Osłonięcie wózka pieluchą tetrową

Pieluszkowy udar cieplny – gdy rodzic chce dobrze, a może dojść do tragedii

Pieluszkowy udar cieplny to nie jednostka chorobowa, ale potoczna nazwa na przegrzewanie dziecka spowodowane osłanianiem niemowlęcego wózka tetrową pieluszką czy kocykiem w celu ochrony przed słońcem. Te popularne praktyki są bardzo niebezpieczne i mogą skutkować nawet nagłą śmiercią łóżeczkową.

Wyobraź sobie, że ktoś zamyka cię w małym, wąskim pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura nawet 40 stopni C. I to wszystko dla twojego dobra, aby nie było ci za gorąco. Tak właśnie czuje się niemowlę, które rodzic – w dobrej wierze – osłania przed słońcem, narzucając pieluszkę tetrową na wózek.

Nawet 40 stopni w osłoniętym wózku

Szwedzcy dziennikarze z dziennika „Svenska Dagbladet” przeprowadzili eksperyment uzmysławiający rodzicom, jak zmieniają się warunki w osłoniętym pieluszką wózku.

Postawiono 2 wózki na słońcu w temperaturze 22 stopni C. Następnie jeden z wózków okryto pieluszką i kilkukrotnie ponawiano pomiary temperatury. W ciągu 30 minut temperatura w wózku zakrytym pieluszką wzrosła do 34 stopni C, a po godzinie – do 38 stopni C. Temperatura w wózku odkrytym nie uległa zmianie.

Oczywiście zdarzenia tego nie można nazwać badaniem naukowym, ale nietrudno sobie wyobrazić, jak odcina się dopływ tlenu i zaprzestaje cyrkulacja powietrza, gdy dziecko leży w gondoli, szczelnie osłoniętej materiałem, nawet cienkim.

Pediatra, Svante Norgren, pracujący w szpitalu dziecięcym im. Astrid Lindgren w Sztokholmie skomentował eksperyment słowami: „W wózku szybko robi się bardzo gorąco, niemal jak w termosie. To może być potencjalnie niebezpieczne dla dziecka.

Zobacz także: Największe błędy matek w upały! Jak dobrze chronić dziecko przed słońcem?

Czym grozi pieluszkowy udar cieplny?

W upalne dni każdemu oddycha się trudniej i już z samego faktu wysokiej temperatury jesteśmy osłabieni, przemęczeni i z mniejszą energią. Dziecko leżące w wózku, które osłonimy (czasem bardzo szczelnie) pieluszką tetrową czy muślinową, tak samo jak dorośli dotkliwie odczuwa warunki atmosferyczne.

W wyniku przegrzania może dojść u dziecka do takich objawów jak:

  • Spłycony oddech
  • Przyśpieszone bicie serca
  • Niepokój, płaczliwość
  • Wymioty
  • Utrata przytomności
  • Udar słoneczny.

Zwiększa się też ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej, czyli SIDS.  

Poprzez przegrzanie dziecka w wózku w najlepszym razie maluch będzie poddenerwowany, niespokojny i marudny. Jednak jeśli spacer w takich warunkach trwał zbyt długo, a dodatkowo zabrakło nawodnienia niemowlęcia, skutki mogą być poważniejsze. Nie pomaga fakt, że w osłoniętym pieluchą wózku matka nie widzi reakcji dziecka – czy łapie oddech, czy szybciej oddycha, czy staje się zaczerwienione. Jest to oczywiście kwestia indywidualna, gdyż jedna mama będzie co chwilę zaglądać pod pieluchę, ale inna może nie zrobić tego przez godzinę czy dwie.

Słońce szczególnie szkodliwe dla dziecka

Pediatrzy apelują, że promieniowanie słoneczne jest bardzo niebezpieczne dla najmłodszych. Ich delikatna skóra posiada wiele komórek macierzystych, które pod wpływem promieni słonecznych szybko ulegają licznym mutacjom. Oparzenia słoneczne w dzieciństwie przyczyniają się do zwiększonego ryzyka zachorowania na czerniaka w wieku dorosłym.

Dodatkowo słońce może powodować u najmłodszych pogorszenie się wzroku, zaostrzenie niektórych chorób, np. tocznia rumieniowego, wystąpienie reakcji fotoalergicznej, pojawienie się przebarwień, a także dotkliwych poparzeń słonecznych, których konsekwencją w dorosłości może być właśnie czerniak.

Słońce jest groźne dla dzieci. Najbardziej dla noworodków, które nie mają zdolności opalenizny i brak im jakiejkolwiek odporności na słońce. Zgodnie z zaleceniami dermatologów niemowlęta do 6. miesiąca życia nie powinny być wystawiane na słońce w ogóle. Konieczna jest ochrona przeciwsłoneczna SPF 50 i unikanie ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Kremem z filtrem przeciwsłonecznym SPF 50 należy smarować nie tylko niemowlęta i małe dzieci, ale też starsze, zwłaszcza gdy mają jasny fototyp skóry.

Pamiętaj! Osłanianie dziecka pieluchą jest niewskazane, ale jeśli nie masz akurat parasolki, a nie chcesz narazić pociechy na promieniowanie słoneczne, możesz zrobić z pieluchy baldachim na czas przejścia przez najbardziej nasłonecznioną część terenu. Zamiast szczelnie przykrywać budkę wózka, końce pieluszki przywiąż do rączek, tak aby zapewnić cyrkulację powietrza.

Przeczytaj także: Udar słoneczny u dzieci – objawy, pierwsza pomoc, leczenie

Jak spacerować z dzieckiem w upały?

Podczas upalnych, letnich dni warto stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, które sprawią, że maluch przetrwa wysokie temperatury w komfortowych warunkach:

  • Zrezygnuj ze spacerów między 11-15 – warto odejść od swojej rutyny i zmienić godziny spacerów tak, aby uniknąć gorąca. Wyjdź z maluszkiem z samego rana i późnym popołudniem, gdy temperatura nie jest tak dokuczliwa. W czasie upałów możesz nawet nie wychodzić z dzieckiem w ogóle. Spacery na świeżym powietrzu są ważne, ale nie kosztem waszego samopoczucia i zdrowia.
  • Osłaniaj wózek parasolką – zamiast narzucać pieluszkę, zamontuj przy wózku parasolkę, którą może ustawić tak, aby osłaniała dziecko przed słońcem w zależności pod jakim kątem ono świeci. Parasolka nie ograniczy cyrkulacji powietrza, a skutecznie ochroni maluszka.
  • Przed insektami najlepsza siatka na wózek – czasami rodzice stosują pieluszkę na wózek podczas spacerów po parkach i lasach, aby osłonić dziecko przed komarami, muszkami i innymi owadami. Do tego najlepiej posłuży siatka ochronna dołączana zazwyczaj do wózka przez producenta – jest przewiewna, ale skutecznie nie dopuści do dziecka żadnego insekta.
  • Ubieraj dziecko cienko – gdy temperatura sięga 27 stopni C i więcej, dziecko może leżeć w wózku w samym body i z gołymi stopami. W upalne, bezwietrzne dni nie trzeba, a wręcz nie należy zakładać niemowlęciu skarpetek, czapeczki, opaski na uszy, sweterka. Tak, maluch leży i się nie rusza, ale też wózek typu gondola osłania przed podmuchami powietrza i dziecku jest dostatecznie ciepło w upalne dni.
  • Obserwuj – podczas przebywania w wysokich temperaturach zachowuj się tak jak zwykle, czyli zwracaj uwagę czy maluch nie jest zbyt ospały, czy nie ma podwyższonej temperatury ciała, nie jest rozgrzany, czy nie oddycha nierównomiernie i płytko.
  • Nawadniaj – picie dużych ilości wody w upały to podstawa, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Niemowlęta, spożywające wyłącznie mleko mamy, nawadniamy matczynym pokarmem, nie ma konieczności dodatkowo podawać wody. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym i starszaki często poimy wodą.
  • Zakładaj dziecku odzież UV – podczas upałów chodzące dzieci najczęściej bawią nad wodą w samej pieluszce. Warto podczas takich zabaw nie ograniczać się wyłącznie do smarowania dziecka kremem z filtrem przeciwsłonecznym. Kosmetyk trzeba reaplikować dość często, a na pewno po każdym wyjściu z wody, co przy ruchliwym dziecko może być utrudnione. Stąd doskonałym rozwiązaniem dla najmłodszych jest odzież z filtrami UV. Bluzka z co najmniej krótkim, a najlepiej długim rękawem, a do tego spodenki do kolan. Dla młodszych dzieci dobrze sprawdzają się kombinezony UV. Ubrania UV wykonane są z cienkich, szybkoschnących i oddychających tkanin, więc nie ma obaw, że dziecku będzie w nim za ciepło.
  • Pamiętaj o czapce – głowa niemowlęcia, ale też starszego dziecka powinna być zawsze osłonięta przed słońcem. Można dodatkowo wybrać czapkę z tkaniny UV oraz z dodatkową osłoną karku.

Osłanianie wózka pieluszką może być niebezpieczne, ale jak ze wszystkim wskazany jest rozsądek i znalezienie złotego środka. Jeśli masz do przejścia krótki odcinek drogi bez cienia w dużym nasłonecznieniu, to lepszym rozwiązaniem będzie osłonięcie wózka jak najbardziej cienką pieluchą, tworząc z niej baldachim, niż narażenie dziecka na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego. Ważne, aby osłanianie wózka nie było regułą w każdy słoneczny dzień i by nie zakrywać wózka szczelnie z każdej strony. Najlepszym natomiast rozwiązaniem jest ograniczenie spacerów w najbardziej gorące godziny w ciągu dnia.

Źródło:

https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/causes-of-cancer/sun-uv-and-cancer/how-does-the-sun-and-uv-cause-cancer
https://zdrowie.pap.pl/srodowisko/piec-powodow-nie-wystawiac-dziecka-na-slonce
https://www.healthychildren.org/English/safety-prevention/at-home/Pages/Protecting-Children-from-Extreme-Heat-Information-for-Parents.aspx
https://www.mother.ly/health-wellness/childrens-health/dangerous-stroller-mistake-cloth-cover/

POLECAMY TAKŻE:

Wakacje z niemowlakiem. Pielęgnacja niemowląt latem

fot. pixabay.com/pasja1000

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *