transfer zarodków - przygotowanie do zabiegu

In vitro: Jak się przygotować do transferu zarodków

Transfer zarodków jest jednym z najważniejszych etapów procedury in vitro. Odpowiednie przygotowanie zwiększa szansę powodzenia zapłodnienia pozaustrojowego. Najważniejsze są leki hormonalne przepisane przez lekarza. Jednak znaczenie ma też m.in. dieta i unikanie używek. Sprawdź, jakie badania musisz wykonać przed zabiegiem, czego nie jeść i ile wypić wody. Dowiedz się też, jak poradzić sobie z obawami i stresem – nieodłącznymi towarzyszami kobiet przed zabiegiem in vitro.

Na czym polega transfer zarodków?

W procedurze in vitro transfer zarodków to wprowadzenie ich do jamy macicy przez specjalny cewnik. Zabieg jest bezbolesny – pod względem odczuć kobiety przypomina badanie cytologiczne. Wykonuje się go na fotelu ginekologicznym, w standardowej pozycji ciała. Podczas jednego transferu wprowadza się zazwyczaj 1-2, rzadziej 3 zarodki – dzięki temu pacjentka zyskuje większą szansę na ciążę.

Wcześniej – od 3 do 5 dni przed transferem zarodków, wykonuje się punkcję w celu pobrania komórki jajowej. Zabieg można też wykonać z zarodków zamrożonych.

Aby leczenie in vitro zakończyło się sukcesem, trzeba się do niego dobrze przygotować. Przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarza i odpowiednio o siebie zadbać. Choć transfer zarodków to jeden z najważniejszych etapów in vitro, a jego powodzenie w dużej mierze zależy od kobiety, nie trzeba się tym zabiegiem nadmiernie denerwować. W gruncie rzeczy bowiem przygotowanie do transferu zarodków nie jest bardzo skomplikowane.

Dieta i nawyki

Zdrową dietę najlepiej wprowadzić na długo przed planowanym zapłodnieniem in vitro. Najlepiej już na etapie planowania ciąży. Podstawą jest rezygnacja z wszelkiego rodzaju żywności uznawanej za niezdrową – fast-foodów, słodyczy w dużych ilościach czy produktów wysokoprzetworzonych. Zamiast tego lepiej sięgnąć po warzywa i owoce, chude mięso i nabiał. Zdrowa dieta nie wpływa wprost na powodzenie zabiegu in vitro, wzmacnia jednak organizm i przygotowuje go do ciąży.

Leczenie in vitro zakłada całkowite rzucenie wszelkich nałogów. Zawarte w dymie tytoniowym toksyczne substancje znacząco zmniejszają szansę na powodzenie leczenia niepłodności. Dotyczy to zarówno samej pacjentki, jak i jej partnera. Należy przy tym pamiętać, iż tak samo szkodliwe może być bierne palenie. Należy więc zrezygnować całkowicie z papierosów i unikać towarzystwa palących osób.

Szansę na powodzenie zapłodnienia pozaustrojowego zwiększają też dobre nawyki: aktywność fizyczna, regularny sen, picie dużej ilości wody, rezerwowanie czasu na odpoczynek i unikanie stresu. Taki styl życia nie tylko wzmocni organizm, ale też pomoże lepiej radzić sobie z emocjami związanymi z zabiegiem transferu zarodków.

Pamiętaj o lekach

Aby organizm był dobrze przygotowany do transferu, niezbędne są leki hormonalne przepisane przez lekarza. Ich zadaniem jest ułatwienie implantacji, a co za tym idzie zwiększenie szansy powodzenia zapłodnienia pozaustrojowego.

Zarówno rodzaj leku, jak i zastosowana dawka, są różne w przypadku zarodków zamrożonych i komórek pobranych z punkcji. Dlatego to bardzo ważne, aby ściśle trzymać się zaleceń lekarskich – stosować przepisany lek w wyznaczonych dawkach.

A co z ziołami i suplementami? Odpowiednio dobrane, mogą znacząco zwiększyć szansę na powodzenie leczenia in vitro. Zacznij je stosować minimum 3 miesiące przed planowanym zabiegiem – oczywiście w porozumieniu z lekarzem prowadzącym. Odstaw je jednak na czas przyjmowania leków hormonalnych przygotowujących do zabiegu in vitro.

Radzenie sobie ze stresem

Przygotowanie do transferu zarodków może wiązać się z silnym stresem. W większości przypadków nie chodzi jednak o lęk przed samym zabiegiem, ale o strach przed niepowodzeniem in vitro. Często bywa on silniejszy przy kolejnych próbach.

Jak poradzić sobie z takimi uczuciami? Nie udawaj, że ich nie ma – tłumiony stres silniej oddziałuje na psychikę i organizm. Zamiast tego powiedz o swoich uczuciach lekarzowi, partnerowi lub innej bliskiej osobie. Podzielenie się obawami pozwala rozładować napięcie.

Pacjentki bardzo emocjonalnie reagujące na procedurę mogą stosować uspokajające herbatki ziołowe. Zanim jednak sięgniesz po ich konkretny rodzaj, zapytaj o to swojego lekarza. W skrajnych przypadkach możliwe jest przyjęcie leków uspokajających, a nawet zabieg w znieczuleniu.

Przygotowanie do transferu zarodków

Przed transferem zarodków wykonuje się standardowe badania, takie jak VDRL, anty-HIV-1,2, anty-HCV-Ab, badanie czystości pochwy, cytologię, oznaczenie przeciwciał różyczki, toksoplazmozy oraz Chlamydia trachomatis. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości morfologicznych, lekarz może zadecydować o odstąpieniu od procedury. Celem odroczenia zabiegu jest uniknięcie sytuacji, w której zmiany mogłyby rzutować na prawidłowość rozwoju płodu.

Tuż przed samym transferem zrezygnuj z produktów wzdymających – postaw raczej na lekkostrawne posiłki. Rozpocznij dzień normalnie. Zrezygnuj jednak z perfum, wód toaletowych oraz środków czystości o intensywnym zapachu.

W dniu zabiegu nie musisz być na czczo. Chyba, że będziesz korzystać ze znieczulenia. Tuż przed samym transferem zarodków wypij dużo niegazowanej wody – najlepiej około 1 litra. Dzięki temu macica będzie lepiej uwidoczniona, a to ułatwi lekarzowi wprowadzenie zarodków. Jeśli pęcherz nie zostanie dostatecznie wypełniony, możesz zostać poproszona o wypicie większej ilości wody.

Sama procedura trwa zaledwie kilka minut. Tuż po transferze zarodków zaleca się 10-15 minut odpoczynku. W niektórych klinikach czas ten można przedłużyć nawet do godziny, jednak brak jest danych dotyczących wpływu dłuższego odpoczynku na powodzenie in vitro.

Po zabiegu dalej przyjmuj leki i zdrowo się odżywiaj. Czym bardziej naturalnie będzie przebiegał twój dzień, tym spokojniejsze będzie oczekiwanie na wynik testu ciążowego. A ten możesz wykonać już po około 11 dniach od przeprowadzonego transferu zarodków.  

 

 Czy zarodek dobrze się rozwija? Objawy braku rozwoju zarodka

Czy zarodek dobrze się rozwija? Objawy braku rozwoju zarodka

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *