horror jednej kreski na teście ciążowym

„I znów się nie udało…” Jak przetrwać kolejne niepowodzenie w staraniach o ciążę

Kolejne niepowodzenie w staraniach o ciążę wywołuje wiele emocji. Niekiedy pojawiają się także trudności i nieporozumienia w związku oraz kontaktach z najbliższymi – kłopotliwe pytania, niechęć do rozmów o dziecku, ochłodzenie relacji. O tym, jak przetrwać kolejne niepowodzenie w staraniach o ciążę, rozmawiamy z psycholog Dorotą Gawlikowską z kliniki InviMed.

Kolejne niepowodzenie w staraniach o ciążę – jak sobie poradzić?

Kiedy zdarza się kolejne niepowodzenie w staraniach o ciążę, powinniśmy przede wszystkim pozostać w kontakcie z własnymi emocjami. Dzięki temu będziemy mogli w porę wyłapać moment, w którym potrzebujemy wsparcia. Warto zadać sobie pytania: „Co ja dzisiaj czuję?”, „Czego ja potrzebuję?”, „Jakie napięcia powodują te emocje i jakie myśli im towarzyszą?”.

Odpowiedzi na te pytania są niezbędne, aby sięgnąć po pomoc – tłumaczy psycholog Dorota Gawlikowska. – Bo jeżeli ja czuję, że jestem napięta, mam w sobie mnóstwo lęku, to mam szansę poczuć, że trzeba coś z tym zrobić. Niestety, często odpowiedzi przetrzymujemy, a przez to nie sięgamy po pomoc na tym etapie, w którym mogłaby ona zapobiec problemom.

Kolejne niepowodzenia w staraniach o ciążę mogą także generować pytania ze strony innych osób. Kobiety i mężczyźni często nie wiedzą, co odpowiedzieć, aby nie urazić drugiej strony. Mimo że często sami czują się urażeni. Warto pamiętać, że każdy ma prawo powiedzieć STOP.

Kiedy kolejny raz słyszymy pytanie dotyczące tego, kiedy pojawi się dziecko, mamy prawo powiedzieć: „nie każdy ma szansę mieć dziecko wtedy, gdy tego zapragnie” – wyjaśnia Dorota Gawlikowska. – To jest tylko jedna z dziesiątek możliwości. Trzeba powtarzać to, aż przyniesie oczekiwany skutek.

Kolejne niepowodzenie w staraniach – kiedy udać się do psychologa?

Jeżeli chodzi o kolejne niepowodzenie w staraniach o ciążę, idealnym rozwiązaniem jest, gdy pary decydują się na skorzystanie z pomocy psychologa na samym początku leczenia niepłodności. Takie działanie pozwala wcześniej przepracować i przygotować się na ewentualne problemy, które mogą się pojawić. Psycholog zajmuje się między innymi:

  • szacowaniem ryzyka wystąpienia komplikacji procesów leczenia u danej pary;
  • oceną ryzyka wystąpienia depresji lub zaburzeń lękowych;
  • działaniami, których celem jest zapobieganie pewnym negatywnym zjawiskom;
  • przygotowaniem pary do całego procesu leczenia;
  • oswojeniem pary z trudnymi aspektami procesu leczenia niepłodności;
  • opracowaniem planu zapobiegania kłopotom w związku.

Myślę, że u nas jest nie do końca dobre rozumienie tego, czym jest pomoc psychologiczna – mówi Dorota Gawlikowska. – Uważamy, że to jest coś, do czego uciekamy się, gdy już wszystko zawiodło. Jest to późno, para ma za sobą już negatywne doświadczenia, przez co terapia może być bolesna. Proponowałabym rozpocząć pracę z psychologiem na samym początku leczenia niepłodności. To jest podejście niepopularne w Polsce, ale stosowane na całym świecie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *