Dofinansowanie in vitro w Oświęcimiu

Dofinansowanie in vitro w Oświęcimiu – radni przegłosowali! Wsparcie już od przyszłego roku

Pary starające się o ciążę będą mogły liczyć na dofinansowanie in vitro w Oświęcimiu! Choć nie obyło się bez burzliwej dyskusji, Rada Powiatu ostatecznie opowiedziała się za przyjęciem programu zainicjowanego przez wicestarostę. Refundacja ma ruszyć już od początku 2024 roku, a kwota wsparcia pozytywnie zaskakuje.

 

Dofinansowanie in vitro w Oświęcimiu już w 2024 r.

Mieszkańcy powiatu oświęcimskiego już wkrótce będą mogli skorzystać z samorządowego wsparcia w leczeniu niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Na kwietniowej sesji Rady Powiatu, koalicja rządząca przyjęła projekt dofinansowania mocą 16 głosów. Dwie osoby opowiedziały się przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu.

Przegłosowanie projektu tej uchwały, choć burzliwe, odzwierciedla, jak dyskusja nad leczeniem bezpłodności odbywa się w lokalnych społecznościach i jak jest ważna. Z jednej strony obserwujemy starzenie się naszego społeczeństwa, z drugiej strony problemy z płodnością wśród wielu młodych par, więc należy szukać ścieżek wsparcia młodych osób, byśmy mogli rozwijać się jako społeczeństwo – mówi Teresa Jankowska, członkini zarządu powiatu.

Projekt „Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego” to inicjatywa przedstawiona radzie miasta przez wicestarostę oświęcimskiego Pawła Kobielusza,

Inicjatywa dotycząca finansowania procedury in vitro przez samorząd powiatowy wzięła się z bardzo prostej przyczyny. Tego, że nie jest refundowana przez polskie państwo. Tymczasem wiele par, które chciałyby skorzystać z tej metody, nie stać na to – powiedział Paweł Kobielusz.

 

Wsparcie na miarę potrzeb – wysoka kwota dofinansowania

Program obejmie 10 par. Każda będzie mogła liczyć na dofinansowanie in vitro w Oświęcimiu w kwocie 10.000 zł. To jedna z najwyższych refundacji w Polsce.

Jestem dumny z tego, że mogłem być pomysłodawcą i inicjatorem tej uchwały na zarządzie powiatu. Chciałbym podziękować wszystkim radnym za to, że dziś te plany mogły się ziścić i uchwała mogła zostać przyjęta przez Radę Powiatu w Oświęcimiu – dodał na koniec sesji Paweł Kobielusz.

Zgodnie z założeniami programu, wsparcie ma ruszyć już od początku 2024 r. Zanim pierwsze niepłodne pary będą mogły ubiegać się o dofinansowanie, projekt mu jeszcze przejść przez ważne etapy formalne. Wśród nich najważniejsze będą konsultacje z poszczególnymi gminami, konsultacje społeczne, a ostatecznie napisanie programu i przekazanie go do zatwierdzenia przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). W kolejnym etapie samorząd będzie musiał wybrać podmiot medyczny – klinikę, która zajmie się kwalifikacją par i realizacją procedur zapłodnienia pozaustrojowego.

 

Źródło:

https://www.powiat.oswiecim.pl/aktualnosci/aktualnosci-powiat-oswiecim/2023/04/powiat-wesprze-finansowo-leczenie-nieplodnosci
https://faktyoswiecim.pl/fakty/powiat-oswiecimski-wdrozy-program-in-vitro/

POLECAMY TAKŻE:

„Nie poddawaj się nigdy, nawet gdy myślisz, że nie dasz rady iść dalej” Nikolett o trudnej drodze do rodzicielstwa

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji - miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *