Histeroskopia i laparoskopia

Histeroskopia i laparoskopia – jak ginekologia zabiegowa wspiera leczenie niepłodności

Rozmowa z doktorem Grzegorzem Mrugaczem

Histeroskopia i laparoskopia – jak ginekologia zabiegowa wspiera leczenie niepłodności

Leczenie niepłodności nieraz wymaga zastosowania ginekologii zabiegowej. Niedrożność jajowodów, zrosty, wady anatomiczne macicy – to niektóre ze wskazań do wykonania histeroskopii i laparoskopii. Na pytania o przebieg zabiegów, ich bezpieczeństwo, możliwe dolegliwości i wiele innych odpowiedział dr n. med. Grzegorz Mrugacz, specjalista ginekologii i położnictwa oraz endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, Dyrektor medyczny Klinik Bocian.

Kiedy histeroskopia i laparoskopia są niezbędne w leczeniu niepłodności?

Ginekologia zabiegowa jest wdrażana do diagnostyki niepłodności zawsze wtedy, gdy istnieją wątpliwości co do narządu rodnego – stanu anatomicznego macicy, szyjki macicy, jajników i jajowodów. Histeroskopia i laparoskopia to podstawowe zabiegi wykorzystywane zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu.

Wykonujemy je wszędzie tam, gdzie mamy podejrzenie nieprawidłowości kształtu jamy macicy, nieprawidłowych rozrostów endometrium, nieprawidłowo funkcjonujących jajowodów – jeżeli spodziewamy się zrostów bądź badanie ich drożności nie wypadło korzystnie. Wszędzie tam, gdzie w ultrasonografii znajdujemy np. jakieś zmiany w jajnikach w postaci torbieli, torbieli okołojajnikowych czy okołojajowodowych, weryfikacją rozpoznania ultrasonograficznego jest histeroskopia i laparoskopia. Zabiegi te wykonywane są łącznie lub oddzielnie – to już zależy od stanu klinicznego – mówi doktor Grzegorz Mrugacz.

Jak przygotować się do histeroskopii?

Badanie histeroskopowe polega na wprowadzeniu do jamy macicy – przez pochwę i szyjkę macicy – niewielkiego narzędzia wyposażonego w kamerę. To mało inwazyjna metoda charakteryzująca się wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Histeroskopia to zabieg krótki. Czasami można robić go nawet bez znieczulenia, choć standard opieki nad pacjentem raczej już wymusza na nas robienie większości tych zabiegów w znieczuleniu. Jeśli robimy histeroskopię ze znieczuleniem, pacjentka musi być na czczo, musi być przygotowana do znieczulenia ogólnego. Tak naprawdę 10-15 minut to jest maksymalny czas, w którym taką histeroskopię możemy wykonać – ocenić jamę macicy, ocenić ujścia jajowodowe i zdać pacjentce relację ze stanu narządu rodnego. Jeśli w obrębie obrazu histeroskopowego, czyli w jamie macicy, znajdujemy jakiś polip endometrium bądź mięśniak, taką zmianę możemy od razu usunąć – wyjaśnia doktor Mrugacz.

Jakie dolegliwości mogą pojawić się po laparoskopii?

Laparoskopia, choć również wyróżnia się wysokim poziomem bezpieczeństwa, jest zabiegiem nieco bardziej inwazyjnym niż histeroskopia. Wymaga przebicia powłok brzusznych, choć sama ingerencja w tkanki nie powoduje większych dolegliwości pozabiegowych.

Największe objawy pojawiające się po laparoskopii związane są nie tyle z samym przebiciem otrzewnej i powłok brzusznych, przez które dostajemy się do brzucha, ile z wypełnieniem jamy brzusznej dwutlenkiem węgla. Wypełniamy, żeby mieć przestrzeń, po której laparoskop z kamerą się porusza. Wówczas dochodzi do podrażnienia nerwu błędnego. Mogą pojawić się dolegliwości w postaci bolących obojczyków. To pierwszy objaw, który zgłaszają pacjentki po laparoskopii – po kilku godzinach lub następnego dnia. Pojawia się też takie ogólne rozbicie, jak przy dużym wysiłku fizycznym, gdzie uruchamiamy wszystkie mięśnie – tłumaczy doktor Grzegorz Mrugacz.

POLECAMY TAKŻE:

Młode, a niepłodne – najczęstsze przyczyny niepłodności kobiet. Antykoncepcja to jedna z nich?

Młode, a niepłodne – najczęstsze przyczyny niepłodności kobiet. Antykoncepcja to jedna z nich?

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *