przyczyny niepłodności kobiet

Młode, a niepłodne – najczęstsze przyczyny niepłodności kobiet. Antykoncepcja to jedna z nich?

Rozmowa z dr. Grzegorzem Mrugaczem

Młode kobiety przed 30-stką rozpoczynają starania o ciążę pełne optymizmu. Gdy jednak przez kolejne miesiące nie widzą pozytywnego testu ciążowego, rodzi się niepokojące pytanie: „Co się dzieje?!”. Skąd bierze się niepłodność w młodym wieku? Jak ją rozpoznać i leczyć? Czy antykoncepcja stosowana wcześniej może mieć wpływ na zaburzenia płodności? Na te i inne pytania odpowiada dr n. med. Grzegorz Mrugacz – ginekolog-położnik, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, Dyrektor Medyczny Klinik Bocian.

Na jak wczesnym etapie kobieta powinna zwrócić uwagę na swoją płodność?

Nastolatka, a często też młoda kobieta zwykle nie zastanawia się nad swoją płodnością. Jeśli rozpoczęła współżycie, raczej myśli o tym, jak się przed ciążą zabezpieczyć. Tymczasem już u młodych pacjentek można zauważyć pewne symptomy, które mogą świadczyć o potencjalnych problemach z płodnością.

Przede wszystkim trzeba udać się do lekarza specjalisty. Tutaj apel nie tylko do pacjentek i mam tych młodych dziewczyn, ale też do lekarzy, którzy się nimi zajmują: trzeba zwrócić uwagę na stan jajników, budowę anatomiczną macicy i jajowodów, jeśli da się to zauważyć, a także na ewentualne wady rozwojowe u osoby, która zgłasza się np. z powodu nieprawidłowych krwawień, dolegliwości przy miesiączce, albo z powodu braku regularnej miesiączki. Takie są najczęstsze przyczyny zgłaszania się do lekarza. Podstawowym badaniem jest badanie ultrasonograficzne, dzięki któremu zyskujemy pierwsze obserwacje, które mogą ukierunkować nas na zrobienie dalszych badań – wyjaśnia doktor Grzegorz Mrugacz.

Czy bolesne miesiączkowanie jest czymś normalnym?

Bolesne miesiączkowanie to problem około 25-30% młodych kobiet, które jeszcze nie rodziły. Po porodzie problem ten zwykle mija. Nie zawsze stanowi powód do niepokoju. Zdarza się jednak, iż dolegliwości te mają związek z nieprawidłowością budowy narządu rodnego, zaburzeniami hormonalnymi itp.

Najskuteczniejszym sposobem jest antykoncepcja – zablokowanie owulacji. Jeśli nie będzie owulacji, nie powinno być bolesnego miesiączkowania. Tylko trochę kłóci się to z naszym tematem dotyczącym przedwczesnego wygasania czynności jajników. Mam z życia wzięte przykłady, gdy zgłasza się młoda dziewczyna – 17-19 lat – z powodu bolesnego miesiączkowania, nawet niekoniecznie ze względu na potrzebę antykoncepcji. Dostaje tabletki antykoncepcyjne, żeby ją nie bolało i żeby miała regularne miesiączki. Oczywiście po antykoncepcji właśnie tak będzie.

Miałem taki przypadek, że w wieku 24 lat ta dziewczyna, po 5 latach przyjmowania tabletek, wyszła za mąż, odstawiła je. Po 3 miesiącach zgłosiła się z powodu braku miesiączki. Po dwóch krótkich badaniach hormonalnych i USG rozpoznałem przedwczesne wygasanie funkcji jajnika. Zaskoczenie było ogromne. Sam byłem zszokowany sytuacją. Ta kobieta przyszła, bo myślała, że jest w ciąży, a wyszła z gabinetu z diagnozą, że jej jajniki nie funkcjonują.

Ciągłe przyjmowanie tabletek musi być monitorowane przez lekarza. Tabletki antykoncepcyjne przyjmowane przez dłuższy czas mogą w pewnym momencie trochę zmienić funkcjonowanie hormonalne. Należałoby robić przerwy i sprawdzać, czy cykl własny wraca – mówi doktor Grzegorz Mrugacz.

 

na PŁODNOŚĆ.PL TV

 

POLECAMY TAKŻE:

AMH – aktywacja! Nadzieja dla kobiet z zanikającą rezerwą jajnikową

AMH – aktywacja! Nadzieja dla kobiet z zanikającą rezerwą jajnikową

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *