Czy mikroplastik może utrudniać zajście w ciążę? Naukowcy biją na alarm

Mikroplastik, obecny w naszym otoczeniu, może potencjalnie wpływać na płodność, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Badacz z Uniwersytetu Włoskiego, Luigi Montano, udostępnił badanie, potwierdzające obecność mikroplastiku w jajnikach kobiet. Jak mikroplastik wpływa na płodność? Co możemy zrobić, by go unikać?

Co to jest mikroplastik?

Mikroplastik to drobne cząstki plastiku (poniżej 5 mm), które powstają na skutek degradacji większych fragmentów tworzyw sztucznych lub są celowo produkowane (np. w kosmetykach). Ich obecność wykryto w wodzie pitnej, żywności, a nawet w ludzkiej krwi, płucach i łożyskach.

Po raz pierwszy wykryto mikroplastik w jajnikach

Zespół badawczy Luigi Montano przeanalizował badania 18 kobiet leczących się w klinice leczenia niepłodności w Salerno we Włoszech. U 14 z nich wykryto mikroplastik w płynie pęcherzykowym jajników. Badanie zostało opublikowane na łamach Ecotoxicology and Environmental Safety.

Luigi Montano w wypowiedzi dla „The Guardian” wskazał na możliwą korelację między stężeniem mikroplastiku, a płodnością kobiet. Badacz zwrócił ponadto uwagę, że wraz z mikroplastikiem do organizmu dostają się jednocześnie groźne substancje chemiczne jak bisfenol, ftalany czy Pfas.

Toksyczne substancje chemiczne dostają się do organizmu kobiet i do jajników, zakłócając gospodarkę hormonalną i negatywnie oddziaływując na zdrowie.

Mikroplastik a płodność

Coraz więcej badań sugeruje, że mikroplastik może negatywnie wpływać na płodność kobiet i mężczyzn, chociaż mechanizmy nie są jeszcze w pełni poznane. Główne zagrożenia:

  • Zaburzenia hormonalne – mikroplastik może zawierać lub absorbować substancje chemiczne (np. BPA, ftalany), które działają jak endokrynnie czynne związki chemiczne. Te substancje zakłócają funkcjonowanie układu hormonalnego, wpływając m.in. na produkcję estrogenów i testosteronu.
  • Wpływ na komórki rozrodcze – badania na zwierzętach pokazują, że mikroplastik może obniżać jakość nasienia, zmniejszać liczbę plemników i zakłócać dojrzewanie komórek jajowych.
  • Stan zapalny i stres oksydacyjny – mikroplastik w organizmie może wywoływać reakcje zapalne i stres oksydacyjny, co negatywnie wpływa na funkcje narządów rozrodczych i może utrudniać implantację zarodka.

Wpływ mikroplastiku na zdrowie

Drobinki plastiku mają negatywny wpływ nie tylko na układ rozrodczy, jakość i ilość plemników oraz dojrzewanie komórek jajowych, ale także na ogólne zdrowie człowieka. Jak mikroplastik wpływa na zdrowie człowieka?

  • Cząsteczki mikroplastiku mogą uszkadzać komórki jelita, zaburzać mikrobiotę jelitową i wywoływać stany zapalne.
  • Może prowadzić do zaburzeń tarczycy, dojrzewania płciowego, cyklu menstruacyjnego, a nawet do powstania cukrzycy typu 2 i otyłości.
  • Może przyczynić się do wystąpienia zespołu jelita drażliwego (IBS), bólów brzucha, wzdęć i przewlekłych zaparć lub biegunek.
  • Mikroplastik wywołuje reakcje zapalne i stres oksydacyjny, które mogą osłabiać odporność organizmu.
  • Niektóre badania sugerują, że mikroplastik może przenikać do mózgu (np. przez barierę krew–mózg), prowadząc do neurotoksyczności, problemów z koncentracją, pamięcią czy zwiększonego ryzyka chorób neurodegeneracyjnych.

Jak uniknąć mikroplastiku?

Całkowita eliminacja mikroplastiku jest niemożliwa, jednak zawsze warto redukować go na tyle, na ile jesteśmy w stanie. Działania, które możemy podjąć, to:

  • Unikanie plastikowych opakowań do żywności i napojów – lepszym wyborem będą opakowania szklane lub metalowe;
  • Niepodgrzewanie jedzenia w plastiku – może to uwalniać więcej szkodliwych związków chemicznych;
  • Filtrowanie wody z kranu – niektóre filtry (np. z odwróconą osmozą) pomagają usuwać mikroplastik z wody pitnej;
  • Ograniczanie spożycia ryb i owoców morza z zanieczyszczonych akwenów
    – mogą kumulować mikroplastik, szczególnie w przewodzie pokarmowym;
  • Rezygnacja z produktów zawierających mikrogranulki (mikroplastiki kosmetyczne)
    – unikaj peelingów, past do zębów i żeli do mycia zawierających plastikowe cząsteczki (np. polyethylen, polypropylene);
  • Ograniczenie użytkowania jednorazowego plastiku – ich produkcja i rozpad przyczyniają się do globalnego skażenia środowiska mikroplastikiem;
  • Wybieranie ubrań z naturalnych tkanin – pranie ubrań z poliestru i nylonu uwalnia mikrocząstki.

Mikroplastik dostaje się do organizmu z wodą, powietrzem i żywnością i wpływa niemalże na każdy układ w ciele człowieka. Działa toksycznie, zaburza hormony, wywołuje stany zapalne, problemy z płodnością i może przyczyniać się do chorób przewlekłych.

Najnowsze badania potwierdzają, że płodność człowieka może być zaburzona wieloma różnorodnymi czynnikami, a zmiana trybu życia – sposobu odżywiania się, wprowadzenie aktywności fizycznej, zmian nawyków w sposobie gotowania czy nawet używania naczyń – może wiele zmienić na plus w staraniach się o dziecko.

Źródło: https://www.theguardian.com/society/2025/apr/19/microplastics-human-ovary-follicular-fluid
Fot. pixabay.com

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *