Jakie imię dać chłopcu? Oto imiona, które nie są popularne, a przez to są oryginalne

Imię wpływa na charakter. Oto 15 imion dla chłopca, które znaczą: świetny facet

Spodziewasz się syna? A masz już wybrane imię – czy może płeć cię zaskoczyła i nie chcesz z Antosi robić Antosia? Oto 15 imion męskich, które nie są tak popularne, a jednocześnie nie są kontrowersyjne. Poza tym kryją w swoim znaczeniu wiele wspaniałych zalet przyszłego dorosłego mężczyzny. 

Podobno to,  jakie imię nosimy, wpływa na to, kim jesteśmy i jakie mamy usposobienie. Badania psychologiczne potwierdzają, że ludzie noszący to samo imię mają podobne cechy charakteru. A jeśli tak, wybór imienia dla dziecka to w pewnym sensie odpowiedzialność za jego przyszłość. I o ile prawda jest taka, że na charakter i wychowanie dużo większy wpływ mają rodzice i otoczenie, w jakim dorasta młody człowiek, o tyle czasami imię naprawdę może wyrządzić dziecku krzywdę.


Pamiętajmy, że choć imię można zmienić w dorosłym życiu, to ewentualna trauma z nim związana w czasie dzieciństwa, może na stałe wyryć się w psychice mężczyzny.


Jeronimo Martin – najpopularniejsze imię tego roku?

Nie tak dawno całą Polskę obiegł facebookowy post Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Pisały o nim mniejsze i większe serwisy newsowe, fora internetowe tętniły dyskusjami na jego temat. A wszystko przez informację na temat narodzin chłopczyka, któremu rodzice postanowili dać na imię… Jeronimo Martin.

Internauci od razu skojarzyli to imię z imieniem właściciela sieci supermarketów Biedronka. I jak to w internecie – posypały się mniej lub bardziej złośliwe komentarze pod adresem rodziców chłopczyka oraz spekulacje, czy to decyzja świadoma, czy po prostu zbieg okoliczności.

„Rośnie nam nowy prezes Biedronki”, „Ledwo się urodził, a zna już go cała Polska”, „Dożywotnie zniżki w Biedrze…”, „Rodzicom powinno się zabrać prawa rodzicielskie…” – to tylko nieliczne z komentarzy, jakie padły pod postem. Szpital zdecydował się usunąć zdjęcie chłopca z galerii nowo narodzonych dzieci.

I choć długo można dyskutować o poziomie komentarzy niektórych internautów, jedno jest pewne: Jeronimo Martin to imię niespotykane i nieco dziwne jak na polskie realia. Co gorsze – istnieje spore prawdopodobieństwo, że w przyszłości będzie bardzo problematyczne dla chłopca – jeśli będzie mieszkał i wychowywał się w Polsce.

Potwierdza to wiele przypadków Brianów, ale także imion takich jak: Myszon, Żyraf czy Gniewosz. I nie jest to żart, a raport, który jak co roku publikuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Najpopularniejsze imiona męskie: Wygrywa Antoni, nie brakuje Kewinów

Jak czytamy w zestawieniu za 2016 rok (+połowę stycznia 2017 r), najczęstszymi imionami, jakie dawali rodzice swoim synom to Antoni (9183), Jakub (8942), Szymon (8264) i Jan (7584). W pierwszej dziesiątce znalazły się także imiona: Filip, Mikołaj, Aleksander oraz Kacper, a zamyka ją Wojciech.

Jeronimo Martin nie widnieje w oficjalnym zestawieniu – choć pojawia się imię Martin. Nie wiadomo jednak, czy najgłośniejsze w ostatnich tygodniach imię w Polsce pojawi się w raporcie za 2017 rok, bo jak dowiedzieli się dziennikarze katowickiej Gazety Wyborczej – Urząd Stanu Cywilnego nie potwierdził rejestracji dziecka o takim imieniu. Niewykluczone więc, że fala hejtu, ale i racjonalnych argumentów, które pojawiły się pod postem szpitala, wpłyną na decyzję rodziców o zmianie imienia.


Choć w ostatnich latach modne stały się głównie imiona polskie i tradycyjne, nie brakuje w zestawieniu także chłopców o obcobrzmiących imionach. W Polsce zarejestrowanych jest aż 64 Brayanów, 56 Ziemowitów, 51 Aaronów, 34 Kewinów, 26 Williamów czy 20 Gerardów.


Tak mają na imię faceci jak marzenie – oto 15 imion dla chłopca, które nie są popularne, a przez to oryginalne. 

czytaj dalej >>>

 

  • Strony:
  • 1
  • 2
Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *