Echo serca płodu kiedy zrobić badanie

Echo serca płodu – badanie, które powinna wykonać każda kobieta w ciąży

Echo serca płodu to inaczej badanie kardiologiczne płodu. Najczęściej jest przeprowadzane w ciąży pomiędzy 18., a 24. tygodniem ciąży, czyli w okresie, kiedy wielkość serca wynosi ok 2 cm. W jakim celu wykonuje się echo serca płodu i na czym polega badanie – tłumaczy dr Katarzyna Zych-Krekora, diagnosta USG i Echokardiografii Płodu z Salve Medica Warszawa.

Echo serca płodu – kiedy wykonać badanie

Echo serca płodu wykonuje się między 18. a 24. tygodniem ciąży. Na tym etapie serce dziecka mierzy około 2 centymetrów. Wcześniejsze badanie echokardiograficzne nie jest niemożliwe, ale szczegółowa anatomia serca może być znacznie ograniczona. Badanie służy ocenie rozwijającego się układu krążenia u płodu i wykryciu ewentualnych nieprawidłowości oraz ustaleniu dalszego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego.

Niepokojący wynik badania pozwala także lekarzowi na zaplanowanie porodu w ośrodku III stopnia referencyjności, tzn. takim, w którym zapewnione jest pełne zaplecze położniczo-neonatologiczno-kardiologiczne i kardiochirurgiczne dla takiego małego pacjenta. Noworodek z wadą serca w pierwszych dniach swojego życia potrzebuje wykwalifikowanej pomocy specjalistów.  

Echo serca płodu – na czym polega badanie

Echo serca płodu to badanie, które nie wymaga specjalnego przygotowania i jest całkowicie bezbolesne. Wykonywane jest przy pomocy aparatu usg – gdzie przy dużych powiększeniach lekarz jest w stanie obserwować serce płodu i ocenić zarówno jego anatomię, jak i pracę. 

Echo serca płodu – jakie są wskazania do przeprowadzenia badania

Echo serca płodu to badanie zalecane wszystkim ciężarnym, ponieważ według statystyk już 1 dziecko na 100 rodzi się z wadą serca, a duża część z tych wad wymaga szybkiej interwencji poporodowej.

Echo serca płodu zalecane jest szczególnie, gdy u pacjentki stwierdzono:

 • Cukrzycę i inne choroby metaboliczne
 • U kobiet, które przyjmowały podczas ciąży leki potencjalnie teratogenne
 • U których w rodzinie występowały wrodzone wady serca
 • U pacjentek, u których występowały poronienia lub urodziły martwe dziecko
 • U ciężarnych, u których uwidoczniono nieprawidłowy obraz 4 jam serca i/lub nieprawidłowy wynik badania usg w I trymestrze – np. zwiększone ryzyko trisomii (11,0-13,6 tc)
 • U kobiet, które miały za sobą ciąże wielopłodowe – bliźniacze, trojacze.

WAŻNE: Należy pamiętać, że optymalny czas do wykonania badania to początek drugiego trymestru ciąży – czyli mniej więcej w tym samym okresie, kiedy u ciężarnych wykonywane jest tzw. badanie „połówkowe”.

Echo serca płodu – jak wygląda badanie i jakie elementy podlegają badaniu

Echo serca płodu to badanie przeprowadzane przy pomocy aparatu USG, najczęściej głowicą przezbrzuszną, która jest przykładana do brzucha kobiety w celu lokalizacji struktur serca płodu. Podczas badania ocenie podlegają następujące elementy:

 • lokalizacja serca
 • wielkość serca
 • połączenia przedsionkowo-komorowe
 • połączenia komorowo-naczyniowe
 • spływ żył systemowych i żył płucnych
 • struktury fizjologiczne tylko dla życia płodowego, takie jak otwór owalny czy przewód Botalla
 • rytm i kurczliwość mięśnia sercowego

Wszystkie powyższe elementy badania są niezbędne do postawienia właściwego rozpoznania. W momencie gdy mamy korzystne warunki badania (optymalny czas ciąży oraz płód w położeniu przodem do badającego) i zdrowe serce płodu – badanie trwa ok 30 min. Sytuacja komplikuje się w momencie, gdy mamy do czynienia z wadą serca – wtedy czas takiego badania może ulegać znacznemu wydłużeniu nawet do 1,5 godziny.


Konsultacja merytoryczna: Dr Katarzyna Zych-Krekora, diagnosta USG i Echokardiografii Płodu z Salve Medica R Warszawa.

 


 

 

 

Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *