Szybka recepta na tabletki antykoncepcyjne - e-recepta
Artykuł Partnera

Czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na zachowanie? Sprawdzamy

Czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na zachowanie? Sprawdzamy

Antykoncepcja hormonalna ma za zadanie chronić kobietę przed nieplanowaną ciążą. Może jednak mieć skutki uboczne, w tym także wpływać na samopoczucie pacjentek, ich zachowanie, a nawet libido. Nie jest to jednak koniec świata, gdyż źle dobrane tabletki antykoncepcyjne można zmienić. Co warto wiedzieć na ten temat?

Tabletki antykoncepcyjne – jak działają?

Antykoncepcja hormonalna, do której zaliczyć można między innymi pigułki antykoncepcyjne, to środki zawierające w składzie syntetyczne odpowiedniki hormonów. Działanie tabletek polega na hamowaniu owulacji oraz na zagęszczaniu śluzu szyjkowego, dzięki czemu utrudniają również przemieszczanie się plemników w drogach rodnych. Efektem takiego działania jest redukowanie z wysoką skutecznością ryzyka zapłodnienia, a w konsekwencji – ciąży. Oczywiście skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych zależna jest od poprawności stosowania terapii, w tym regularności i systematyczności kobiety.

Gdy w grę wchodzi antykoncepcja, ważne jest również to, od kiedy działa. Tabletki antykoncepcyjne działają po 5-7 dniach od pierwszego zażycia, dlatego jeśli planujesz wcześniejszy stosunek, zabezpiecz się dodatkowo prezerwatywą.

Ze względu na zawartość hormonów, pigułki antykoncepcyjne mogą mieć szeroki wpływ na organizm kobiety i mowa tu nie tylko o ochronie przed ciążą. U niektórych pacjentek możliwe są skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej, a zaliczyć należy do nich również wahania nastroju, pogorszenie samopoczucia czy większą nerwowość. Oczywiście skutki niepożądane nie muszą pojawić się u każdej kobiety, ponadto ich pojawienie się także nie jest problemem nie do rozwiązania. Źle dobrane pigułki można – po konsultacji z lekarzem – zmienić na inne, a te mogą już nie powodować tak dokuczliwych skutków ubocznych.

Recepta online na antykoncepcję hormonalną – gdzie można ją uzyskać?

Należy pamiętać, że środki hormonalne wydawane są wyłącznie z przepisu lekarza. Nie musi być to recepta wystawiana przez ginekologa stacjonarnie. Może przepisać je lekarz dowolnej specjalizacji oraz medyk świadczący konsultacje zdalne. Receptę online na tabletki antykoncepcyjne otrzymasz np. na portalu NaszaRecepta.

Korzystanie ze zdalnych konsultacji lekarskich może okazać się praktycznym rozwiązaniem, gdy kobieta zapomni, że kończy jej się opakowanie leku. Pozwoli to na uniknięcie problematycznych przerw w antykoncepcji, gdyż receptę można otrzymać od lekarza nawet w 5 minut. Oczywiście każdorazowo to lekarz podejmuje decyzję o wystawieniu e-recepty, biorąc pod uwagę uzupełniony przez pacjentkę formularz medyczny. Jego analiza pozwala poznać stan zdrowia pacjentki i określić ewentualne przeciwwskazania do przyjmowania danych środków medycznych.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne na zachowanie?

Działanie tabletek antykoncepcyjnych cenione jest za wysoką skuteczność ochrony przed ciążą. Dobrze dobrane pigułki pozytywnie wpływają na organizm kobiety, jednak te źle dobrane mogą przyczyniać się do występowania nasilonych skutków ubocznych. Także na nastrój i zachowanie wpływać może antykoncepcja. Tabletki mogą ponadto mieć wpływ na libido kobiety, jakość snu czy apetyt. Nie oznacza to jednak, że każdy typ tabletek działać będzie na pacjentkę tak samo.

Kiedy tabletki antykoncepcyjne powodują zbyt dokuczliwe działania uboczne, jest to wskazaniem do ich zmiany.

Na rynku istnieją różne typy pigułek antykoncepcyjnych, więc jest bardzo duża szansa, że zmiana jednego rodzaju tabletek na inny zredukuje problem lub go wyeliminuje. Nie trzeba obawiać się konsultacji z lekarzem w tej sprawie – pamiętajmy, że antykoncepcja ma służyć, a nie przyczyniać się do niepotrzebnych problemów.

 
Źródło: Materiał Partnera

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Piotr Gałecki: Ciąża i poród niosą ze sobą ryzyko zaostrzenia zaburzeń psychicznych

Prof. Piotr Gałecki: Ciąża i poród niosą ze sobą ryzyko zaostrzenia zaburzeń psychicznych

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *