Pomimo wcześniejszych zapewnień, że miasto nie ma środków, które mogłoby przeznaczyć na leczenie niepłodności, dofinansowanie in vitro w Lublinie jednak ruszy! I to już w 2023 roku, z niebagatelnym budżetem. Ratusz zakłada, że dzięki programowi w ciągu 3 lat urodzi się 36 dzieci.
W Lublinie pieniądze jednak się znalazły
Petycję o dofinansowanie in vitro w Lublinie środowiska kobiece złożyły już w 2019 r. Wtedy Rada Miejska uznała słuszność tej inicjatywy. Profesorowi Sławomirowi Wołczyńskiemu z Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zlecono opracowanie programu medycznego. Na tym jednak sprawa stanęła. Jeszcze jakiś czas temu radni wykręcali się brakiem pieniędzy i pilniejszymi potrzebami. Okazuje się jednak, że budżet na dofinansowanie in vitro w Lublinie jest – kwota wsparcia przez trzy lata ma wynieść łącznie 1,5 mln złotych.
W odpowiedzi na to, został opracowany miejski program polityki zdrowotnej dotyczący dofinansowania leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Lublina i otrzymał pozytywną opinię prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Już sam fakt, że program został opracowany i przygotowany do wdrożenia pokazuje, że władze Lublina dostrzegają sygnalizowany przez mieszkańców problem niepłodności, z którym zmaga się coraz więcej par i wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom, choć z pewnością niezbędne są systemowe, ogólnopolskie rozwiązania w tym zakresie i aktywne włączenie się NFZ w proces leczenia – powiedziała Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.
Każda zakwalifikowana para otrzyma dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do jednej procedury. Przy czym będzie mogła skorzystać maksymalnie z dwóch procedur. Program przewidziany został na lata 2023-2025, przy czym w przypadku dużego zainteresowania miasto przewidziało możliwość zwiększenia budżetu.
Dofinansowanie in vitro w Lublinie – kogo obejmie?
Podstawowym kryterium, które będą musiały spełnić pary chcące skorzystać z refundacji in vitro, będzie zamieszkanie na terenie Lublina i płacenie tu podatków. Pozostałe to m.in. pozostawanie w związku małżeńskim lub partnerskim, wiek kobiety 25-40 lat oraz „rezerwa jajnikowa pozwalająca przeprowadzić stymulację jajeczkowania”.
Realizatorzy programu in vitro w Lublinie – placówki medyczne – zostaną wybrane drogą konkursu. Ratusz przewiduje, że dzięki refundacji zapłodnienia pozaustrojowego ciążę uda się uzyskać u co czwartej kobiety, a w ciągu trzech lat przyjdzie na świat około 36 dzieci.
W czwartek 15 grudnia 2022 r. miejscy radni podejmą ostateczną decyzję co do wdrożenia programu in vitro na lata 2023-2025.
Źródło:
https://wlodawa.naszemiasto.pl/lublin-chce-ruszyc-z-programem-dofinansowania-leczenia/ar/c1-9126359
https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/dostana-szanse-na-dziecko,n,1000317729.html
ZOBACZ TAKŻE:

Dodaj komentarz