Wysokie AMH - czy przekreśla szanse na ciążę?

Jak zajść w ciążę i zostać szczęśliwą mamą przy wysokim AMH?

Jak zajść w ciążę i zostać szczęśliwą mamą przy wysokim AMH?

Zazwyczaj to niska rezerwa jajnikowa budzi niepokój i rodzi pytania o szansę na ciążę. Tymczasem zbyt wysokie AMH też jest problemem – często bowiem świadczy o występowaniu różnych schorzeń, np. PCOS. O tym, jak zajść w ciążę przy wysokim AMH opowiedział nam dr Krzysztof Mirocki – ceniony ginekolog-położnik, doświadczony specjalista leczenia niepłodności z Kliniki KrakOvi.

Czy wysokie AMH zawsze świadczy o problemach z płodnością?

Kobiety starające się o ciążę czasem wykonują badanie rezerwy jajnikowej na własną rękę, a nawet z czystej ciekawości. Wysokie AMH może w nich wzbudzić niepokój. Okazuje się, że nie musi ono jednak wskazywać na potencjalne problemy z zajściem w ciążę.

Sam podwyższony poziom AMH tak naprawdę nie ma większego wpływu na zostanie lub niezostanie mamą. Badanie poziomu AMH jest dla nas wskaźnikiem, który nam mówi o rezerwie jajnikowej. Bywa stosowane jako screening, czyli takie badanie przesiewowe płodności. Niektóre kliniki miały takie akcje – udostępniały pakiety badań, m.in. poziomu AMH czy parametrów nasienia. Natomiast z punktu widzenia rekomendacji AMH oznaczamy albo wtedy, gdy mamy podejrzenia obniżonej rezerwy jajnikowej, albo w sytuacji już rozpoznanej niepłodności. Przy czym niepłodność rozpoznajemy, gdy po roku starań bez zabezpieczenia antykoncepcyjnego tej ciąży nie ma. Jeżeli mamy do czynienia z trudnościami z zajściem w ciążę, nieregularnym cyklem, zaburzeniami jajeczkowania, to niezależnie od poziomu AMH wypadałoby wdrożyć odpowiednie postępowanie diagnostyczne – wyjaśnia doktor Krzysztof Mirocki.

O czym świadczy wysokie AMH?

W teorii wysokie AMH powinno świadczyć o dużych szansach na zajście w naturalną ciążę. Niestety, nie zawsze tak jest. Zbyt wysoka rezerwa jajnikowa bywa problemem m.in. przy leczeniu zaburzeń owulacji.

Przy wysokich poziomach AMH często odpowiedź jajników na stymulację bywa zaburzona. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to stymulacja endogenna, czyli czy są to hormony produkowane przez własną przysadkę, czy uzyskiwane dzięki lekom podawanym z zewnątrz. Z jednej strony możemy uzyskać zbyt słabą, a z drugiej zbyt mocną odpowiedź na stymulację jajeczkowania – mówi doktor Mirocki.

Jak się przygotować do badania AMH?

Badanie AMH nie wymaga specjalnych przygotowań, takich jak np. pozostawanie na czczo czy unikanie pewnych pokarmów. Wskazane jest jednak odstawienie niektórych leków.

Stosowana antykoncepcja może trochę zaburzać wyniki. W związku z tym warto zrobić przynajmniej miesięczny odstęp od antykoncepcji. Zresztą będzie nam zmieniała także inne wskaźniki związane z rezerwą jajnikową, takie jak FSH i LH – będzie je obniżała. W związku z tym najlepiej, żeby w poprzednim cyklu nie brać żadnych tabletek hormonalnych, jeśli chodzi o hormony płciowe. Oczywiście nie mówimy tu o tabletkach na tarczycę – to akurat nie ma wpływu. Ze względu na FSH, LH i estradiol najlepiej zrobić pobranie w 2. lub 3. dniu cyklu. Do 5. dnia cyklu ma to sens – tłumaczy doktor Krzysztof Mirocki.

ZOBACZ TAKŻE:

AMH bez tajemnic: niskie, wysokie, szanse na ciążę

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *