Jak poprawić libido

Czy starania o dziecko mogą być przyjemne? Ten problem ma wiele par

To paradoks, ale wiele par podczas starań o dziecko, traci ochotę na seks. Niepłodność i przedłużający się stres spowodowany niepowodzeniami starań o ciążę mogą mocno odcisnąć ślad na erotyce i poziomie libido. Jak powrócić do miłości z przyjemności? W jaki sposób skutecznie pobudzić popęd i odzyskać radość z seksu? Oto najskuteczniejsze sposoby na poprawę libido i seks, który przyspiesza poczęcie dziecka.

Czym jest libido

Libido to nic innego jak popęd seksualny – naturalny instynkt oraz potrzeba zaspokajania pragnień związanych ze sferą cielesności i erotyki, ale także związanych z prokreacją i pragnieniem potomstwa. Nie u wszystkich jednak poziom libido jest taki sam i nie da się jednoznacznie powiedzieć, że ktoś, kto uprawia seks dwa razy w miesiącu, ma już problem z obniżonym libido. Wielu parom współżycie raz w tygodniu czy raz na dwa tygodnie w pełni zaspokaja potrzeby seksualne, innym potrzeba  jednak do szczęścia częstszych zbliżeń. Nie od dziś też wiadomo, że podobne temperamenty erotyczne mężczyzny i kobiety – czytaj: oboje mają zbliżony poziom libido – dają większą szansę na udane życie erotyczne i porozumienie nie tylko w sprawach łóżkowych.

CZY WIESZ, ŻE: Są teorie, że na poziom libido w dorosłym życiu duży wpływ mogą mieć nasi rodzice. Nie chodzi jednak o geny, a pewne psychologiczne i społeczne zachowania matki i ojca, których świadkami byliśmy w dzieciństwie i w wieku dojrzewania.

Specjaliści – psycholodzy, psychiatrzy i seksuolodzy – są zgodni, że od tego, jak o seksualności i seksie mówili nasi rodzice, w jaki sposób okazywali sobie bliskość oraz w jaki sposób rozmawiali z dziećmi, ma olbrzymi wpływ na późniejsze zachowania seksualne potomstwa. Jeśli w domu była przemoc fizyczna – również ta na tle seksualnym, oraz gdy seks, nagość i erotyka były tematami tabu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w późniejszym życiu seksualnym dzieci pojawią się problemy i blokady psychiczne związane z seksem (o tym, jak przemoc seksualna wpływa na niepłodność, pisaliśmy TUTAJ). Jeśli jednak w domu panowała atmosfera otwartości, a dziecko już od najmłodszych lat było przygotowywane do rozmów na temat seksualności, rodzicie nie kryli przed dziećmi czułości i tłumaczyli, na czym ona polega między dwojgiem dorosłych – jest duże prawdopodobieństwo powielenia właśnie takich zachowań.

Co jednak, gdy ochota na seks całkowicie znika – mimo że mieliśmy dobre wzorce? Co zrobić, gdy popęd seksualny pojawia się sporadycznie, a próby pieszczot ze strony partnera czy partnerki nie powodują podniecenia, a rozdrażnienie?

Przyczyny niskiego libido

Powodów obniżonego libido jest wiele. Oprócz wspomnianych uwarunkowań społecznych i rodzinnych, mogą mieć swoje źródło także w biologii. Do przyczyn takich na pewno należą zaburzenia hormonalne – obniżony poziom testosteronu i podwyższony poziom prolaktyny, choroby takie jak cukrzyca, anemia czy choroby serca. Na poziom libido wpływają także przyjmowane podczas leczenia chorób przewlekłych leki – zwłaszcza psychotropowe, na nadciśnienie czy obniżenie cholesterolu. Popęd seksualny obniży także antykoncepcja hormonalna. Na zanik zainteresowania seksem mogą jednak wpływać również zabiegi, które obniżają samoocenę kochanka oraz włączają blokady psychiczne – należą do nich mastektomia i histerektomia (całkowite usunięcie jajników i jajowodów).

U mężczyzn obniżone libido może być spowodowane zaburzeniami erekcji i wytrysku. Włączają się w tej sytuacji mechanizmy psychologiczne blokujące chęć na zbliżenia, które mogą być dla mężczyzny powodem wstydu i zażenowania.

Niepłodność powoduje obniżenie libido

Bardzo częstą przyczyną obniżenia libido u mężczyzn i kobiet jest długotrwałe staranie się o dziecko. Wymuszenie na partnerze seksu w odpowiednich momentach cyklu, porach, a nawet godzinach oraz powtarzalność tego co miesiąc – i przez lata, doprowadza czasem wręcz do oziębłości, czyli niemal całkowitej utraty popędu seksualnego. W takich sytuacjach często konieczna jest pomoc psychologa oraz seksuologa, którzy mogą pomóc w przywróceniu zainteresowania seksem na nowo.

Na niski poziom libido i kłopoty ze współżyciem ma bardzo duży wpływ codzienny styl życia: aktywność fizyczna, dieta, otyłość lub niedowaga, alkohol i inne używki, przesadne skupianie się na dziecku.

Popęd seksualny zmniejsza się także wraz z wiekiem – im jesteśmy starsi, tym mniej chętni lub dyspozycyjni do zbliżeń. Istnieje jednak wiele suplementów i naturalnych sposobów na przedłużenie możliwości czerpania satysfakcji seksualnej – tak dla mężczyzn, jak dla kobiet.

WARTO WIEDZIEĆ: Osłabione lub niskie libido mogą mieć kobiety i mężczyźni, którzy bardzo lubią seks. Niepokojący spadek zainteresowania seksem lub niemożność czerpania satysfakcji ze zbliżeń – bez innych, np. biologicznych powodów, powinny skłonić partnerów do rozmowy i/lub konsultacji specjalistycznej.

10 poważnych przyczyn obniżonego libido

Stres – bardzo mocno wpływa na popęd seksualny. W sytuacjach stresujących genitalia ludzkie są niedokrwione, ponieważ reakcje hormonalne przekierowują krew tam, gdzie jest wówczas najbardziej potrzeba, czyli do mózgu i mięśni.

Zmęczenie – przewlekłe zmęczenie i brak odpowiedniej ilości snu bardzo szybko przełożą się na spadek libido. To naturalna reakcja organizmu, który będzie naturalnie ratował się przed dodatkowym wysiłkiem.

Choroby układu krwionośnego – do odczuwania satysfakcji seksualnej niezbędne jest dobre ukrwienie narządów intymnych. Zaburzenia erekcji u mężczyzn często powodowane są zaburzeniami układu krwionośnego, podobnie jak brak orgazmu u kobiety.

Hormony – podwyższony poziom prolaktyny, a obniżony estrogenów i testosteronu oraz dopaminy to powody obniżonego libido

Zaburzenia cyklu miesiączkowego, brak owulacji – najwyższe libido jest podczas owulacji, dając kobiecie sygnał, że to najlepszy moment na seks i prokreację. W dalszej części cyklu spada przez rosnący progesteron.

Konflikt partnerski – na jakość seksu bez wątpienia wpływają relacje codzienne między partnerami. Kłopoty i nieporozumienia skutecznie obniżają libido.

Obfite posiłki i przejedzenie – układ trawienny będzie zdecydowanie bardziej potrzebował wsparcia niż układ rozrodczy. Najlepszy seks podobno jest na czczo.

Leki – antydepresanty, leki nasenne, hormonalne, moczopędne, obniżające cholesterol

Co poprawi libido

Bezstresowy (w miarę możliwości) tryb życia. Nie zajmuj głowy tym, na co nie masz wpływu. Nie nakręcaj w sobie negatywnych emocji. Zadbaj o relaks oraz dobry sen.

Odpowiednia dieta – dieta to nie katorżnicze ograniczanie jedzenia, ale ogólny sposób, w jaki się odżywiasz. Zadbaj, by to, co jesz, było zdrowe, świeże, bez niepotrzebnych ulepszaczy i przetwarzaczy. Poza tym kuchnia to skarbiec naturalnych i najsilniejszych afrodyzjaków i możliwości podkręcenia libido zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

 Jeśli chcesz odzyskać libido, do codziennego jadłospisu włącz takie produkty jak:

 • Seler – stymuluje te strefy mózgu, które odpowiadają za kontrolę hormonów płciowych – tak dowodzą badania. Zawiera androsteron, męski hormon, który pobudza kobiety.
 • Awokado – zawiera witaminy i regulujące produkcję hormonów oraz zwiększenie popędu seksualnego.
 • Orzechy – pozwolą zachować równowagę kwasów tłuszczowych, niezbędnych do działania hormonów.
 •  Gorzka czekolada – naturalna z jak największą zawartością kakao. Tajemniczym pobudzaczem w czekoladzie jest fenyloetyloamina, która przyspiesza puls i powoduje stan emocjonalnego uniesienia.
 • Banany – nie tylko przez skojarzenie ich kształtu z męskim przyrodzeniem, ale przede wszystkim ze względu na bromelainę, która zwłaszcza mężczyznom pomoże w uniesieniu seksualnym.
 • Łosoś – bogactwo kwasów omega-3 zwiększy poziom dopaminy – hormonu odpowiedzialnego za pobudzenie seksualne. Wszystkie produkty bogate w te kwasy powinny znaleźć się w codziennej diecie.
 • Owoce morza – skarbnica cynku, który wpływa na pożądanie i poprawia płodność, zwłaszcza mężczyzn.
 • Wyciąg z macy – zauważalnie zwiększa libido u kobiet, a co istotne, nawet w dużych dawkach nie wykazuje działań ubocznych.
 • Anyż – jego właściwości zwiększające popęd seksualny znali już starożytni Rzymianie, którzy podczas uczt podawali ciasteczka anyżowe. Według starożytnych, aby wzmóc potencję, najlepiej  zadziała ssanie nasion anyżu.
 • Przyprawy takie jak, papryczki chili, imbir, czosnek, cynamon, szafran (wzmaga pożądanie u kobiet), lubczyk, gałka muszkatołowa (zwłaszcza na męskie libido), ginko-biloba (także w formie suplementów).
 • Preparaty i suplementy na libido i płodność – te skuteczne (zdaniem wielu par np. PROfertil czy PROfertil Female) będą zawierały naturalne składniki, które mają bezpośredni wpływ na płodność, także poziom libido. Dobry preparat będzie zawierał odpowiednie witaminy i minerały połączone w takich proporcjach, które skutecznie wpłyną na procesy związane z układem rozrodczym. Warto także wiedzieć, że preparaty oznaczane jako tylko dla kobiet czy tylko dla mężczyzn to nie jest chwyt marketingowy – inny skład będzie bowiem skuteczny dla panów, a inny dla kobiet. 

NAJWAŻNIEJSZE:  W seksie unikaj rutyny – to największe zagrożenie dla libido.

Dlatego zadbaj o urozmaicenie zbliżeń – może nowe pozycje, gadżety erotyczne, film erotyczny obejrzany wspólnie czy seksowna bielizna zamiast piżamowego dresu?

Pamiętaj jednak że, żadne afrodyzjaki i żadne suplementy nie rozpalą na nowo żądzy, jeśli tego nie będziecie chcieli. Jeśli jednak chcecie – zróbcie wszystko, by niepłodność nie zabrała wam tego, co najcenniejsze: bliskości. 


 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Ewa: Zaszłam w ciążę, bo przestałam o niej myśleć, a zaczęłam widzieć siebie

Ewa: Zaszłam w ciążę, bo przestałam o niej myśleć, a zaczęłam widzieć siebie

 

Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *