owulacja dni plodne nieplodnirazem

Te dni to najlepszy czas na udany seks. Jesteś wtedy wyjątkowo piękna i płodna!

Zauważyłaś, że twoja cera ładniej wygląda, włosy są w lepszej kondycji, a ty cała promieniejesz? Mężczyźni przyglądają ci się na ulicy, częściej się uśmiechasz, a twój głos ma wyjątkowy ton? Podczas dni płodnych i owulacji w ciele kobiety następuje wiele zmian. Hormony mają wpływ nie tylko na twój cykl, ale także na twój wygląd. To najlepszy czas na udany i owocny seks!

Owulacja – najważniejszy etap cyklu

Owulacja tzw. jajeczkowanie to faza cyklu, w której dochodzi do pęknięcia osłony jajeczka zwanej pęcherzykiem Graafa, co w efekcie uwalnia gotową do zapłodnienia komórkę jajową. Taka komórka (jeśli nie ma żadnych zaburzeń) przemieszcza się z jajnika do jajowodu, w którym jeśli spotka się z plemnikiem, dochodzi do zapłodnienia.

Jajeczkowanie wyznacza szczyt płodności kobiety. Mimo tego, kobiety nierzadko nie zauważają w swoim cyklu owulacji. Dzieje się tak dlatego, że u niektórych przebiega praktycznie bezobjawowo (nie jest odczuwalna) bądź kobiety nie są w stanie odczytać symptomów, jakie wysyła im ich ciało.

Przy cyklach 28-dniowych jajeczkowanie przypada na 13-15 dzień cyklu. Mówi się, że owulacja występuję 14 dni przed wystąpieniem krwawienia (przed pierwszym dniem planowanej miesiączki), jednak należy pamiętać, że wszystko zależne jest od indywidualnych uwarunkowań – cykl kobiety może mieć różną długość, mogą zdarzyć się stresujące sytuacje, które rozregulowują cykl, a także mogą wystąpić zaburzenia związane z chorobami.

Warto jednak pamiętać, że mogą zdarzyć się również cykle bezowulacyjne, podczas których kobieta nie ma dni płodnych. 

>>> Dowiedz się więcej: Brak dziecka mimo długich starań? Możesz mieć cykle bezowulacyjne

Czy mam owulację? – objawy 

  • obfity, przezroczysty, rzadki, rozciągliwy śluz
  • temperatura ok. 37 st. C
  • ból w podbrzuszu, ból jajnika z jednej strony, lekkie kucie w momencie pęknięcia pęcherzyka Graafa – trwa od kilku sekund do nawet kilku godzin
  • delikatne plamienie, może trwać od paru godzin do nawet 4 dni
  • drażliwość i ból piersi
  • szyjka macicy jest miękka i odchylona do przodu
  • większa ochota na seks

>>> Przeczytaj także: Jak wyliczyć owulację?

Dni płodne i owulacja

Po krwawieniu, czyli od ok. 6 dnia cyklu do 13 dnia cyklu kobieta przeżywa prawdziwą radość. Wchodzi wtedy w płodną fazę cyklu, a lekarze określają ją nawet jako tzw. pomenstruacyjną euforię. Przysadka mózgowa zaczyna produkcję luteiny (LH), jajniki natomiast produkują coraz więcej estrogenów.

Poziom estrogenów zaczyna bardzo szybko rosnąć. To właśnie one odpowiedzialne są za piękny wygląd każdej kobiety w tych dniach. Dlaczego? Estrogeny pobudzają organizm do produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego – dzięki nim cera jest nawilżona, elastyczna i rozświetlona. Nie ma mowy o krostkach i tłustej buzi – cera ma zdrowy wygląd.

Piękna cera, lśniące włosy, mnóstwo energii i rozpierający optymizm. Kobieta w tych dniach podoba się sobie, jest atrakcyjna i skłonna do nowych wyzwań. Obowiązki mniej ją męczą, a podczas aktywności fizycznej jest w stanie pozwolić sobie na większy wysiłek. 

>>> Zobacz także: Zwiększ szanse na ciążę. Zestaw 5 ćwiczeń do wykonania w domu

Między 13 a 15 dniem cyklu: SEKS

Gdy zbliża się czas uwolnienia komórki jajowej kobieta ma nieodparty apetyt na seks. Właśnie wtedy jej samopoczucie jest idealne do miłosnych igraszek. Sprzyja temu wrażliwość na męski feromon androstenol, a także wydzielanie przez kobietę obfitego śluzu, który sprawia, że stosunek jest przyjemny i bezbolesny.

Jeśli staracie się o dziecko, jest to najlepszy czas, aby doszło do udanego zapłodnienia i upragnionej ciąży. 

Co ciekawe, naukowcy dowodzą, że właśnie w tym okresie kobieta wysyła widoczne sygnały do płci przeciwnej. Niejednokrotnie nie mając świadomości, że to robi, pożądanie może rozniecić jej głos, wygląd i… zapach.

Fakt #1

Naukowcy ze State University of New York nagrywali wypowiedzi kobiet w różnych fazach cyklu. Mężczyźni oceniający nagrania stwierdzili, że kobiety w fazie płodnej mają wyraźnie bardziej ponętny i seksowny głos. 

Fakt #2

Inni zespół badaczy, tym razem z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) zauważył, że panie chętniej ubierają spódnice, zakładają więcej biżuterii i mają większą symetrię w talii. Gdy pokazywano mężczyznom kobiety w różnych fazach cyklu wskazywali, że bardziej atrakcyjne są te w płodnej fazie cyklu. 

Fakt #3

Z kolei najdziwniejszy eksperyment przeprowadzili naukowcy z Florida State University. Kobiety zakładały trzy różne podkoszulki w 3 różnych fazach cyklu. Następnie koszulki oceniali mężczyźni – najczęściej za najprzyjemniejszą wybierali tę noszoną w płodnej fazie cyklu. Aby potwierdzić eksperyment zmierzono poziom testosteronu w ślinie mężczyzn przed i po wąchaniu koszulek – poziom ten zwiększył się. 

Polecamy także:

12 postanowień na 12 miesięcy – te spełnisz wszystkie!

Uwaga na chlamydię! Może powodować niepłodność i zwiększać ryzyko poronień

Mniej niż 1 proc. szans na ciążę. Efekt? Dwójka z in vitro, trzecie naturalnie!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *