in vitro i konsultacja embriologiczna

Konsultacja embriologiczna – dlaczego warto z niej skorzystać?

Procedura zapłodnienia pozaustrojowego, czyli in vitro, wymaga współpracy wielu specjalistów. Jednym z nich jest embriolog – osoba, która odpowiada za wszystkie procesy od momentu wybrania odpowiednich komórek rozrodczych do transferu zarodka. O tym, jak wygląda konsultacja embriologiczna i dla kogo jest przeznaczona, rozmawiamy z doktor Martą Wojciechowską z kliniki InviMed.

Jaką rolę odgrywa embriolog w trakcie leczenia niepłodności?

Embriolog jest jedną z ważniejszych osób w klinice leczenia niepłodności. Jest to osoba, która pomaga komórkom rozrodczym połączyć się, aby uzyskać zdrowy zarodek, który następnie trafi do macicy przyszłej mamy. Miejscem ich pracy jest laboratorium embriologiczne, gdzie zajmują się głównie:

  • zaawansowaną oceną nasienia,
  • oceną komórek jajowych,
  • selekcją plemników,
  • przygotowaniem komórek jajowych i plemników do zapłodnienia,
  • przeprowadzaniem procedury in vitro wybraną metodą,
  • monitorowaniem rozwoju zarodków,
  • przygotowywaniem zarodków do transferu,
  • przechowywaniem komórek rozrodczych (a także ich zamrażaniem i rozmrażaniem).

Embriolog przeprowadza także konsultacje embriologiczne z pacjentami kliniki leczenia niepłodności.

Kiedy konieczna jest konsultacja embriologiczna?

Konsultacja embriologiczna jest przeznaczona dla każdej pary, która podjęła leczenie w klinice leczenia niepłodności. Szczególnie polecana jest ona osobom, które:

  • mają za sobą nieudane procedury i przed kolejną próbą chcą dowiedzieć się, dlaczego wcześniejsze starania się nie powiodły;
  • rozważają skorzystanie z programu dawstwa komórek jajowych lub nasienia i chcą dowiedzieć się, jak on przebiega oraz czy kwalifikują się z punktu widzenia embriologicznego.

Odkąd konsultacje embriologiczne zostały wprowadzone, widzę duże zainteresowanie ze strony pacjentów – mówi doktor Marta Wojciechowska z kliniki Invimed. – Osoby, które podchodzą do in vitro mogą umówić się z embriologiem, aby wyjaśnić pewne kwestie dotyczące samego modelu zapłodnienia albo technik zaproponowanych przez lekarza. W zasadzie konsultacja embriologiczna jest dla każdego, kto chciałby rozszerzyć swoją wiedzę uzyskaną po spotkaniu z lekarzem.

Jakimi metodami posługuje się embriolog?

Wybór techniki zapłodnienia pozaustrojowego zależy przede wszystkim od wyników badań diagnostycznych danej pary pacjentów. Dostępne są: IVF, ICSI, IMSI, hbIMSI, PICSI. Dodatkowo embriolog może skorzystać z różnych metod wspomagających przy badaniu nasienia oraz opiece nad zarodkiem i jego transferze, np. podłoża EmbryoGlue (stosowane przy transferze zarodka w stadium blastocysty, ułatwia ono odpowiedź endometrium) lub AZH (assisted zona hatching):

Zarodki potrafią mieć nieco grubszą osłonkę, niż dopuszczają to standardy. Dlatego możemy ułatwić jego wylęganie i zasugerować jej mechaniczne nacięcie (laserem lub specjalną szklaną pipetką) tuż przed transferem – wyjaśnia doktor Marta Wojciechowska. – Takie działanie ułatwia implantację.

O zastosowaniu danej metody wspomagającej decyduje embriolog. Wpływ na decyzję ma wiele czynników, między innymi: wiek pacjentki, wcześniejsze transfery, a także to, z jakiego zarodka korzystamy (świeży lub mrożony).

Więcej, na temat tego, jak wygląda praca embriologa oraz jak przebiega konsultacja embriologiczna, można posłuchać w naszej rozmowie z doktor Martą Wojciechowską, starszym embriologiem i kierownikiem laboratorium embriologicznego w Klinice Leczenia Niepłodności Invimed.

 

 

ZOBACZ:

II edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Płodność. Strefa Specjalistycznej Wiedzy” – zapisz się i dołącz do nas!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *