Spodziewasz się syna? A masz już wybrane imię – czy może płeć cię zaskoczyła i nie chcesz z Antosi robić Antosia? Oto 15 imion męskich, które nie są tak popularne, a jednocześnie nie są kontrowersyjne. Poza tym kryją w swoim znaczeniu wiele wspaniałych zalet przyszłego dorosłego mężczyzny.
Podobno to, jakie imię nosimy, wpływa na to, kim jesteśmy i jakie mamy usposobienie. Badania psychologiczne potwierdzają, że ludzie noszący to samo imię mają podobne cechy charakteru. A jeśli tak, wybór imienia dla dziecka to w pewnym sensie odpowiedzialność za jego przyszłość. I o ile prawda jest taka, że na charakter i wychowanie dużo większy wpływ mają rodzice i otoczenie, w jakim dorasta młody człowiek, o tyle czasami imię naprawdę może wyrządzić dziecku krzywdę.
Pamiętajmy, że choć imię można zmienić w dorosłym życiu, to ewentualna trauma z nim związana w czasie dzieciństwa, może na stałe wyryć się w psychice mężczyzny.
Jeronimo Martin – najpopularniejsze imię tego roku?
Nie tak dawno całą Polskę obiegł facebookowy post Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Pisały o nim mniejsze i większe serwisy newsowe, fora internetowe tętniły dyskusjami na jego temat. A wszystko przez informację na temat narodzin chłopczyka, któremu rodzice postanowili dać na imię… Jeronimo Martin.
Internauci od razu skojarzyli to imię z imieniem właściciela sieci supermarketów Biedronka. I jak to w internecie – posypały się mniej lub bardziej złośliwe komentarze pod adresem rodziców chłopczyka oraz spekulacje, czy to decyzja świadoma, czy po prostu zbieg okoliczności.
„Rośnie nam nowy prezes Biedronki”, „Ledwo się urodził, a zna już go cała Polska”, „Dożywotnie zniżki w Biedrze…”, „Rodzicom powinno się zabrać prawa rodzicielskie…” – to tylko nieliczne z komentarzy, jakie padły pod postem. Szpital zdecydował się usunąć zdjęcie chłopca z galerii nowo narodzonych dzieci.
I choć długo można dyskutować o poziomie komentarzy niektórych internautów, jedno jest pewne: Jeronimo Martin to imię niespotykane i nieco dziwne jak na polskie realia. Co gorsze – istnieje spore prawdopodobieństwo, że w przyszłości będzie bardzo problematyczne dla chłopca – jeśli będzie mieszkał i wychowywał się w Polsce.
Potwierdza to wiele przypadków Brianów, ale także imion takich jak: Myszon, Żyraf czy Gniewosz. I nie jest to żart, a raport, który jak co roku publikuje Ministerstwo Cyfryzacji.
Najpopularniejsze imiona męskie: Wygrywa Antoni, nie brakuje Kewinów
Jak czytamy w zestawieniu za 2016 rok (+połowę stycznia 2017 r), najczęstszymi imionami, jakie dawali rodzice swoim synom to Antoni (9183), Jakub (8942), Szymon (8264) i Jan (7584). W pierwszej dziesiątce znalazły się także imiona: Filip, Mikołaj, Aleksander oraz Kacper, a zamyka ją Wojciech.
Jeronimo Martin nie widnieje w oficjalnym zestawieniu – choć pojawia się imię Martin. Nie wiadomo jednak, czy najgłośniejsze w ostatnich tygodniach imię w Polsce pojawi się w raporcie za 2017 rok, bo jak dowiedzieli się dziennikarze katowickiej Gazety Wyborczej – Urząd Stanu Cywilnego nie potwierdził rejestracji dziecka o takim imieniu. Niewykluczone więc, że fala hejtu, ale i racjonalnych argumentów, które pojawiły się pod postem szpitala, wpłyną na decyzję rodziców o zmianie imienia.
Choć w ostatnich latach modne stały się głównie imiona polskie i tradycyjne, nie brakuje w zestawieniu także chłopców o obcobrzmiących imionach. W Polsce zarejestrowanych jest aż 64 Brayanów, 56 Ziemowitów, 51 Aaronów, 34 Kewinów, 26 Williamów czy 20 Gerardów.
Tak mają na imię faceci jak marzenie – oto 15 imion dla chłopca, które nie są popularne, a przez to oryginalne.
czytaj dalej >>>
- Strony:
- 1
- 2
hej
2023-02-11 18:54Na mnie, moje obrzydliwe imię wpłyneło tak, że całe życie żyję z tym, iż jest to mój OGROMNY kompleks.
Przez co boję się jakkolwiek ujawniać światu, bo tak bardzo obrzydza mnie dźwięk tego brzemienia.