Wady i schorzenia macicy a niepłodność

Jak choroby i wady macicy wpływają na płodność kobiety

Odpowiada specjalista dr n. med. Bartosz Chrostowski

Macica to jeden z najważniejszych narządów, dzięki którym kobieta może zostać matką. Niestety, niektóre choroby i wady macicy znacznie utrudniają zarówno samo zapłodnienie, jak i utrzymanie zdrowej ciąży. O diagnostyce i sposobie leczenia nieprawidłowości w obrębie budowy i funkcji macicy rozmawiamy z dr. n. med. Bartoszem Chrostowskim, specjalistą ginekologiem-położnikiem, specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, Kierownikiem Centrum Medycyny Rozrodu ARTVIMED w Krakowie.

Jakie choroby i wady macicy utrudniają zajście w ciążę?

Wady macicy i występujące w jej obrębie choroby nie zawsze powodują problemy z zapłodnieniem. Część nieprawidłowości nie wymaga korekcji. Jednak wiele z nich poważnie upośledza płodność.

Wady macicy to m.in.:

  • Macica dwurożna
  • Macica z przegrodą
  • Macica dysmorficzna
  • Macica jednorożna
  • Macica podwójna

Z kolei choroby macicy to m.in.:

  • Adenomioza
  • Zrosty wewnątrzmaciczne (zespół Ashermana)
  • Wąskie (cienkie) endometrium
  • Polipy jamy macicy i mięśniaki podśluzówkowe

Jedną z chorób macicy, która w ostatnich latach zdaje się występować częściej, jest adenomioza. To nieprawidłowość, która polega na występowaniu tkanki o charakterze endometrium w obrębie samego mięśnia macicy. Na skanie z rezonansu magnetycznego można zobaczyć, że macica jest nierówna, występuje obszar gąbczasty i znacznie poszerzona ściana macicy – to miejsce, w którym zaczęła rozwijać się adenomioza – wyjaśnia doktor Bartosz Chrostowski.

Czy mały mięśniak podśluzówkowy może przeszkadzać w implantacji?

Mięśniak podśluzówkowy to łagodne zmiany rozrostowe – może objawiać się bólem brzucha i podbrzusza oraz przedłużającą się miesiączką. Nieprawidłowość ta utrudnia zagnieżdżanie się zarodka w błonie śluzowej macicy.

Każdy mięśniak podśluzówkowy widoczny w USG powinien zostać usunięty przed transferem. Nie musi być usunięty mały polip – 4-5 cm – według badań klinicznych nawet do 1 cm. Aczkolwiek stałbym na stanowisku, żeby usunąć wszystko – wyczyścić macicę przed transferem, ponieważ transfer jest zbyt cenny. Natomiast mięśniak podśluzówkowy zawsze wymaga usunięcia – mówi doktor Bartosz Chrostowski.

Czy przy macicy dwurożnej zawsze trzeba usuwać istniejącą przegrodę?

Wśród wad anatomicznych powodujących problemy z zajściem i utrzymaniem ciąży, jedną z częściej występujących jest macica dwurożna. Przy nieprawidłowości tej narząd przybiera kształt litery W. Aby zwiększyć szanse na prawidłową ciążę, lekarz może zalecić leczenie operacyjne.

Jeśli macica dwurożna ma przegrodę rzędu 10 mm, to wtedy te 10 mm rzeczywiście trzeba usunąć. Ale jeśli przegroda jest mniejsza, to jej nie usuwamy. Głównie dlatego, żeby uniknąć sytuacji, gdy w miejscu wycięcia ściana macicy będzie zbyt cienka, co może spowodować jej pęknięcie. To poważne powikłanie ciąży – tłumacz doktor Chrostowski.

 

Więcej rozmów ze specjalistami leczenia niepłodności na kanale PłodnośćPL TV na You Tubie 

PłodnośćPL TV na Youtube

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *