Badania na choroby weneryczne
Artykuł sponsorowany

Jak wykrywać choroby weneryczne?

Wczesna diagnostyka chorób jest niezwykle istotna. Dzięki niej można szybko reagować, wdrożyć odpowiednie środki i rozpocząć leczenie. Aby jednak móc wykryć choroby, konieczne jest wykonywanie regularnych, specjalistycznych badań.

  1. Jakie są najpopularniejsze choroby weneryczne i po czym je poznać?
  2. Kiedy należy wykonać badania diagnostyczne w kierunku chorób wenerycznych?
  3. Jak przygotować się do badań?
  4. W jaki sposób chronić się przed chorobami wenerycznymi?

Jak zabezpieczyć się przed chorobami wenerycznymi i w jaki sposób można je zdiagnozować? Dowiedzmy się więcej na ten temat.

Jakie są najczęstsze choroby weneryczne i po czym je poznać?

Choroby weneryczne są nie tylko bardzo wstydliwe, ale także bywają niezmiernie niebezpieczne. Nieleczone, mogą prowadzić do naprawdę przykrych konsekwencji.

Najpowszechniejsze choroby weneryczne to:

  • Kiła – to dosyć niebezpieczna choroba, która, jeżeli nie zostanie wykryta i leczona, może prowadzić do różnych naprawdę trudnych powikłań. Objawia się zaczerwienieniem i owrzodzeniem pokrytym wydzieliną surowiczą. Pojawia się ono w okolicy ust, odbytu lub narządów płciowych. Zazwyczaj znika w czasie od 2 do 4 tygodni, a po pewnym czasie powraca. Do tego mogą pojawiać się też inne objawy.
  • Zapalenie wątroby typu B – ponad 50% zakażonych nie ma żadnych objawów tej choroby. Czasami pojawia się mocne zapalenie wątroby, żółtaczka, wymioty, ból brzucha, stawów i mięśni i tak dalej.
  • Chlamydioza – to choroba, której charakterystycznym objawem jest zapalenie cewki moczowej, wydzieliny i pieczeniem przy oddawaniu moczu. W pierwszych etapach chlamydiozy pojawia się guzek w okolicy narządów płciowych, znikający po kilku dniach, a następnie owrzodzenie narządów płciowych. Brak leczenia tej choroby może powodować takie problemy jak perforacje jelita grubego, zapalenie otrzewnej i inne.
  • HIV – to przewlekła choroba, która powoduje niszczenie odporności chorego i prowadzi do rozwoju AIDS. Objawy pojawiają się zazwyczaj dopiero po około miesiącu. Później chory odczuwa dolegliwości podobne do grypy, często do tego występuje wysypka z wykwitami. Obecnie HIV jest nieuleczalne, można jednak spowolnić rozwój choroby.
  • Rzeżączka – często przebiega bezobjawowo. Dolegliwości, jakie mogą się jednak pojawiać to u mężczyzn wydzielina z cewki moczowej, powodujące ból wzwodu czy bolesne parcie na oddawanie moczu, u kobiet z kolei upławy, bolesne parcie na oddawanie moczu, pieczenie podczas oddawania moczu i ból podbrzusza.

Kiedy należy wykonać badania diagnostyczne w kierunku chorób wenerycznych?

Wykonywanie badań diagnostycznych dla wielu osób wydaje się istotne tylko w przypadku podejrzenia jakiejś choroby. Tak naprawdę nie powinno jednak tak być. Badania w kierunku chorób wenerycznych należy wykonywać regularnie, jeżeli tylko jest się aktywnym seksualnie. Są one szczególnie ważne w przypadku osób, które często zmieniają partnerów lub lubią tak zwane one-night stands. W takich sytuacjach odpowiednia profilaktyka jest absolutnie konieczna.

Co więcej, badania należy wykonywać nawet mając stałego partnera. Zdarza się, że choroby weneryczne nie dają wyraźnych sygnałów i mogą „ukrywać się” w organizmie przez długi czas. Partner czy partnerka mogą zatem zarażać, nie mając pojęcia o swojej chorobie. Z tego powodu w stałych związkach warto dbać o własną diagnostykę oraz diagnostykę drugiej połówki.

Świetny pakiet badań diagnostycznych chorób wenerycznych można znaleźć na stronie https://polmed.pl/badania/diagnostyka-chorob/pakiet-intymny-diagnostyka-chorob-wenerycznych/. Po zakupieniu jest on ważny przez aż 90 dni.

W skład pakietu wchodzą badania na chlamydia trachomatis, przeciwciała anty-HIV1/anty-HIV2 oraz anty-HCV, antygen HBS i herpes simplex virus 1 (HSV-1) IgG, a także HSV.

Warto zauważyć, że osoby, którym zależy na trosce o swoje zdrowie mogą skorzystać także z innych badań od Polmed. Firma gwarantuje bardzo szeroką ofertę. Przykładowo, na stronie https://polmed.pl/badania/badania-genetyczne/ można znaleźć badania genetyczne, dzięki którym możliwa jest profilaktyka chorób genetycznych. Szybkie wykrycie zmian w DNA daje szansę na błyskawiczną reakcję i podjęcie niezbędnych kroków leczniczych.

Jak przygotować się do badań?

Odpowiednie przygotowanie się do badań może być kluczowe. Przede wszystkim, należy sprawdzić, w jaki sposób będą one wykonywane. Diagnostyka chorób wenerycznych najczęściej jest wykonywana z krwi. Na pobranie warto zgłosić się rano i na czczo. Przed badaniem nie należy uprawiać intensywnego wysiłku fizycznego. Dzień wcześniej dobrze zrezygnować ze spożywania alkoholu i tłustych potraw.

W jaki sposób chronić się przed chorobami wenerycznymi?

Aby ochronić się przed zarażeniem się chorobą weneryczną, należy przede wszystkim dbać o odpowiedni dobór partnerów seksualnych. Unikanie przygodnego seksu, korzystanie z prezerwatyw i regularne badania to tak naprawdę wszystko, co można zrobić. Warto także dbać o profilaktykę partnera i – w przypadku one-night stand – dopytać, czy dana osoba jest przebadana.

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl
Komentarze: 1

test

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *