Jak to było na początku? Pierwsze dziecko z in vitro ma już 39 lat!

Louise Joy Brown urodziła się 39 lat temu. Przez media nazywana była “baby test tube”, gdyż była pierwszym dzieckiem urodzonym w wyniku zapłodnienia in vitro. Kto i kiedy wykonał pierwszy zabieg IVF?  

Jak to było na początku?

Pierwszy zabieg zapłodnienia in vitro przeprowadzony został przez Patricka Steptoe’a i Roberta Edwards’a w Wielkiej Brytanii w 1977 roku. Zapłodnieniu in vitro została poddana Lesley, żona Johna Browna. Było to szczęśliwe małżeństwo, które bardzo chciało mieć dziecko. Niestety, ich starania były bezowocne aż 9 lat. Wreszcie podjęli decyzję o tym, aby ich dziecko pojawiło się na świecie w wyniku zapłodnienia in vitro (IVF). 

10 listopada 1977 roku komórka jajowa Louise została zapłodniona. Zabieg wykonali dwaj brytyjscy lekarze – Robert Edwards oraz Patrick Steptoe. Był to zabieg udany, 25 lipca 1978 roku w wyniku cesarskiego cięcia, w Szpitalu Głównym w Oldham na świat przyszła Louise Joy Brown.

Szczęśliwi rodzice podjęli także drugą próbę in vitro, również udaną. Dzięki temu Louise ma siostrę Natalie. Obecnie kobieta ma 39 lat i jest szczęśliwą żoną i mamą dwójki synów – Camerona oraz Aidena.

A oto mała Louise z mamą. Zdjęcie wykonano 9 października 1978 r.:

Nobel za in vitro!

Robert Edwards to brytyjski biolog, który na długo przed pierwszym zapłodnieniem in vitro pracował nad wypracowaniem skutecznej metody. Początkowo działania nie przynosiły upragnionych rezultatów – komórki nie chciały się dzielić. Jednak po latach, wreszcie się udało – wspólnie z ginekologiem Patrickiem Steptoe opracowali technikę pobierania częściowo dojrzałych komórek jajowych bezpośrednio z jajników metodą laparoskopową. I tym sposobem, w 1977 doszło do pierwszego zabiegu in vitro (IVF).


Za opracowanie metody zapłodnienia in vitro (IVF), Robert Edwards w 2010 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny. 


Polecamy także:

https://plodnosc.pl/jak-sie-dobrze-przygotowac-do-transferu-zarodka-od-tego-zalezy-twoja-ciaza/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *