leczenie niepłodności, metody leczenia niepłodności, leczenie niepłodności cena, niepłodność, brak owulacji, endometrioza, PCOS

Leczenie niepłodności – naturalne sposoby poprawiające płodność cz. 1

Metod leczenie niepłodności na rynku jest wiele: ziołolecznictwo, tradycyjna chińska medycyna, joga, pilates, akupunktura – to tylko jedne z nich. Poniżej wybrałam i opisałam te najbardziej znane i najczęściej stosowane.

Z niektórych korzystałam osobiście, np. zioła o. Sroki, akupunktura czy pasek św. Dominika. O innych słyszę po raz pierwszy, takich jak np. „masaż płodności”. Nie wątpię w ich skuteczność, pewnie wielu z Was pomogły, jak nie bezpośrednio, to z pewnością są wspaniałym wsparciem przy stosowaniu innych metod wspomaganego rozrodu, takich jak inseminacja czy in vitro. Pamiętajcie jednak, że ze wszystkiego trzeba korzystać z umiarem i po konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Nic bowiem nie zastąpi naszego zdrowego rozsądku.

Najbardziej znane i stosowane metody leczenia niepłodności:

1. Zioła o. Grzegorza Sroki na płodność – pobudzają pracę jajników, zalecane zwłaszcza w cyklach bezowulacyjnych, poprawiają jakość i ilość śluzu. Można je kupić bez większego problemu w sklepie zielarskim, internecie lub lepszych aptekach. W skład mieszanki wchodzą zioła: lebiodka, koszyczek rumianku, macierzanka, pokrzywa, dziurawiec, rdest ptasi, ruta, nagietek i nostrzyk. Na allegro można już kupić 100g w cenie ok. 5,50 zł. Wystarczy łyżeczkę ziół zalać szklanką wrzącej wody, naparzać pół godziny, odcedzić, pić szklankę naparu przed snem.

2. Zioła o. Klimuszko – mieszanka na niepłodność u kobiet, działa regulująco na układ hormonalny kobiety, wzmaga wydolność jajeczkowania. W skład jakościowy wchodzą: szyszka chmielu, ziele przywrotnika, ziele krwawnika, liść ruty, ziele nostrzyka, kwiat lawendy, kłącze tataraku, kwiat nagietka, owoc dzikiej róży. Zioła można nabyć w sklepach zielarskich lub w internecie. Średnia cena za opakowanie 450g to ok. 44 zł. (opakowanie starcza na jeden miesiąc kuracji). Sposób przygotowania jest prosty: jedną łyżkę stołową ziół zalać jedną szklanką wrzątku, odstawić na 3 godziny. Przecedzić, lekko podgrzać, nie gotować, pić 3 razy dziennie szklankę przed jedzeniem, nie słodzić. Zioła za każdym razem zaparzać świeże, pić spokojnie z wiarą w ich skuteczność – tak mawiał Ojciec Klimuszko. Przechowywać je w suchym i ciemnym miejscu.

3. Pilates – nazwa wywodzi się od nazwiska jej autora – Joseph Pilates, który powiedział: „gdyby cały świat wykonywał opracowane przeze mnie ćwiczenia, ludzie byliby szczęśliwsi”. Jest to gimnastyka przy spokojnej muzyce, połączona z tai-chi, jogą i baletem. Ma na celu stworzenie równowagi w całym ciele, angażuje bowiem zarówno duże, jak i małe mięśnie położone głęboko- wzmacnia je, rozciąga, napręża, rozluźnia. Ćwiczenia te często nazywane są ćwiczeniami „dobrego samopoczucia”. Nie wymagają dużego wysiłku fizycznego, a ich efekty zdumiewają nawet największych niedowiarków. Pilates pozwala na wyciszenie całego ciała, zmniejsza stres, którego nadmiar wpływa bardzo niekorzystnie na zajście w ciążę. Koszt jednej sesji (1h) to ok 30 zł.

4. Joga – odpowiednie pozycje jogi stymulują zarówno umysł, jak i ciało, wzmacniają mięśnie oraz doprowadzają do zrównoważonego działania organów, odpowiedzialnych za zapłodnienie. Przede wszystkim eliminuje stres, który jest jedną z przyczyn niepowodzeń. Joga uwalnia nasze ciało od napięcia, poprawia krążenie krwi, m.in. w obszarach macicy. Koszt jednej sesji (1,5h) waha się w granicach 30 – 35 zł. Zawsze można wykupić karnet – wówczas będzie na pewno taniej. Jeśli zdecydujesz się na jogę, wybierz lekkie zajęcia dla początkujących, np. Kripalu, Hathę – a nie bardziej forsowne Ashtangę czy Bikram. Powolne ćwiczenia regulują oddech i uspokajają umysł i ciało. Spróbuj ćwiczyć jogę również z partnerem. Zbadano, że kobiety praktykujące jogę zwiększają swoje szanse na szczęśliwe macierzyństwo nawet o jedną trzecią.

5. Akupunktura – to jeden z wielu filarów Tradycyjnej Chińskiej Medycyny, zaraz obok ziołolecznictwa i dietetyki. Polega na wkłuwaniu specjalnych igieł w punkty, leżące wzdłuż przebiegu tzw. meridianów (czyli naturalnych kanałów energetycznych, opisanych już przez starożytnych Chińczyków), a także odpowiedniej manipulacji tymi igłami. Akupunktura pomaga w kwestiach dotyczących niepłodności, takich jak endometrioza, PCOS, niedrożność jajowodów, brak owulacji, nieregularne cykle, zaburzenia hormonalne, u mężczyzn zaś działa wspomagająco na poprawę parametrów nasienia. Metoda ta ma również dobre efekty w podniesieniu skuteczności technik wspomaganego rozrodu, takich jak inseminacja czy in vitro. Terapia powinna trwać od 90 do 120 dni, od 1-2 zabiegów tygodniowo. Koszt jednego zabiegu to ok. 50-60 zł.  

 

Zobacz także:

Leczenie niepłodności – naturalne sposoby poprawiające płodność cz. 2

Leczenie niepłodności – bezpłatne konsultacje w Gogolinie

Walka z niepłodnością zakończona naturalnym Małym Cudem

 


Autorka książki (jako Laura Lis) "Moje in vitro. Historia prawdziwa", w której pisze, że cuda się zdarzają i nigdy nie należy tracić nadziei.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *