Ważne, aby chronić niemowlaka przed słońcem, ale trzeba to robić w odpowiedni sposób.

Największe błędy rodziców w upały! Jak dobrze chronić dziecko przed słońcem?

Ostre słońce i spacer z niemowlakiem. Jak radzą sobie rodzice? Zakrywają budkę w wózku dziecka pieluszką tetrową. Dzięki temu słońce nie razi maluszka i nie oddziaływuje szkodliwe promieniowanie UV. Jest tylko jeden minus – w wózku robi się jak w szklarni, duszno, parno i bardzo gorąco. A to nie jedyny błąd matek i ojców niemowlaków.

 

Zakrywanie wózka tetrą – nie rób tego dziecku!

Zakrywanie dziecka w wózku pieluszką jest wynikiem troski rodziców. Ma chronić pociechę, osłaniać przed słońcem, promieniami UV i dawać cień. Rodzic chce dobrze, ale niestety może doprowadzić w skrajnych przypadkach do udaru cieplnego u dziecka, a w mniej czarnych scenariuszach do pogorszenia samopoczucia dziecka. Warto podkreślić, że mowa tutaj o sytuacji, gdy pielucha szczelnie zasłania budkę dziecka i spacer taki trwa godzinę czy dwie. Chwilowe przerzucenie cienkiej pieluszki, która luźno zwisa z budki, nie doprowadzi do katastrofalnych skutków.

Pamiętaj, że w zabezpieczaniu przed słońcem, jak ze wszystkim, należy zachować zdrowy rozsądek. Doraźne osłonięcie cienką, przewiewną i luźno zarzuconą pieluchą jest lepszym rozwiązaniem niż bezpośrednie narażanie dziecka na oddziaływanie promieniowania UV. Na dłuższą metę zdecydowanie lepiej jednak zainwestować w specjalne osłonki na wózek lub parasolkę do wózka.

 

Odpowiedni ubiór na upał

Powtarzana od lat w obiegowej opinii zasada mówi o tym, że dziecko powinno mieć na spacerze jedną warstwę więcej niż dorosły. Trudno postępować zgodnie z nią, gdy na zewnątrz jest 30-stopniowy upał i matka wychodzi z dzieckiem na spacer w cienkiej sukience na ramiączkach. A niestety widok niemowlaka ubranego podczas upałów w bawełnianą czapeczkę, skarpetki, długą nogawkę i jeszcze nakrytego kocykiem nie należy do rzadkości.

Gdy na zewnątrz upał, ubierz niemowlę adekwatnie do pogody, a nie według zasłyszanych zasad. Sama nie zakładasz skarpetek i czapki, gdy słupek rtęci pokazuje 30 stopni C, więc pozwól też maluszkowi na gołe stopy, przewiewny, cienki strój. Głowę dziecka osłoń od słońca, ale nie bawełnianą czapką na uszy, a letnim kapelusikiem.

> Jakie kremy przeciwsłoneczne dla niemowląt i dzieci? <<

Ochrona przeciwsłoneczna dzieci jest bardzo istotna podczas wakacji

Pojenie w upały

Najważniejsza rzecz podczas upałów to właściwie nawadnianie –  i to zarówno u dorosłych, jak i dzieci. 2-3-latki często zapominają o piciu wody, albo mówią, że nie są spragnione. Na rodzicach spoczywa obowiązek ciągłego proponowania wody i dawaniu maluchowi choć łyka. Dzieci karmione piersią nie muszą pić wody podczas upałów – wystarczy częściej przystawiać je do piersi.

W upały nawadniaj dzieci wodą lub naparami ziołowymi. Nie sokami, nie colą, nie kolorowymi napojami, tylko najzwyklejsza wodą. Jeśli dziecko nie lubi czystej wody, można ją wzbogacić o świeże owoce (cytrynę, pomarańczę, truskawki) lub ogórka zielonego oraz miętę.

Basen i klimatyzacja – niekoniecznie najlepszy pomysł

W upały każdy szuka ochłody, naturalnym wydaje się więc wizyta z dziećmi na basenie. O ile starszaki chętnie schłodzą się w wodzie, o tyle niemowlaki, a szczególnie noworodki nie warto zabierać na publiczny basen podczas upałów. Nie ma gwarancji cienia i tego, że maluch będzie miał warunki do odpoczynku. Gwar innych użytkowników basenu może być dla maluszka drażniący. Podczas największego upału w ciągu dnia powinno się raczej unikać nasłonecznionych miejsc na zewnątrz, a do takich z pewnością należy basen. Podobnie zdradliwa może być dla najmłodszych klimatyzacja w publicznych miejscach. Zwykle ustawiona jest na niską temperaturę, a nagłe skoki temperatur nie służą dziecku.

Jeśli masz ogródek czy balkon, gdzie możesz w kameralnych warunkach rozłożyć maluszkowi basen lub wanienkę w cieniu, to krótkie schłodzenie jest dobrym pomysłem.

Spacer rano albo po południu

Najlepszym sposobem ochrony przed promieniowaniem jest unikanie spacerów w porach dnia, gdy słońce grzeje najmocniej, czyli między 11-15. Tak zorganizuj dzień z maluszkiem, aby na spacer udać się wczesnym rankiem lub w porze popołudniowej.

Podczas spacerów – nawet tych wczesnoporannych lub popołudniowych – dziecko powinno być posmarowane kremem przeciwsłonecznym z filtrem 50 SPF oraz mieć kapelusz/czapkę osłaniające głowę oraz wrażliwe oczy maluszka. 

 

PODSUMOWANIE

Pomóż maluszkowi jak najlepiej przetrwać upały. Unikaj pełnego słońca, gdy grzeje najmocniej tj. w godzinach 11-15. Jeśli karmisz piersią, pamiętaj o częstym przystawianiu maluszka – w ten sposób gasi swoje pragnienie, niepotrzebne jest dopajanie wodą. Podczas spacerów nie zasłaniaj szczelnie wózka pieluchą tetrową, dużo lepszym rozwiązaniem jest parasolka do wózka. Nawet noworodki mogą być w upały cienko ubrane – nie przegrzewaj malucha, dopasuj jego strój adekwatnie do pogody.

 

POLECAMY TAKŻE

Kleszcze – zagrożenia, borelioza, szczepienie. Wszystko, co trzeba wiedzieć o kleszczach przed wakacjami

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *