niepłodność męska

Jak poprawić potencjał płodności mężczyzny? Rozmowa z andrologiem klinicznym

Płodność mężczyzny również może zostać zaburzona. Czynnik męski w problemach z zajściem w ciążę jest tak samo ważny, jak czynnik kobiecy. Przyczyną zaburzeń jest obniżenie parametrów nasienia, choroby ogólnoustrojowe, choroby narządów płciowych, nieprawidłowa gospodarka hormonalna, a także niehigieniczny tryb życia. O tym, jak poprawić potencjał płodności mężczyzny, rozmawiamy z doktorem Janem Karolem Wolskim – urologiem, andrologiem i specjalistą leczenia niepłodności z przychodni Novum.

Potencjał płodności mężczyzny a wiek

Powszechnie uważa się, że mężczyzna jest płodny przez całe życie. U kobiet rezerwa komórek jajowych jest ograniczona, natomiast męskie komórki rozrodcze są produkowane cyklicznie. Należy jednak pamiętać, że płodność zależy nie tyle od ich obecności, co kondycji (oraz ogólnej liczby, koncentracji w ejakulacie, ruchliwości), która słabnie wraz z wiekiem.

U panów zegar biologiczny tyka dużo wolniej niż u kobiet – tłumaczy doktor Jan Karol Wolski. – Jednak to nie oznacza, że mężczyzna ma tą samą płodność w wieku 20 i 50 lat. A tak sądzono przez wiele lat, co usypiało czujność i w efekcie powodowało trudności z zajściem w ciążę. Ważne jest, aby w sposób odpowiedzialny utrzymać potencjał płodności mężczyzny lub poprawić go, gdy jest obniżony.

Przez lata uważano, że mężczyzna, który może odbyć stosunek jest płodny. Winą za trudności z zajściem w ciążę obarczano głównie kobietę. Obecnie wiadomo, że niepłodność męska odpowiada za bezskuteczne starania o dziecko w równym stopniu, co niepłodność damska.

Jak poprawić potencjał płodności mężczyzny?

O tym, że potencjał płodności mężczyzny jest obniżony, informuje badanie nasienia. Wszelkiego rodzaju zaburzenia lub niepokojące objawy powinny być zawsze skonsultowane z andrologiem. Specjalista nie tylko zbierze szczegółowy wywiad, ale wykona także szereg badań diagnostycznych. Pozwolą one ustalić przyczynę problemów i zaplanować ich leczenie.

Na obniżenie potencjału płodności mężczyzny wpływa przede wszystkim to, co jest dookoła nas – wyjaśnia doktor Jan Karol Wolski. – Zatrucie środowiska, obecność metali ciężkich, tworzywa sztuczne, nawozy, używki: tytoń, alkohole. A także siedzący tryb życia, brak ruchu, nadwaga, otyłość.

O męską płodność trzeba dbać. Oto, jak poprawić potencjał płodności mężczyzny:

Dieta

Dieta ma ogromny wpływ na płodność. Do jadłospisu należy włączyć produkty bogate w cynk, selen, witaminę E i witaminę C. Wykluczyć należy za to niezdrowe jedzenie (słodkie, tłuste, smażone, wysokoprzetworzone). Warto zadbać również o to, aby kaloryczność posiłków była dostosowana do potrzeb organizmu.

Aktywność fizyczna

Siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej wpływa negatywnie na cały organizm, w tym na jakość męskich komórek rozrodczych. Ponadto przyczynia się do nadwagi i otyłości. Aby zachować zdrowie i płodność, należy każdego dnia poświęcić chociaż 30–40 minut na ulubiony sport. Może to być: jazda na rowerze, jogging, gimnastyka, pływanie, a nawet piesze wędrówki. Ważne, aby aktywność była dostosowana do możliwości organizmu.

Zrezygnowanie z nałogów

Na obniżenie potencjału płodności mężczyzny wpływa przede wszystkim palenie tytoniu, ale niebezpieczne jest także picie alkoholu (dotyczy to również piwa). Zalecane jest, aby zrezygnować z nich tak szybko, jak to możliwe. W razie trudności można skorzystać z pomocy psychologa.

Więcej o tym, jak poprawić potencjał płodności mężczyzny oraz kiedy udać się na konsultację do androloga rozmawialiśmy z doktorem Janem Karolem Wolskim z przychodni Novum.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *