Komórki jajowe 40-latki odmłodzone o 20 lat Przełomowe badanie

Komórki jajowe 40-latek odmłodzone o 20 lat. Przełomowe badanie!

Dzięki zastosowaniu leku antywirusowego komórki jajowe 40-letniej kobiety nabrały cech obserwowanych w oocytach 20-latek. Do takiego przełomowego odkrycia doszli izraelscy naukowcy. Jak twierdzą, istnieje szansa na odwrócenie mechanizmu starzenia kobiecych gamet.

Nowe, recenzowane badanie zostało opracowane przez zespół badawczy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Naukowcy skupili się na kobiecej płodności i na znalezieniu odpowiedzi na pytanie, czy istnieje możliwość „odmłodzenia” komórek jajowych.

Niska rezerwa jajnikowa

Wiadomo, że wraz z wiekiem, szansa na zajście w ciąże znacząco się zmniejsza. Dzieje się tak ze względu na obniżającą się rezerwę jajnikową, czyli pulę komórek jajowych, których podczas każdego cyklu miesiączkowego ubywa. Znaczący spadek można zaobserwować po 35.-38. roku życia. W tym wieku kobiecie może być trudniej zajść w ciąże, a starania mogą potrwać dłużej. Postępowanie u pacjentek z obniżoną rezerwą jajnikową, poprawa jakości oocytów to główne wyzwanie w leczenia niepłodności w krajach zachodnich. Decyzja o macierzyństwie jest zwykle odwlekana na później, co skutkuje problemami z zajściem w ciążę.

Przeczytaj także: Niska rezerwa jajnikowa – czy jest szansa na ciążę? Jak zadbać o jakość komórek jajowych?

Badanie na myszach

Izraelscy badacze postanowi przyjrzeć się problemowi i dokładnie zbadać „starzejące się” kobiecie komórki jajowe.  W tym celu skorzystali z komórek jajowych myszy i porównali je z ludzkimi.

Według badaczy, część DNA w oocytach ma zdolność do atakowania i uszkadzania innych części DNA.

– Robią to dokładnie tak, jak atakuje wirus – tworząc swoje kopie wewnątrz komórki – mówi dr Michael Klutstein, kierownik Laboratorium Badań nad Chromatyną i Starzeniem się na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie (HU), jeden z autorów badania.

Jak wyjaśnia naukowiec, normalnie organizm jest w stanie zorganizować skuteczną obronę, aby chronić komórkę jajową, ale z wiekiem naturalna odporność ulega osłabieniu.

– Ponieważ atakujące DNA zachowuje się jak wirus, wysunęliśmy hipotezę, że lek antywirusowy podany do komórek jajowych może odwrócić ich proces starzenia i je odmłodzić. W naszym laboratorium okazało się, że tak właśnie jest. Przetestowaliśmy setki mysich komórek, a następnie ludzkich, co potwierdziło hipotezę – mówi naukowiec.

Kolejnym etapem badania ma być sprawdzenie, czy „odmłodzone” komórki jajowe są zdolne do zapłodnienia. W tym celu rozpoczną się badania dotyczące zapłodnienia pozaustrojowego na myszach.

Dr Klutstein, że „jest pewny”, że jego odkrycie doprowadzi do poprawy wyników leczenia i okaże ważnym krokiem wykorzystania tej innowacji w celu poprawy kobiecej płodności.

Przeczytaj także: Przedwczesne wygasanie funkcji jajników i niska rezerwa jajnikowa. Rozmowa z prof. Piotrem Laudańskim

Odmłodzenie komórek jajowych

Współczesna medycyna nie zna jeszcze skutecznego sposobu, aby spowolnić proces zmniejszania się rezerwy jajnikowej.  Można jednak zadbać o jakość komórek jajowych, wesprzeć dojrzewanie zdrowych i najlepszej jakości oocytów. W tym celu zaleca się zmianę stylu życia na zdrowszy tj. wprowadzenie zdrowej diety, zrezygnowanie z wszelkich używek, korzystanie z aktywności fizycznej i odpowiedniej ilości snu. Zalecana jest również suplementacja. Powyższe zmiany korzystnie wpłynął na funkcjonowanie całego układu rozrodczego i hormonalnego.

Inną możliwością jest skorzystanie z proponowanych w klinikach leczenia niepłodności zabiegów, które mają na celu poprawę płodności kobiety. Jednym z nich jest  In Vitro Activation (IVA), wprowadzone przez  Centrum Medyczne Macierzyństwo w Krakowie. Metoda ta odblokowuje „uśpione” pęcherzyki związkowe, aktywując ich wzrost, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie dojrzałych komórek jajowych. Technika ta kierowana jest do kobiet ze zdiagnozowanym przedwczesnym wygaśnięciem czynności jajników (POI – Primary Ovarian Insufficiency).

 

Fot.: aut. Igor Vetushko/ pl.depositphotos.com
Źródło: www.news-medical.net

 

Polecamy także: 

Niska rezerwa jajnikowa – czy jest szansa na ciążę? Jak zadbać o jakość komórek jajowych?

 

 

 

 

 

 


Agata Panas - dziennikarka, specjalistka ds. PR i wideo oraz copywriter. Specjalizuje się w tematach związanych z niepłodnością oraz zdrowiem kobiety m.in. ciąży. Współpracuje z wieloma klinikami leczenia niepłodności, m.in. z kliniką InviMed. Jako Social Media Menager prowadzi profile poświęcone leczeniu niepłodności w języku angielskim oraz niemieckim. Dodatkowo realizuje webinary prowadzone w języku niemieckim z ekspertami ds. niepłodności z całego świata. Email: kontakt@linkmedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *