Diagnostyka niepłodności a wiek. Rozmowa z doktorem Robertem Czechem

Wiek jest jednym z najważniejszych czynników, jeżeli chodzi o powodzenie starań o dziecko. Warto pamiętać, że od niego zależy także diagnostyka niepłodności oraz wybranie odpowiedniej metody leczenia. Ważne jest nie tylko to, ile lat ma kobieta – pod uwagę brany jest także wiek mężczyzny. O tym, kiedy jest najlepszy moment na ciążę, ale także jak kiedy i jak szybko rozpocząć leczenie niepłodności, rozmawiamy ze specjalistą z kliniki Gameta, dr. n. med. Robertem Czechem.

W jakim wieku kobieta jest najbardziej płodna?

Kobieta rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych. Niestety, zmniejsza się ona wraz z wiekiem. Początkowo tempo spadku jest niewielkie, dlatego (przy braku innych zaburzeń) szanse na uzyskanie ciąży są duże. Im kobieta jest starsza, tym gwałtowniej zmniejsza się rezerwa jajnikowa. Spada też jakość komórek jajowych, a tym samym możliwości prokreacyjne. Dlatego lekarze zawsze podkreślają wagę czasu w staraniach o dziecko.

Uważa się, że najlepszym czasem na urodzenie dziecka jest wiek 20–25 lat. Wówczas kobieta nie tylko ma największą płodność, ale także jej organizm jest w pełni gotowy przyjąć zmiany związane z ciążą i przygotowaniami do porodu. W tej grupie niższe jest także ryzyko powikłań, poronienia oraz wystąpienia wad wrodzonych u dziecka.

Wiek 20–25 lat jest rzeczywiście uznawany za moment, w którym organizm kobiety osiąga pełną dojrzałość, zarówno hormonalną, jak i anatomiczną z pełną gotowością do uzyskania ciąży i jej podtrzymania. Także faktycznie możemy mówić o okresie najwyższej płodności właśnie w wieku 20–25 lat. Później następuje jej spadek, jednak jest on bardzo powolny do 30–35. roku życia, a następnie przyspiesza – wyjaśnia dr Robert Czech.

Diagnostyka niepłodności: badanie AMH

Badanie AMH to jeden z podstawowych testów, które są wykonywane w ramach diagnostyki niepłodności. Określa ono poziom hormonu antymüllerowskiego, który jest produkowany przez komórki pęcherzyków antralnych i preantralnych.

AMH jest tylko wyznacznikiem rezerwy jajnikowej i należy podchodzić do tego bardzo ostrożnie. W późniejszym wieku nawet wysoki wynik nie zawsze świadczy o tym, że dana kobieta ma duże szanse na zajście w ciążę. AMH może też świadczyć o ewentualnej odpowiedzi pacjentki na stymulację. Informuje, że może dawać dużo komórek jajowych. Natomiast ich jakość również pogarsza się wraz z wiekiem – tłumaczy dr Robert Czech.

Diagnostyka niepłodności powinna rozpocząć się po roku bezowocnych starań o dziecko. W pierwszej kolejności jest to badanie nasienia oraz ocena hormonów u kobiety. Kolejne badania są indywidualnie dopasowywane do każdej pary.

Czy wiek mężczyzny ma znaczenie w staraniach o dziecko?

Coraz częściej zwraca się uwagę na to, że wiek mężczyzny także ma znaczenie w staraniach o dziecko i może być on jedną z przyczyn niepowodzeń. Główną przyczyną jest pogorszenie jakości nasienia i obniżenie jego parametrów.

Jeszcze parę lat temu za bezpieczną granicę uznawano 55 lat, takie pojawiały się publikacje. Jednak w ostatnim czasie zaczęła się ona obniżać. Dzisiaj mówimy, że wiele nieprawidłowości zaczyna pojawiać się u mężczyzn już powyżej 40. roku życia. Wzrasta ryzyko poronienia, wad wrodzonych (w tym letalnych), martwego urodzenia – wyjaśnia dr Robert Czech.

Więcej rozmów na temat niepłodności znajdziesz na kanale YouTube PłodnośćPL TV. SUBSKRYBUJ.

PłodnośćPL TV na Youtube

 

POLECAMY TAKŻE: Endometrium – jeden z najważniejszych elementów starań o ciążę. Rozmowa z dr Martą Paligą

Endometrium – jeden z najważniejszych elementów starań o ciążę. Rozmowa z dr Martą Paligą

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *