Kolka u niemowlaka

Kolka u niemowlaka – sposoby na ulżenie dziecku

U świeżo upieczonych rodziców wzbudza niepokój i bezsilność, a także chęć przyniesienia dziecku natychmiastowej ulgi. Kolka u niemowlaka to problem częsty, na szczęście jednak przemijający. Choć wyleczy ją dopiero czas i rozwój układu pokarmowego, istnieją skuteczne sposoby na ulżenie maluszkowi w bólu!

Skąd się bierze kolka u niemowlaka?

Pomimo rozwoju medycyny, lekarze i naukowcy wciąż nie są do końca pewni, skąd bierze się kolka u niemowlaka. Najbardziej prawdopodobna przyczyna to niedojrzałość układu pokarmowego. Jednak można też spotkać się z teoriami o nieprawidłowej technice karmienia, zbyt dużej ilości produktów mlecznych i wzdymających w diecie mamy karmiącej piersią, a także niepokoju wywołanym zbyt dużą ilością bodźców w ciągu dnia.

Kolka u niemowlaka to problem nawet co drugiego maluszka. Pojawia się pomiędzy 2 a 6 tygodniem życia dziecka i zwykle kończy się najpóźniej w 5. miesiącu. Kolki nie da się wyleczyć. Ustępuje ona samoistnie. Jednak dokuczliwe objawy można łagodzić.

Tylko spokój może was uratować!

Kiedy zauważysz u swojego maluszka pierwsze objawy kolki, przede wszystkim postaraj się zachować spokój. Choć wyglądają one bardzo poważnie, w rzeczywistości dziecku nie dzieje się krzywda – kolka w końcu minie, nie pozostawiając żadnych trwałych uszczerbków na jego zdrowiu. Jeśli będziesz się denerwować, maluch to wyczuje i będzie odczuwać jeszcze silniejszy niepokój.

Przede wszystkim bądź przy dziecku – noś je, przytulaj, kołysz w ramionach. Ukojenie przynosi też kontakt „skóra do skóry” – rozbierz maluszka i połóż go na brzuszku na swojej klatce piersiowej. Przypomni mu to bezpieczny czas, który spędził w Twoim brzuchu, i może się nieco uspokoi. Bardzo dobrym sposobem na kolki u niemowlaka jest też noszenie w chuście. Pozycja z rozłożonymi, podkulonymi nóżkami sprzyja dobrej pracy układu pokarmowego. Ponadto dziecko jest otulone i blisko Ciebie, co dodatkowo zwiększy jego komfort.

Pamiętaj, żeby się nie obwiniać. Kolka nie jest wynikiem złej pielęgnacji czy zaniedbań. Naukowcy mają też poważne wątpliwości co do tego, że jej przyczyną są pokarmy wzdymające lub mleczne spożywane przez mamę. Dla spokoju sumienia możesz je na jakiś czas wyeliminować, jednak nie oczekuj, że kolka na pewno zniknie. Ona może trwać do pewnego etapu – niezależnie od tego, co jesz karmiąc dziecko piersią.

Sposoby na kolkę

Aby ulżyć maluszkowi w bólu, wypróbuj bezpieczne sposoby na kolkę. Te z poniższej listy na pewno mu nie zaszkodzą. Nawet jeśli nie przyniosą znaczącej poprawy, z pewnością zmniejszą dyskomfort dziecka i pomogą mu poczuć się bezpieczniej:

Masaż brzuszka

Połóż maluszka na pleckach i ciepłą dłonią masuj jego brzuszek w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. W tym kierunku przesuwają się treści pokarmowe w jelitach, dlatego masaż przyśpieszy wydalanie gazów i tego, co mogło wywołać kolkę.

Rozgrzanie brzuszka

Ciepły kocyk, kompres, termofor (najlepiej naturalny, z pestkami wiśni) rozgrzeje brzuszek i przyniesie maluszkowi ulgę w bólu. Pamiętaj, by był ciepły, a nie gorący – czym mniejszy człowiek, tym niższy próg odczuwania wysokiej temperatury! To, co dla Ciebie jest „mocno ciepłe” niemowlę może oparzyć, więc lepiej uważać z rozgrzewaniem.

Kocyki i otulacze

Czym mniejsze niemowlę, tym bardziej potrzebuje otulenia. Ciasno zawinięte w kocyk lub otulacz poczuje się bezpiecznie, a ból wywołany kolką może nieco zelżeć.

Gdy dziecko ma napady kolki, koniecznie sprawdź, czy nie jest przegrzane. Optymalna temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywa, to 20-21°C. Czasem wystarczy zdjąć wierzchnią warstwę ubranka lub odkryć maluszka. Ponadto dziecko nie może mieć żadnego kontaktu z dymem papierosowym, ponieważ wzmaga on dolegliwości. Spokój, unikanie nadmiernych bodźców i bliskość rodzica to podstawa w przetrwania napadów uciążliwej kolki u niemowląt.

Jak karmić piersią, gdy pojawi się kolka u niemowlaka?

Nieprawidłowa technika karmienia piersią może zwiększyć dolegliwości bólowe u maluszka. Pamiętaj, by jego główka zawsze znajdowała się wyżej niż reszta ciała. Zadbaj o to, by dziecko najpierw opróżniło całkowicie jedną pierś. Drugą podawaj mu dopiero po wtedy, gdy pokarm w pierwszej się skończy. Część specjalistów wskazuje na potencjalną przyczynę kolek, jaką jest nadmiar mleka pierwszego – zawiera ono mniej tłuszczu, a więcej laktozy, która z kolei może powodować kolki.

Unikaj uspokajania dziecka piersią. Większość maluszków ssanie uspokaja, jednak jedzenie przerywane płaczem może tylko nasilić dolegliwości. Zamiast tego podaj mu smoczek antykolkowy. Nie obawiaj się, że dziecko się przyzwyczai – w końcu każdy maluch rozstaje się ze smoczkiem, a w okresie kolek ten mały pomocnik może okazać się wybawieniem!

Jeśli karmisz butelką, wybierz smoczek antykolkowy. Skonsultuj się też z pediatrą – być może ulgę przyniesie zmiana mieszanki na inną.

Kiedy to minie?

Występowanie kolki u dziecka nie ma żadnego wpływu na jego dalszy rozwój i nie pozostawia żadnych następstw zdrowotnych. W zdecydowanej większości przypadków kolka mija około 5 miesiąca życia. To czas, który po prostu trzeba przetrwać – wspólnie, będąc stałym wsparciem dla maluszka. Lepiej przy tym unikać sposobów o wątpliwej skuteczności i bezpieczeństwie, np. pozostawiania obok dziecka włączonej „uspokajającej” suszarki czy częste zmienianie mleka modyfikowanego. Leki stosuj tylko pod kontrolą pediatry. Staraj się też niwelować własny towarzyszący kolkom stres i nie obwiniaj się – wkrótce zapomnisz o kolkach, a twój maluszek nawet nie będzie ich pamiętał!

 

Źródło:
Feleszko W., Rurarz A., Ratajczak K., Kolki niemowlęce [w:] „Pediatr Med Rodz” 2016, 12 (4), s. 413–418.

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/73436,kolka-u-niemowlat-niepokoj-i-placz

 

ZOBACZ TAKŻE:

Pieluszkowy udar cieplny – gdy rodzic chce dobrze, a może dojść do tragedii

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *