Kreatywne zabawy w domu

Kreatywne zabawy w domu, czyli jak walczyć z nudą w deszczowe dni

Gdy na dworze coraz zimniej, dzień nieubłaganie się skraca, a tym samym wydłużają wieczory w domu, większość rodziców stoi przed dylematem: w co bawić się z dzieckiem w domu? Jeśli nie chcemy fundować maluchom kilkugodzinnych maratonów bajkowych (a pewnie nie chcemy), musimy znaleźć godną alternatywę – kreatywne zabawy w domu!

Kredki, plastelina, farby – klasyczne zabawy w domu

Zaczynając od absolutnych podstaw, w ruch niech pójdą zabawy plastyczne dla dzieci. Duża karta papieru, farby plakatowe, kredki świecowe to najprostszy sposób na rozrywkę dla dzieci – zarówno tych młodszych, jak i starszych.

Dla 2-3 latków, które nie malują jeszcze najsprawniej można zaproponować kolorowe naklejki, które będą przyklejać na karton i tworzyć własne kompozycje. Inny pomysłem jest przyklejenie do podłogi dużych kartonów, a nawet połączenie kilku obok siebie i na takiej powierzchni stworzenie wielkiego arcydzieła. Mniejsze dzieci mogą odciskać ślady dłoni i stóp, a starsze tworzyć wielkie pejzaże.

Kreatywne malowanie: potrzebujesz kartkę papieru, kolorowe kredki świecowe i czarną farbę. Pomaluj kartkę w kolorowe 2-3 centymetrowe pasy. Ma powstać na kartce pozioma lub pionowa tęcza. Następnie zamaluj całą kartkę farbą, daj jej chwilę przeschnąć, ale nie wyschnąć zupełnie, a następnie za pomocą końcówki pędzla wyrysuj na kartce wybrane wzory. Powstanie niezwykłe dzieło – kolorowe kontury malunku na czarnym tle.

Malowanie kamieni: jeśli nie możecie doczekać się Wielkanocy i malowania jajek, tu macie doskonałą alternatywę. Pozbierajcie na spacerze duże i możliwie gładkie kamienie, najlepiej jak najjaśniejsze. Do malowania wykorzystajcie mazaki lub farby, brokat, naklejki, świecące dżety i co jeszcze macie ochotę.

Sprawdź: Macierzyństwo i praca: wszystko da się pogodzić. „Bzdury!” Reni Jusis: Nie umiałam

Kasztany i liście, czyli wykorzystujemy skarby jesieni

Jesień to czas kasztanów – robienie kasztanowych ludzików, a potem wymyślanie zabaw z udziałem tych postaci to świetna zabawa w domu na deszczowe popołudnie. Do wykonania kasztanowych ludzików wykorzystajcie także plastelinę, brokat, naklejki, naklejane oczy (do kupienia w papierniczym), skorupki od kasztanów itp. Dzięki temu dziecko otrzyma dużo więcej możliwości przy tworzeniu ludzików.

Przy odrobinie kreatywności możemy wykorzystać kasztany na wiele innych sposobów, np:

  • Mogą służyć jako produkt podczas zabawy w sklep i dziecko będzie nam ważyć i podawać określoną ilość kasztanów.
  • Dzieci w okresie wczesnoszkolnym mogą uczyć się liczyć z pomocą kasztanów; wykorzystanie gadżetów do nauki dodawania i odejmowania jest dużo przyjemniejsze niż standardowe liczenie na kartce.
  • Mniejsze dzieci mogą uczyć się odróżniać wielkość przedmiotów – poprośmy, aby wśród kilku kasztanów znalazło najmniejszy i największy lub by ułożyło kasztany w rzędzie od największego do najmniejszego itp.
  • Jeśli mamy spory zapas kasztanów, można ułożyć z nich labirynt na dywanie lub inne wymyśle kształty.
  • Kasztany mogą także posłużyć do rozwijania motoryki u młodszych dzieci, np. na kartonie namaluj małe kółka wielkości kasztanów i poproś dziecko, aby ułożyło kasztany na kółkach.
  • Kasztany to świetny pomysł na zabawę sensoryczną – przesypywanie ich do pojemników i butelek to zabawa dobra nawet dla 1,5 rocznego dziecka. Samo dotykanie i przekładanie kasztanów sprawi maluchom dużą frajdę (zresztą nawet my, dorośli, z jakiś niewytłumaczalnych powodów lubimy dotykać kasztany).

Zabawy z liśćmi – młodsze dzieci mogą układać liście kolorami, starsze robić z nich bukiety i kompozycje na papierze. Jesienne dary natury, czyli liście, gałązki, czapeczki od orzechów można wykorzystać do prac plastycznych. Liście doskonale nadadzą się do wykonania prostego latawca, którym później można się bawić na zewnątrz w ładny dzień.

Piłeczka do gniecenia DIY

Piłeczkę czy też stworka do gniecenia dostaniemy w każdym sklepie zabawkowym, ale dla dzieci największą zabawą będzie zrobienie ich samodzielnie. Aby je wykonać nie potrzebujemy ani skomplikowanych przyrządów, ani wybitnych umiejętności.

Potrzebne będą: mąka ziemniaczana, balon, mazak, włóczka, butelka 0,5 l, słomka, lejek.

Wykonanie:  Za pomocą lejka wsypujemy do butelki mąki na tyle, aby sięgała mniej więcej do ½ wielkości. Słomka będzie potrzebna do udrożniania lejka – mąka ziemniaczana może zatykać otwór. Kolejno dmuchamy balon i nakładamy go na butelkę, przechylamy ja i przesypujemy mąkę do balonu. Następnie wiążemy koniec balonu i teoretycznie moglibyśmy na tym zakończyć – nasz gniotek jest już gotowy. Jednak możemy nieco bardziej go udoskonalić i narysować mu twarz mazakiem, a na czubku przypiąć włóczkowe włosy.

Kreatywne zabawy z dzieckiem w domu – tu znajdziecie kilka inspiracji

 

Kolorowa ciastolina DIY

Gdy deszcz lub temperatura uniemożliwią korzystanie z piaskownicy na placu zabaw, przenieśmy zabawę do domu. Oczywiście nie chodzi o wwiezienie do mieszkania taczki piachu, ale o kreatywną alternatywę z własnej kuchni.

Potrzebne będą: mąka ziemniaczana (1kg), kuweta/duża miska/folia malarska, kolorowe barwniki spożywcze, pianka do golenia (1 opakowanie), płyn do naczyń, najlepiej biały lub bezbarwny (kilka kropel).

Wykonanie:  Niezastąpiona mąka ziemniaczana znowu posłuży do stworzenia fantastycznej zabawy dla dzieci. W dużym pojemniku lub na osłoniętej i zabezpieczonej podłodze połączcie mąkę ziemniaczaną z pianką do golenia i płynem do naczyń. Dzieci uwielbiają piankę – sama konsystencja i fakt zwiększania objętości jest dla nich fascynujący. Połączenie pianki i mąki to doskonała zabawa sensoryczna i alternatywa dla piasku. Powstała masa może posłużyć do robienia ludzików, babek, zamków i innych elementów. Możemy uatrakcyjnić powstałą ciastolinę poprzez dołożenie kolorowych barwników spożywczych.

Zabawy własnoręcznie wykonaną ciastolinę to świetna okazja do rozwijania zdolności manualnych dziecka, ale także nauki wykorzystywania prostych składników do stworzenia różnorodnych mas. Maluch uczy się, że wiele rzeczy można wykonać samodzielnie w domu, co rozwija jego kreatywność i wyobraźnię.

Sprawdź: „Moje dziecko będzie…” O oczekiwaniach rodziców wobec przyszłych dzieci

Zabawy w domu dla dwulatka i sześciolatka: chowamy misia

Przeciętne mieszkanie w bloku raczej nie pozostawia dużego pola do manewru w przypadku zabawy w chowanego. Kilka większych kryjówek i już nie ma się gdzie schować, żeby dobrze się ukryć. Ale zabawę można uatrakcyjnić chowając misia czy inną ulubioną przytulankę. Jedna osoba chowa zabawkę, a pozostałe jej szukają. Można dodatkowo naprowadzać szukającego słowami ciepło/zimno. Piękno tej zabawy tkwi w tym, że doskonale będą się bawić się i dzieci 2-letnie, i 6-7-letnie, jest to więc dobra propozycja na zabawę dla rodzeństwa.

Baza pod kocami – najlepsza kryjówka dla każdego malucha

Ta zabawa nie ma daty ważności – bawiliśmy się w nią my, bawią się nasze dzieci, będą i bawić pewnie wnuki. Najlepsze jest w niej to, że potrzebujemy wyłącznie koców, prześcieradeł i czegoś, na czym można je rozwiesić – mogą to być krzesła fotele, biurka itp. I to wszystko.

Dzieci uwielbiają kryjówki, gdzie mogą bawić się swoimi skarbami i naprawdę nie musimy im kupować modnego namiotu tipy za kilkaset złotych – świetnie sprawdzi się baza z koca.

W środku wyłóż mnóstwo poduch, kołder czy koców, aby było przytulnie i wygodnie. Możecie tam czytać książki, rysować, opowiadać sobie historie, grać w gry planszowe czy nawet zrobić sobie drzemkę.

Nauka angielskiego przez zabawę

Telewizor, tablet czy telefon można też wykorzystać w wartościowy sposób, np. do nauki angielskiego. Dostępnych jest wiele ciekawych aplikacji pozwalających przyswoić język obcy, np. Play&Learn English, First Words for kids (Kindstatic), Kids song’s (Pink Fong) i wiele, wiele innych. 

Na You Tubie znajdziecie wiele dedykowanych kanałów, które poświęcone są wyłącznie nauce angielskiego dla dzieci. Najlepiej zacząć od  pojedynczych słów, które przedstawione są w postaci prostej historyjki. 

Jesień i zima nie muszą oznaczać nudy i godzin przed telewizorem. Kreatywne zabawy w domu jesteśmy w stanie stworzyć za pomocą produktów z kuchni czy tego, co znajdziemy w parku. Czas spędzony z dziećmi na kreatywnych zabawach jest niezmiernie ważny – to budowanie bliskości, zacieśnianie relacje i zaopatrywanie dziecka w poczucie, że jest dla nas ważne, potrzebne i kochane. Niezwykle istotne jest to, abyśmy z takiej zabawy czerpali autentyczną radość – my, rodzice. Maluch szybko wyczuje, że rodzic jest znudzony, zniecierpliwiony albo nerwowo sprawdza telefon podczas zabawy. Zabawy w domu z dziećmi wymagają pełnego naszego zaangażowania – wtedy maluch czuje, że ten czas jest wartościowy zarówno dla niego, jak i dla rodzica.

POLECAMY TAKŻE:

Po co jest ojciec? Relacja tylko z matką może być niebezpieczna dla dziecka…

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *