 

Gdy 23 września Sejm odrzucił projekt liberalizujący przepisy aborcyjne przygotowany przez komitet “Ratujmy kobiety”, złożono kolejny projekt “Stop aborcji”. Kobiety, które sprzeciwiały się zaostrzeniu przepisów zorganizowały w wielu miastach protesty nazywane “czarnymi protestami”. Dwa tygodnie po głosowaniu projekt został wycofany z dalszego procedowania. Zapowiedziano również przygotowanie programu wspierającego rodziny w trudnej sytuacji, np. te, które wychowują dzieci z niepełnosprawnościami.

>>> Kobiety mówią: Basta! Ogólnopolski strajk w obronie prawa do aborcji i in vitro

“Parasolka – broń kobieca, która w PiS-ie postrach wznieca”

Kobiety wyszły na ulice po raz drugi. Strajk odbywał się w 39 miastach Polski, a także m.in. w Kopenhadze, Rzymie, Toronto i Berlinie.

Tym razem kobiety wypowiedziały “TAK” dla dostępu do środków antykoncepcyjnych, dostępu do in vitro i poradnictwa antykoncepcyjnego wolnego od ideologii, “TAK” dla badań prenatalnych i “TAK” dla społeczeństwa obywatelskiego. 

 

#mamydosc #mamdosc #strajkkobiet #czarnyprotest #czarnyprotest💪 #czarnyponiedzialek #bielskobiala #bnw #blackprotest

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika AnnaBodnar (@annabodnarphotography)

Złożono petycję w siedzibach partii

Jak podaje portal parlamentarny.pl aktywistki złożyły w kilku biurach poselskich petycję ‘Ogólnopolskiego Strajku Kobiet’. W petycji wyróżniły m.in.:

1. Dość pogardy, wulgarności i seksizmu 2. Eliminacja agresji seksualnej 3. Dość molestowania 

4. Zaufanie do systemu sprawiedliwości 5. Edukacja seksualna 6. Planowanie rodziny 

7. Krajowy program wsparcia in vitro 8. Koniec gorzkiego macierzyństwa 9. Polityka społeczna dla kobiet 

10. Stop militaryzacji społeczeństwa 11. Świeckie państwo

Protestujące aktywistki złożyły petycję w siedzibie PiS, PO, PSL, .Nowoczesnej, a także Kukiz’15

Kobiety domagają się zwiększenia wiedzy z zakresu edukacji seksualnej. Według nich obecna forma jest niepełna i często niepoparta źródłami. Dlatego też obowiązująca w szkole edukacja seksualna powinna opierać się na wiedzy naukowej dopasowanej do wieku uczniów. 

Dodatkowo, kobiet szczególnie zwróciły uwagę na metody planowania rodziny, w tym wznowienie krajowego programu in vitro.

Aktywistki chcą, aby w państwie promowany był równościowy model rodziny, państwo wspierało rodziców w opiece, a także respektowało prawa kobiet przy kształtowaniu rozwiązań polityki publicznej i ekonomicznej. 

Źródło: www.parlamentarny.pl

Polecamy także:

Ojciec: Mam córkę z in vitro i w trosce o nią mówię – „Precz od macic!”

Projekt zaostrzający in vitro wycofany z Sejmu! Posłowie wystraszyli się kobiet

Marta Kaczyńska: Ograniczenie in vitro to hipokryzja, zakaz aborcji to okrucieństwo!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *