Hashimoto - jak wyciszyć chorobę

Hashimoto a starania o dziecko: Jak wyciszyć chorobę, by zajść w ciążę?

Rozmowa z doktor Małgorzatą Ziębą

Hashimoto a starania o dziecko: Jak wyciszyć chorobę, by zajść w ciążę?

Dotykające głównie kobiet Hashimoto jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób autoimmunologicznych. Niestety, ze względu na bardzo niejednolite objawy, często bywa zbyt późno zdiagnozowana. Choroba ta jest szczególnie trudna dla kobiet, które starają się o ciążę – stanowi bowiem jedną z przyczyn niepłodności. O tym, czym tak naprawdę jest Hashimoto, jakie czynniki wpływają na zaburzenia pracy tarczycy i jak się leczyć, by zwiększyć szansę na dziecko, rozmawiamy z specjalistą endokrynologiem, ginekologiem-położnikiem oraz specjalistą leczenia niepłodności dr n. med. Małgorzatą Ziębą z Kliniki Zięba Clinic w Katowicach.

Jakie badania wykonać w celu zdiagnozowania choroby Hashimoto?

Problemy z koncentracją, osłabienie i zmęczenie, przyrost masy ciała, brak chęci do pracy, sucha skóra, wypadanie włosów, łamliwość paznokci – to jedne z najczęstszych objawów choroby Hashimoto. Słysząc o nich, lekarz pierwszego kontaktu skieruje pacjentkę na badanie hormonów tarczycy. Okazuje się jednak, iż diagnostyka taka nie wystarczy, by uzyskać pełny obraz choroby.

Nawet same pacjentki wiedzą, że muszą w tej sytuacji wykonać badanie hormonów tarczycy. Nie zawsze jednak badają przeciwciała tarczycowe, a trzeba to zrobić. Chodzi o przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej oraz tyreoglobulinie. Oczywiście objawy mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy, jednak zdarza się ona rzadziej niż choroba Hashimoto bezpośrednio. Bardzo duża część pacjentek z takimi objawami przychodzi z prawidłowymi wynikami badania hormonów tarczycy. Mają natomiast obecne przeciwciała przeciwtarczycowe – wyjaśnia doktor Małgorzata Zięba.

Kto jest w grupie ryzyka choroby Hashimoto?

Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie tarczycy, jest chorobą układu autoimmunologicznego, która obejmuje cały organizm. Dochodzi w nim do procesów autoagresji. Z tego względu można wyróżnić pewną grupę pacjentów bardziej narażonych na tego typu zaburzenia.

Procesy autoimmunologiczne występują najczęściej u osób, które mają w rodzinie przypadek jakiejś choroby z autoagresji. Najczęściej są to: reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń układowy, stwardnienie rozsiane, twardzina układowa, astma, łuszczyca, endometrioza. Obecnie pojawia się też coraz więcej prac rozważających, czy do chorób autoimmunologicznych nie zaliczyć zespołu policystycznych jajników – mówi doktor Zięba.

Czy leki stosowane przy in vitro mogą podwyższać TSH?

W trakcie stymulacji hormonalnej prowadzonej przed przystąpieniem do zapłodnienia pozaustrojowego kobieta przyjmuje różnego rodzaju leki. Zawsze dostosowane są one do indywidualnych warunkowań każdej pacjentki. Jednym z efektów ubocznych stosowania tego typu środków może być podwyższenie TSH.  

Leki stosowane przy in vitro są pośrednikiem – zmieniają hormony tarczycy ze względu na ilość estrogenów. Mają one wpływ na białka wiążące hormony tarczycy, w związku z czym mogą się zmieniać. Z tego względu należy sprawdzać profil hormonalny tarczycy. Badanie najczęściej wykonujemy przed transferem, gdyż leki mają wpływ na poziom TSH. Sprawdzamy w tym czasie TSH, FT3 i FT4– tłumaczy doktor Małgorzata Zięba.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Dieta eliminacyjna może wyleczyć z Hashimoto. Na czym polega i ile trwa?

Dieta eliminacyjna może wyleczyć z Hashimoto. Na czym polega i ile trwa?

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *