Hormony szaleją i wypadają ci włosy? Oto 7 rad, jak temu zaradzić!

Wypadanie włosów to problem wielu kobiet i mężczyzn niezależny od wieku. Często wstydliwy i druzgocący, bo przecież bliska perspektywa łysej głowy nie napawa nikogo optymizmem. Zależnie od stylu życia, chorób czy pór roku problem ten może się nasilać. Jak powstrzymać wypadanie włosów? Jakie domowe sposoby sprawią, że włosy będą zdrowe i błyszczące? Koniecznie przeczytaj!

Dlaczego włosy wypadają?

Wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn. Przede wszystkim może być to związane ze stylem życia – nieodpowiednia dieta, palenie papierosów czy nadmierny stres mają na nie negatywny wpływ. Obok czynników środowiskowych powodem mogą być również czynniki genetyczne, choroby przewlekłe czy choroby autoimmunologiczne.

Wypadanie włosów może być również skutkiem zaburzeń hormonalnych i chorób takich jak PCOS.

Wśród przyczyn znajdują się również preparaty stosowane do włosów i skóry głowy – nieodpowiedni dobór bądź składy zawierające chemiczne, szkodliwe substancję obniżają ich kondycję powodując tym samym wypadanie. 

Jeśli problem wypadania włosów dotyczy również ciebie, koniecznie skorzystaj z naszych rad!

1. Pamiętaj o masażu skóry głowy

wypadanie-wlosow-masaz-glowy-nieplodnirazem

Ten niedoceniany często element pielęgnacji włosów powinien być stałym rytuałem. Przede wszystkim poprawia krążenie i zwiększa ukrwienie skóry głowy. Dzięki temu pobudzone gruczoły łojowe sprawiają, że włosy zaczynają szybciej rosnąć, a także pojawia się więcej nowych kosmków.

Jak wykonać taki masaż?

Wystarczy po umyciu włosów zimną lub letnią wodą intensywnie palcami nacierać skórę głowy, aż do uzyskania mrowienia i ocieplenia skóry głowy. Ten zabieg nie tylko wspomoże porost włosów, ale również zmniejszy stres i pomoże się zrelaksować. Ciekawym urozmaiceniem będzie dodanie kilku kropel oleju (np. kokosowego), który dodatkowo nawilży skórę głowy.

 

2. Naturalne płukanki mają moc!

wypadanie-wlosow-plukanki-nieplodnirazem

To kolejny sposób, który przyczyni się do tego, że twoje włosy będą mocne i błyszczące. Płukanki to metoda stara jak świat – już nasze prababki korzystały z darów natury, które świetnie wpływają na porost włosów.

Oto 3 płukanki, których powinny wypróbować osoby borykające się z wypadaniem włosów: 

  • płukanka z pokrzywy – pokrzywa skutecznie neutralizuje skórę głowy i wzmacnia włosy. Wystarczy z zaparzonej pokrzywy wykonać płukankę i raz w tygodniu używać jej do mycia włosów. 
  • sok z cebuli – cebula zawiera dużą zawartość siarki, która poprawia krążenie skóry, dbając o jej szybką regenerację. Wystarczy nanieść sok z cebuli (odcedzony) na 30 minut na skórę głowy i włosy, a następnie umyć włosy. Aby zneutralizować zapach, można dodać łyżkę oliwy z oliwek.
  • płukanka z rabarbaru – gdy rabarbar pokaże się na bazarach, to świetnym pomysłem będzie wykonanie z niego płukanki. Wystarczy zagotować go i odcedzić, a po wystudzeniu umyć włosy – to świetna pomoc dla słabych włosów.

 

3. Spróbuj wcierek

wypadanie-wlosow-wcierki-nieplodnirazem.jpg

Wcierki mają dwie zalety. Pierwsza z nich to kwestia ich nakładania na skórę głowy i włosy – w trakcie wykonujesz również masaż skóry głowy, który dodatkowo poprawia jej ukrwienie, przez co wzmacnia włosy. Po drugie, naturalne wcierki są bogactwem składników, których potrzebują osłabione włosy. Wystarczy wetrzeć je w skórę głowy i włosy, zawinąć folią bądź ręcznikiem i odczekać min. 30 minut. I tak, aby odżywić włosy przyda ci się:

  • żółtko jajka – zawiera mnóstwo witamin i minerałów – A, B, D, E, a także żelazo, magnez, miedź, siarka i inne
  • miód – wspaniale odżywia i zmiękcza włosy (spłukiwać wodą z cytryną)
  • oliwa z oliwek – rewitalizuje i chroni zniszczone i suche włosy

 

4. Nie ograniczaj ich mycia

wypadanie-wlosow-mycie-nieplodnirazem.jpg

Osoby, które zmagają się z wypadaniem włosów, bardzo często w obawie przed ich większą utratą zmniejszają częstotliwość ich mycia. To mit, który skutecznie jeszcze bardziej osłabia twoje włosy. Eksperci twierdzą, że dobowa ilość włosów nie zmniejsza się poprzez ich codzienne mycie. Te, które mają wypaść, wypadną i tak, a czy stanie się to podczas mycia, czy w ciągu dnia, nie ma znaczenia. Dodatkowo, regularne mycie umożliwia wnikanie substancji odżywczych, które wspomagają ich odbudowę.

5. Naturalna maseczka naprawdę działa!

wypadanie-wlosow-maseczki-nieplodnirazem.jpg

Nie potrzebujesz nie wiadomo jakich składników, aby poprawić kondycję swoich włosów. Na szczęście natura pomaga nam również w problemach z włosami. Te maseczki wzmocnią je, odżywią i zmniejszą wypadanie:

  • maseczka drożdżowa – wystarczy połączyć dwie łyżeczki drożdży z połową szklanki letniego mleka, 2 łyżkami miodu i połową szklanki jogurtu. Dwa pierwsze składniki wymieszaj i odstaw do wystudzenia. Następnie dodaj kolejne dwa i taką mieszankę nałóż na głowę (na 1 godz.). Spłucz wodą.
  • maseczka z awokado – wystarczy połączyć całe awokado z połową szklanki jogurtu naturalnego i na 30 minut położyć na głowę. Spłukać wodą.
  • maseczka z oleju rycynowego – wystarczy połączyć pół butelki oleju rycynowego z połową szklanki zaparzonej pokrzywy i połową szklanki zaparzonej szałwii i nanieść na 30 minut na głowę. Spłukać wodą. 

Warto wiedzieć: Inne maseczki, które pomogą osłabionym włosom

 

6. Zadbaj o suplementację

wypadanie-wlosow-suplementy-nieplodnirazem

Aby włosy nie wypadały, można również spróbować odpowiedniej suplementacji. Po takiej kuracji włosy po ok. miesiącu powinny być w znacznie lepszej formie. Eksperci zalecają suplementację standardowych witamin i minerałów. Można również wypróbować preparaty, które dedykowane są właśnie dla osób mających problem z wypadaniem włosów. W ich składzie znajdą się zioła takie jak skrzyp, pokrzywa czy szałwia. 

7. Wizyta u lekarza

wypadanie-wlosow-lekarz-nieplodnirazem.jpg

Gdy skończą ci się pomysły i faktycznie żadne z wypróbowanych, domowych sposobów nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, warto również skorzystać z porady lekarza. Jako że często wypadanie włosów jest wynikiem zmian w organizmie spowodowanych chorobami, warto udać się do lekarza specjalisty. Należy pamiętać, że niektóre choroby, np. PCOS, bardzo często wiążą się z łysieniem androgenowym. Konieczna wtedy będzie wizyta u dermatologa, który dzięki analizie badań laboratoryjnych i ocenie stanu włosów zaleci odpowiednią terapię z leczeniem miejscowym bądź doustne preparaty antyandrogenowe. Pamiętaj o tym i nie bagatelizuj problemu!

 

Polecamy także: Maski do włosów nawilżające – jak działają?

Maski do włosów nawilżające – jak działają?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *