Poród naturalny niesie ze sobą mnóstwo korzyści – zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Niestety, często pozostawia po sobie przykre „pamiątki”, takie jak blizna po nacięciu krocza, zbyt luźna pochwa czy problemy z nietrzymaniem moczu. Kobiety długo zmagające się z tym problemem mogą rozważyć skorzystanie z dobrodziejstw ginekologii estetycznej. Kiedy warto się na nią zdecydować i czy rzeczywiście powinien to być pierwszy krok w kierunku rozwiązania krępującego problemu?
Problemy po porodzie
Większość kobiet chętnie rozmawia o porodzie – niezależnie od tego, czy jest on już za nimi, czy dopiero wyczekują swojego maleństwa. Jednak zdecydowanie rzadziej rozmawiamy o intymnych problemach, które pojawiły się po urodzeniu dziecka siłami natury i nie mijają po okresie połogu.
Jednym z częstszych problemów dotykających pacjentki po porodzie jest nietrzymanie moczu – spoczynkowe lub wysiłkowe. Równie często pojawia się nadmierna suchość i luźność pochwy – dolegliwości, które nieraz wręcz uniemożliwiają odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Z kolei po nacięciu krocza mogą tworzyć się blizny i zrosty. Nie tylko pozbawiają one kobietę poczucia atrakcyjności, ale też są bolesne i bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nieco rzadziej panie skarżą się na przerost warg sromowych większych lub mniejszych – problem natury przede wszystkim estetycznej.
Czym zajmuje się ginekologia estetyczna
Ginekologia estetyczna skupia się na chirurgicznej poprawie wyglądu narządów płciowych, wyeliminowaniu uciążliwych dolegliwości, a także polepszeniu funkcji seksualnych. Obejmuje szereg zabiegów – od waginoplastyki, przez ostrzykiwanie kwasem hialuronowym czy toksyną botulinową, aż po abrazję (łyżeczkowanie) jamy macicy.
Pacjentkami gabinetów ginekologii estetycznej najczęściej są panie po porodzie oraz po menopauzie. Zdarza się też, iż problem z nietrzymaniem moczu, zbyt luźną pochwą czy niesatysfakcjonującym wyglądem okolic intymnych dotyka kobiety przed menopauzą, które jeszcze nie rodziły. Nowoczesne kliniki oferują zabiegi nieinwazyjne lub mało inwazyjne. Dzięki temu decyduje się na nie więcej kobiet niż jeszcze kilkanaście lat temu.
Zanim zdecydujesz się na zabieg
Jeśli zmagasz się z problemami takimi jak suchość pochwy czy nietrzymanie moczu pamiętaj, że zabieg ginekologii estetycznej nie powinien być pierwszym krokiem do zmiany. Należy o nim przede wszystkim powiedzieć lekarzowi – ginekologowi lub urologowi. Źródłem problemu mogą być np. infekcje intymne. Leczy się je przede wszystkim farmakologicznie. W innych przypadkach skuteczne mogą się okazać ćwiczenia czy ostrzykiwanie cewki moczowej specjalnym preparatem.
Problem luźności pochwy często udaje się rozwiązać poprzez regularne i konsekwentne ćwiczenie mięśni Kegla. Powinno ono obejmować całą przeponę miedniczną i być wykonywane na tyle intensywnie, by rzeczywiście przynieść spodziewany efekt. Niezwykle ważne jest też utrzymywanie wysokiego poziomu higieny oraz regularne odkażanie okolic intymnych po porodzie – szczególnie, gdy zastosowano nacięcie krocza.
Ginekologia estetyczna – zabiegi po porodzie
Jedną z największych zalet współczesnej ginekologii estetycznej jest mała inwazyjność. Zabiegi w większości przypadków wykonuje się z użyciem lasera. Dzięki leczeniu bez skalpela okres rekonwalescencji jest stosunkowo krótki, a pacjentka może szybko wrócić do normalnego funkcjonowania. Plastyka okolic intymnych wymaga zastosowania innych rodzajów laserów niż w przypadku pozostałych części ciała. Ze względu na wyjątkową delikatność i wrażliwość tkanek, wszelkie tego typu zabiegi muszą być przeprowadzane przez doświadczonego, umiejętnego lekarza.
Lifting krocza. Zabieg ginekologii estetycznej wykonywany u pacjentek po nacięciu krocza oraz u tych, u których doszło do jego pęknięcia. Lifting konieczny jest m.in. w przypadku, gdy pierwotne zszycie na sali porodowej było niewystarczająco mocne. Wykonuje się wtedy zabieg zwężenia rozluźnionej tkanki mięśniowej przy pomocy specjalistycznych wchłanialnych nici zaopatrzonych w haczyki. Po zabiegu należy stosować środki odkażające i powstrzymać się od współżycia na kilka tygodni.
Laserowa plastyka pochwy. Po porodzie może wystąpić spadek napięcia ścian pochwy. Główną konsekwencją tego stanu rzeczy jest zmniejszenie satysfakcji ze współżycia. Promieniowanie laserowe stymuluje syntezę kolagenu w błonie śluzowej pochwy. W rezultacie przywrócone zostaje napięcie jej ścian i elastyczność. Przez 14 dni po zabiegu należy powstrzymać się od współżycia.
Vaginal narrower to zabieg wykonywany wyłącznie na przedsionku pochwy. Poprzez zastosowanie specjalnych nici zwęża się wejście do pochwy. To mało inwazyjny zabieg, po którym czas rekonwalescencji jest maksymalnie skrócony.
Usuwanie blizn. Powstała po nacięciu krocza blizna nie zawsze powoduje dolegliwości bólowe – czasem po prostu wygląda nieestetycznie i wzbudza w kobiecie poczucie nieatrakcyjności. W takim wypadku możliwe jest wycięcie starej blizny oraz założenie nowej zgodnie z zasadami ginekologii estetycznej. Inną opcją jest ostrzykiwanie kwasem hialuronowym czy laseroterapia.
Te najczęściej wykonywane zabiegi nie wyczerpują oferty medycznej gabinetów specjalizujących się w ginekologii estetycznej. Lekarz po dokładnym wywiadzie i badaniu zaleci postępowanie optymalne dla pacjentki. Zanim ostatecznie zdecydujemy się na zabieg, warto jednak skonsultować się także ze swoim ginekologiem.
Ginekologia estetyczna – kiedy można z niej skorzystać
Ze względu m.in. na konieczność zastosowania znieczulenia, zabiegi ginekologii estetycznej można wykonywać po zakończeniu okresu karmienia piersią. Ewentualnie możliwe jest przeprowadzenie go wcześniej, jednak w takim wypadku minimum 24 godziny nie można przystawiać dziecka do piersi. Jeśli mama nie karmi piersią od początku, należy odczekać minimum 3 miesiące od porodu.
Plastyka intymna nie ma zbyt wielu przeciwwskazań. Należy jednak pamiętać, że jak przy każdej operacji, mogą wystąpić powikłania. Najczęściej pojawiają się przy zabiegach bardziej inwazyjnych. Dość często pacjentki zmagają się z krwiakami, które na szczęście ustępują samoistnie.
Kluczem do skuteczność zabiegu ginekologii estetycznej jest wybór dobrego specjalisty. Jednym z poważniejszych powikłań plastyki intymnej jest zbyt ciasne zszycie skutkujące zbliznowaceniem operowanych miejsc. Niestety, w tym wypadku zasada „czym więcej, tym lepiej” zdecydowanie nie ma zastosowania.
Jak przygotować się do zabiegu ginekologii estetycznej
W zależności od rodzaju zabiegu, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Wcześniej konieczne jest wykonanie kilku ważnych badań, takich jak morfologia, układ krzepnięcia i grupa krwi. Niezbędne jest też posiadanie aktualnych wyników standardowych badań ginekologicznych – przede wszystkim cytologii i USG.
Większość zabiegów plastyki intymnej nie podlega refundacji z NFZ. Wyjątkiem są przypadki, w którym zaistniały problem powoduje nietrzymanie moczu, np. przy wyraźnym obniżeniu ścian pochwy. Niestety, raczej nie możemy wtedy liczyć na refundację zabiegów mało inwazyjnych. Za terapię laserową trzeba zapłacić z własnej kieszeni.
W niektórych przypadkach, np. przy usuwaniu zrostów czy eliminowaniu problemu wysiłkowego nietrzymania moczu, zabiegi trzeba powtarzać kilkukrotnie, aby utrwalić uzyskany efekt.
Źródło:
Jędrzejczyk S., Lau K., Rutkowska B., Rżanek A., Bobeff A., Wieczorek M., Nietrzymanie moczu po operacjach ginekologiczno-położniczych w świetle badań urodynamicznych [w:] „Ginekol Pol.” 2010, 81, s. 370-373
https://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/1,79333,17944624,ginekologia-estetyczna-po-porodzie.html
https://www.medonet.pl/zdrowie,ginekologia-estetyczna—wskazania–rodzaje-zabiegow–efekty,artykul,1730430.html
PRZECZYTAJ TAKŻE: Powikłania po porodzie naturalnym
Sabina K
2021-07-17 13:32Ja się zdecydowałam niedawno na labioplastykę i jestem bardzo zadowolona z efektów, czuję się dużo pewniej, a po trzech porodach nie byłam już w dobrym stanie. Polecam każdej kobiecie, która ma z tym problem, ja się zdecydowałam na zabieg laserowy bo wydawał mi się bezpieczniejszy ale tak jak piszą tutaj: nie ma właściwie żadnej różnicy w efekcie końcowym miedzy zabiegiem laserowym a chirurgicznym.