Endometrioza IV stopnia – jakie są szanse na pomyślne in vitro

Mam endometriozę IV stopnia, jestem po jednej nieudanej procedurze in vitro bez mrozaków, lekarz podejrzewał też adenomiozę. Miałam stymulację menopurem 150 j przez 7 dni i potem 235 j przez 4 dni. Urosło 10 pęcherzyków, jednak nie rosły synchronicznie, doktor pobrał tylko 8, bo dwa pozostałe były w zrostach, w tych 8 było 6 komórek, z czego 4 dojrzałe, zapłodniły się 3, a do dnia transferu były 2 zarodki, z tym że jeden był morulą w 5 dobie, a drugi jeszcze zarodkiem kompaktującym. Więc rozwijały się za wolno.

Dostałam morulę, a dwa dni potem dostałam telefon, że ten drugi zarodek się przestał rozwijać i go nie zamrożą.

Moje pytanie jest takie, jakie są szanse z endometriozą IV stopnia na pomyślny wynik in vitro i średnio za którym razem się udaje?

Moje AMH po drugiej laparoskopii, przed in vitro wynosiło 1,98. Obecnie zażywam koenzym q10 x 3 dziennie, wit E 400 mg, kwas foliowy 5 mg, wit. D 4000 j / dzień. Czy to może pomóc w jakości komórek, czy nie da się ich jakości poprawić? Martwię się,  że przez moją endometriozę zarodki zawsze będą za słabe.

Czy akupunktura pomaga w powodzeniu in vitro? Akupunkturzystka stwierdziła że mam wychłodzony organizm i będzie pracowała nad yang nerek, bo go rozgrzać i usprawnić przepływ krwi i pobudzić jajniki, a także zwiększyć odporność organizmu. Teraz zażywam Visanne. Czy są jeszcze jakieś inne rodzaje stymulacji  w takim przypadku jak mój? Mój poprzedni protokół był ultradługi na 2 opakowaniach Yasmin, a potem na dwóch Zoladexach. Będę wdzięczna za odpowiedź. 

Czytelniczka

Szanowna Pani,

W sytuacji, gdy poprzedni program nie zakończył się ciążą, konieczna jest pogłębiona analiza dotychczasowej terapii i być może dodatkowa diagnostyka.

Zaawansowana endometrioza może mieć negatywny wpływ na przebieg leczenia metodą in vitro (wiązać się m.in. z niesynchronicznym wzrostem pęcherzyków, mniejszą ilością dojrzałych komórek jajowych w przeliczeniu na liczbę uzyskanych kumulusów, zaburzonym procesem rozwoju zarodków i ich implantacją).

W Pani sytuacji stymulacja powinna być dopasowana indywidualnie – można rozważyć modyfikację protokołu i uzupełnienie terapii o dodatkowe leki sterydowe. Nie napisała Pani nic na temat badań kariotypu – słaby rozwój zarodków może być wynikiem nosicielstwa zaburzeń genetycznych np. translokacji.

Czy wykonywaliście Państwo taką diagnostykę przed procedurą? Pani partner mógłby rozważyć wykonanie badania fragmentacji DNA plemników w celu wykluczenia czynnika męskiego w zaburzeniach rozwoju zarodków.

Rokowania dla terapii ocenia się w odniesieniu do konkretnego przypadku, ale w wyniku leczenia pacjentki z zaawansowaną endometriozą zachodzą w ciążę i rodzą zdrowe dzieci.

Kwestie suplementacji i ewentualnych zabiegów akupunktury warto przedyskutować z lekarzem.

Jeśli chciałaby Pani porozmawiać na temat dalszego leczenia, mogę zaprosić Panią na bezpłatną konsultację do kliniki INVICTA we Wrocławiu lub na rozmowę z innymi specjalistami do pozostałych naszych placówek w Gdańsku lub Warszawie. Podczas spotkania będzie okazja by omówić Pani wątpliwości i pytania.

dr Mirosław Jakubow, ginekolog-położnik z kliniki Invicta we Wrocławiu.

Polecamy także:

Wszystko, co warto wiedzieć o endometriozie

Akupunktura – czy i jaki wpływ ma na płodność

Naturalne metody poprawiające płodność kobiety

Jak zajść w ciążę. Skuteczne metody i ćwiczenia.

 


posterPotrzebujesz wsparcia? Napisz do nas – odpiszemy.

Na Wasze listy, pytania i historie czekamy TUTAJ.

logo_nafoto_hor (4)

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *