In vitro jest metodą leczenia niepłodności bez względu na jej przyczynę. Stosuje się ją, gdy wszystkie inne sposoby okazały się nieskuteczne. Dla wielu par jest to jedyna szansa na powiększenie rodziny. O tym, dla kogo in vitro, jak się do niego przygotować oraz jaka jest skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego – rozmawialiśmy z doktorem Robertem Gizlerem, specjalistą leczenia niepłodności z Kliniki Invimed we Wrocławiu.
Wskazania do in vitro
In vitro (zapłodnienie pozaustrojowe) przeznaczone jest dla par, które bezskutecznie starają się o dziecko. Osoby te nie muszą pozostawać w związku formalnym. Jest ono zalecane, gdy inne metody leczenia niepłodności nie przyniosły oczekiwanych efektów.
To, dla kogo in vitro jest przeznaczone, uregulowała ustawa o leczeniu niepłodności z 2015 roku. Wcześniej kierowaliśmy się wyłącznie wskazaniami medycznymi i pozamedycznymi. Obecnie procedura medyczna może być wykonana po wykorzystaniu wszystkich innych metod leczenia. Zapłodnienie pozaustrojowe zostało zarezerwowane tylko dla określonych sytuacji medycznych – wyjaśnia doktor Gizler.
Jednoznaczne wskazania do in vitro to:
- ciężka postać endometriozy,
- niemożność wywołania owulacji,
- niedrożność jajowodów,
- niepłodność idiopatyczna,
- zaburzone funkcjonowanie jajników,
- brak jajowodów,
- niska jakość nasienia,
- wady genetyczne komórek rozrodczych.
Przed przystąpieniem do procedury zapłodnienia pozaustrojowego, konieczne jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki niepłodności.
Jak przygotować się do in vitro?
Istotną kwestią jest, jak przygotować się do in vitro. Na początek należy zgłosić się na konsultację do wybranej kliniki leczenia niepłodności. W jej trakcie lekarz zbierze dokładny wywiad, wykona badania oraz zleci testy laboratoryjne (m.in. ocenę stężenia hormonów, badanie nasienia, przeciwciała przeciwko chorobom zakaźnym). Para, która została zakwalifikowana do zabiegu, przechodzi do kolejnego etapu, składającego się z 4 faz:
- stymulacja jajników,
- pobranie komórek jajowych,
- zapłodnienie komórek jajowych,
- transfer zarodków do macicy.
Para, która stara się o dziecko, powinna także zmienić swój styl życia na zdrowszy: zrezygnować z nałogów, zadbać o swój jadłospis, rozpocząć regularną aktywność fizyczną, przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na odpoczynek.
Skuteczność in vitro
Skuteczność in vitro zależy od wielu czynników. Głównym z nich jest wiek kobiety. Im jest ona młodsza, tym szanse na dziecko są wyższe. Powodzenie procedury zależy również od takich czynników, jak:
- rezerwa jajnikowa,
- jakość nasienia,
- choroby przewlekłe (np. cukrzyca, choroby zakaźne),
- czas trwania niepłodności,
- wskaźnik BMI,
- styl życia (dieta, aktywność, ale też nałogi – zwłaszcza palenie tytoniu),
- stan psychiczny,
- doświadczenie zespołu medycznego.
Invimed podaje skuteczność in vitro na poziomie 57% w pierwszym cyklu. Cykl to rozpoczęta stymulacja i wszystkie transfery, które z tej stymulacji wynikały – wyjaśnia dr Gizler. I dodaje: Na skuteczność leczenia składa się wiele czynników, np. wiek kobiety. W młodszej grupie współczynnik ten będzie na pewno wyższy, niż u pacjentek powyżej 40. roku życia.
In vitro – wskazania, skuteczność, przygotowania, długi i krótki protokół to tematy, które poruszaliśmy w rozmowie z doktorem Robertem Gizlerem z kliniki Invimed we Wrocławiu.
Współpraca płatna
Dodaj komentarz