Czy wada wzroku jest wskazaniem do cesarskiego cięcia

Czy wada wzroku jest wskazaniem do cesarskiego cięcia?

Nosisz okulary i wkrótce zostaniesz mamą? Na pewno zastanawiasz się, czy twoja wada wzroku jest wskazaniem do przeprowadzenia cięcia cesarskiego. W poniższym tekście wyjaśniamy, jakie wady wzroku są podstawą, by rozwiązać ciążę metodą operacyjną.

Pogarszający się wzrok w ciąży

Ciąża nie wpływa na pogorszenie się wzroku. Jeśli odczuwasz zmiany w tej materii, są one krótkotrwałe i spowodowane hormonami ciążowymi. Mogą ci doskwierać suchość oczu czy wrażliwość na szkła kontaktowe. Czasem wystarczy chwila odpoczynku, by wszystko wróciło do normy. Jeśli masz taką możliwość, na czas ciąży zrezygnuj z soczewek i noś okulary. W przypadku gdy dochodzi do przysłonięcia części pola widzenia, zgłoś się do okulisty oraz niezwłocznie poinformuj lekarza położnika. Mogą to być symptomy świadczące o zatruciu ciążowym, które występuje o 8% ciężarnych. W grupie ryzyka są zwłaszcza kobiety, które zmagają się z nadciśnieniem, nadwagą, przewlekłą chorobą nerek czy z cukrzycą. Pamiętaj, by o wszystkich przewlekłych schorzeniach poinformować swojego lekarza prowadzącego ciążę.

MIT – Każda wada wzroku jest wskazaniem do przeprowadzenia cięcia cesarskiego

Wady wzroku są często spotykane. Szacuje się, że co najmniej połowa Polaków zmaga się z chorobami oczu. Czy każda wada wzroku  jest wskazaniem do rozwiązania ciąży metodą cesarskiego cięcia? Takie twierdzenie było popularne jeszcze kilka, kilkanaście lat temu, a wskazania od okulisty do zastosowania cięcia cesarskiego były niejednokrotnie wypisywane bez medycznych podstaw. Dziś wiadomo, że wady takie jak krótko- i dalekowzroczność czy astygmatyzm nie stoją na przeszkodzie, by rodzić siłami natury. Nie ma znaczenia, jak silna jest wada. Skurcze parte nie mają wpływu na pogorszenie się wzroku. Jeśli na co dzień zmagasz się z taką wadą, nie ma przeszkód, by twoje maleństwo przyszło na świat siłami natury.

Kiedy cięcie cesarskie jest potrzebne?

W 2008 roku Polskie Towarzystwo Ginekologiczne wydało rekomendację, w której opisano, że wskazaniami do rozwiązania ciąży metodą operacyjną są wyłącznie zmiany zwyrodnieniowe na siatkówce. Wymienia się tu retinopatie i odwarstwienie siatkówki. Przeciwwskazaniem do porodu fizjologicznego są także przebyte operacje przyklejenia siatkówki. Skurcze parte i parcie podczas porodu zwiększają ciśnienie wewnątrzgałkowe i mogą doprowadzić do jej ponownego odklejenia.

Badanie dna oka

Siatkówka stanowi wewnętrzną warstwę oka. To ona odpowiada za zebranie bodźców wzrokowych. Dzięki znajdujących się na niej receptorach światłoczułych jesteśmy w stanie dostrzegać obiekty w słabym świetle (pręciki) a także widzieć szczegóły i poszczególne kolory (czopki).

Ocenie siatkówki służy badanie dna oka. Do jego wykonania wykorzystuje się oftalmoskop (szkło powiększające zaopatrzone w źródło światła). Aby ułatwić ocenę dna oka lekarz może zalecić stosowanie kropli z atropiną, która rozszerza źrenice. Badania warto wykonać raz na początku ciąży, a następnie powtórzyć je po upływie 30-tego tygodnia. Wówczas wyniki dają  pełny obraz i są bardziej wiarygodne.

Jeśli w badaniu wykazano wadę siatkówki i istnieje ryzyko jej odwarstwienia, powinnaś dostarczyć położnikowi zalecenia od okulisty w formie papierowej.


dr n. med. Joanna Stefanowicz – ginekolog, położnik, specjalista w dziedzinie diagnostyki i leczenia niepłodności w Salve Medica.

 

 


 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *