Jakie kremy przeciwsłoneczne dla niemowląt i dzieci?

Dowiedz się więcej, na co zwrócić uwagę, wybierając krem przeciwsłoneczny

Ochrona delikatnej skóry dziecka przed słońcem to bardzo ważne zadanie podczas letnich spacerów i wyjazdów. Dla najmłodszych najlepiej wybierać filtry mineralne, które co prawda są mniej trwałe, ale też rzadko wywołują alergię czy podrażnienia skóry. Zdecydowanie należy wystrzegać się kosmetyków z filtrami przenikającymi. Stanowią bowiem duże zagrożenia dla zdrowia. Dowiedz się więcej, czy lepsze są filtry mineralne czy chemiczne. Sprawdź, jak nakładać krem z filtrem i ile opakowań powinno się zużyć podczas jednych wakacji.

Kremy przeciwsłoneczne dla niemowląt i dzieci – o czym trzeba pamiętać?

Kremy przeciwsłoneczne z filtrem nie dają 100 % ochrony przez skutkami promieniowania ultrafioletowego. Chronią skórę przez poparzeniami, przebarwieniami, ale nie blokują opalania. Dlatego oprócz aplikacji kremu, należy zastosować szereg innych działań, które ochronią malucha przed promieniowaniem UVA i UVB:

  • Zakładaj dziecku odzież z filtrami UV, które dobrze chronią przed słońcem. Kombinezon lub bluzka z krótkim rękawem i spodenki oraz dodatkowo skóra posmarowana kremem dają dużo lepszą ochronę niż same majtki i krem wtarty w odsłonięte partie ciała.
  • Zasłaniaj dziecku głowę kapeluszem lub czapką z daszkiem. To nie tylko ochrona głowy przed przegrzaniem, ale też osłona wrażliwych oczu dziecka.
  • Jeśli dziecko akceptuje okulary przeciwsłoneczne, to także należy je zakładać. Co ważne, powinny być to okulary atestowane, które rzeczywiście zatrzymują promieniowanie słoneczne.
  • Unikaj spacerów z małym dzieckiem w godzinach, gdy najintensywniej grzeje słońce, czyli 10-15. Małe dzieci mają nie tylko delikatną skórę podatną na poparzenia, ale także nieukształtowana jeszcze soczewki w oku, które przepuszczają większość promieniowania UVA.
  • Krem z filtrami chemicznymi aplikuj jeszcze 15-20 min przed wyjściem na słońce, kremy z filtrami fizycznymi mogą być nakładane od razu przed ekspozycją na słońce.

Ważne! Podczas jednego smarowania dziecka kremem z filtrem (nogi, ręce, plecy, ramiona, twarz) należy wetrzeć ok. 5-8 ml kosmetyku. Wiele zależy od wieku i wagi dziecka, ale co do zasady 1 opakowanie kremu z filtrem powinno zostać zużyte w ciągu ok. 2 tygodni. A jak często się zdarza, że nawet połowa kosmetyku nie zostanie wyczerpana przez całe wakacje.

Uwaga na termin przydatności! W zależności od producenta po otwarciu krem przeciwsłoneczny należy zużyć w ciągu 6-12 miesięcy od otwarcia. Krem z filtrem z poprzedniego roku nie będzie się już nadawał do użycia.

Filtry chemiczne a mineralne – czym się różnią, które wybrać?

Wielu rodziców zastanawia się, czy filtry mineralne są lepsze od chemicznych. Panujący ostatnio, słuszny trend, na analizowanie etykiet produktów przysparza nieco problemów. Czytanie skomplikowanych, nieznany nazw składników kosmetycznych jest jeszcze trudniejsze niż zapoznawanie się ze składem produktów spożywczych. Dlatego przede wszystkim warto wiedzieć, które filtry są zdrowsze: chemiczne czy mineralne?

Na początku dwa słowa o tym, czym różnią się filtry chemiczne w kremach przeciwsłonecznych od filtrów mineralnych:

Filtry chemiczne (organiczne) wnikają w powierzchnię skóry, absorbują promienie UVA i UVB i przekształcają je w ciepło. Rozsmarowane w naskórek, szybko wsiąkają, nie pozostawiając lepkiej czy białej warstwy. Należy je aplikować ok. 15-20 minut przed ekspozycją na słońce. Utrzymują się dłużej niż filtry fizyczne, czyli mineralne. Minusem przeciwsłonecznych filtrów chemicznych jest ryzyko uczuleń, jakie mogą wywołać oraz ich mniejsza fotostabilność.

Z uwagi na brak lepkiej warstwy i dłuższą wytrzymałość filtry chemiczne są skuteczniejsze dla aktywnych dzieci, które często wchodzą do wody, bawią się w piasku itp.

Filtry mineralne (fizyczne) wyróżniają się tym, że osadzają się na skórze, zamiast się w nią wchłaniać, czyli nie absorbują fotonów UV, ale je rozpraszają. Pozostawiają na ciele białą, lepką warstwę, co może być nieprzyjemne dla starszych dzieci. Mają mniejszą fotostabilność, łatwo zetrzeć je ze skóry  – muszą być częściej aplikowane niż kremy z filtrami chemicznymi. Plusem filtrów mineralnych jest fakt, że niemal nie wywołują alergii i nie podrażniają skóry – są wskazane dla noworodków, niemowląt, kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią oraz osób z problemami skórnymi. Filtry mineralne nakłada się na skórę od razu przed wyjściem na słońce.

PODSUMOWANIE: Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, który krem przeciwsłoneczny jest lepszy: z filtrami fizycznymi czy chemicznymi. Wszystko zależy od wieku dziecka i jego aktywności. Co do zasady, kremy z filtrami mineralnymi (fizycznymi) poleca się noworodkom i niemowlakom, które nie są jeszcze aktywne fizycznie, a ich skóra jest wyjątkowo delikatna. Dla dzieci starszych, powyżej 2 lat, można już stosować kremy przeciwsłoneczne z filtrami chemicznymi, jednak warto, aby zawierały także domieszkę filtrów mineralnych.  

Przeczytaj także: Jak zadbać o zdrowie dziecka przed wakacjami?

Kremy przeciwsłoneczne – jakich filtrów i składników unikać?

W kremach przeciwsłonecznych zdecydowanie należy unikać filtrów przenikających. Wnikają do krwiobiegu przez naskórek, co powoduje uszkodzenie komórek i narządów wewnętrznych. Filtry przenikające mogą zachowywać się w organizmie jak hormony.

Filtry przenikające absolutnie nie powinny być stosowane na skórę noworodków, niemowlaków, kobiet w ciąży, osób z AZS i innymi problemami skórnymi, ale też i pozostałe osoby powinny wystrzegać się filtrów przenikających w kremach przeciwsłonecznych.

Jeśli masz zaprzyjaźnioną, kompetentną farmaceutkę, warto udać się do niej i poprosić o dobór najlepszego kremu przeciwsłonecznego dla dziecka. Czytanie łacińskich, długich nazw składników kosmetyku może być frustrujące i trudne, więc na początku warto korzystać z pomocy osób, które są zaznajomione z tematem. Z czasem rozgryzanie skomplikowanych nazw stanie się dużo łatwiejsze. 

Demonizowane często filtry chemiczne nie są jednoznacznie złe. Istnieje wiele wykluczających się badań odnośnie ich szkodliwości, poza tym duże znaczenie ma fakt, z jakimi innymi składnikami są połączone filtry chemiczne w kremie. Dlatego najroztropniej czytać składy kremów przeciwsłonecznych i unikać tych, które w składzie zawierają szkodliwe składniki takie jak: Ethylhexyl Methoxycinnamate (inaczej: Octyl Methoxycinnamate), Homosalate, 4- Methylbenzylidene Camphor, Benzophenone-3, Benzophenone-4, Octocrylene, Octyl Dimethyl PABA. Filtrem dyskusyjnym jest Butyl Methoxydibenzoylmethane (Avobenzone) – teoretycznie przyczynia się do powstawania wolnych rodników w organizmie, ale w kremach przeciwsłonecznych najczęściej połączony jest z innymi filtrami i wtedy jest bezpieczny.

SPF, PPD, UVA, UVB – jak czytać skróty na opakowaniach kosmetyków?

SPF – ang. Sun Protection Factor; wskaźnik odnoszący się do ochrony przed promieniowaniem UVB. Zazwyczaj w kosmetykach przeciwsłonecznych spotyka się SPF od 2 do 50, gdzie wysoką ochronę rozumie się od SPF 15-25, a bardzo wysoką od SPF 30-50. SPF określa stosunek promieniowania nadfioletowego powodującego rumień i poparzenie przy użyciu kremu z filtrem do ilości promieniowania, jakie spowoduje wyżej wymienione konsekwencje z użyciem filtra.

Warto podkreślić, że SPF nie określa, ile czasu więcej może spędzić na słońcu osoba z nałożonym filtrem w stosunku do tej, której skóra nie jest chroniona. SPF 50 oznacza, że skóra posmarowana tym kosmetykiem może przyjąć 50-krotnie większą dawkę promieniowania zanim dojdzie do poparzenia niż skóra bez tej ochrony.

UWAGA! Żaden krem z filtrem, nawet najwyższym, nie daje 100 % ochrony przeciwsłonecznej.

PPD – ang. Peristent Pigment Darkening, czyli opalenizna trwała; określa stosunek promieniowania UVA do czasu potrzebnego na wywołanie reakcji z zastosowaniem kremu ochronnego i bez kremu. Na opakowaniu szukajmy jak najwyższego PPD.

Wysoki SPF nie oznacza automatycznie wysokiego PPD.

UVA – to najbardziej szkodliwe promieniowanie słoneczne. Stanowi 95 % całego promieniowania. Występuje o każdej porze roku o takim samym natężeniu, a przenika zarówno przez chmury, jak i szybę. Nie są odczuwalne bezpośrednie skutki jego oddziaływania – UVA nie wywołuje poparzeń, rumienia, brązowienia skóry. Jednak wywołuje poważne skutki długofalowe: powstanie wolnych rodników, rozkład kolagenu i szybkie starzenie się skóry, plamy posłoneczne (których pozostają często do końca życia), zmiany nowotworowe. Należy szukać kremów z oznaczeniem PPD lub IPD, bo to te wskaźniki mówią o ochronie przed promieniowaniem UVA, którego jest najwięcej i jest najbardziej szkodliwe.

UVB – stanowi jedynie 5% promieniowania ultrafioletowego. Nie przenika przez szkło, w niewielkim tylko stopniu przedostaje się przez chmury. Letnią opaleniznę zawdzięczamy właśnie promieniowaniu UVB, które wnika w naskórek i powoduje poparzenia, brązowienie skóry, powstanie piegów, przebarwień. Skutki UVB mogą być także dużo poważniejsze – może doprowadzić także do zaćmy oraz zmian nowotworowych.

Sprawdź: Położna radzi: Witamina D – jak podawać, gdy dziecko karmione jest piersią, a jak gdy mlekiem mieszanym?

Jaki krem przeciwsłoneczny dla dzieci wybrać – PODSUMOWANIE

Kluczowa zasada towarzysząca wybieraniu kremów z filtrem dla dzieci to czytanie etykiet. Niestety producenci potrafią zmieniać składy nawet co sezon i mieć zupełnie odmienne podejście do składników w poszczególnych seriach produktów. Zdarzają się także produkty z fatalnymi składnikami u producentów, którzy teoretycznie dbają o wysoką jakość wyrobów.

Czytanie etykiet to podstawa wyboru dobrego kosmetyku. Producenci zmieniają składy i nie informują o tym klientów. Tylko samodzielna weryfikacja pozwoli wybrać najlepszy krem przeciwsłoneczny.

Kilka istotnych zasad dotyczących wyboru i używania kremu przeciwsłonecznego dla dzieci:

  • Nie używaj kremów z filtrami przenikającymi. Są bardzo szkodliwe dla zdrowia.
  • Noworodki i mniej aktywne niemowlęta powinny być smarowane kremami z filtrami fizycznymi (mineralnymi). Starsze dzieci mogą już używać kremów z filtrami chemicznymi, ale najlepiej, aby zawierały też domieszkę filtrów mineralnych.
  • Krem z filtrem mineralnym możesz nakładać zaraz przed ekspozycją na słońce (chroni od razu po nałożeniu), krem z filtrami chemicznymi 15-20 min wcześniej.
  • Ponawiaj aplikację kremu z filtrem co najmniej co 2 godziny lub po każdym wyjściu dziecka z wody. Średnio podczas wakacji powinno się zużyć 3-4 opakowania kremu z filtrem dla dziecka.
  • Dla noworodków, niemowląt i małych dzieci stosuj krem przeciwsłoneczny SPF 50.
  • Czytaj etykiety. Producenci często zmieniają składy swoich produktów, nie informując o tym jasno na opakowaniu.

RADA: Ochrona przeciwsłoneczna – czy to najmłodszych, czy dorosłych – jest bardzo istotna, ale warto zachować zdrowy rozsądek. Dobrze jest czytać etykiety, porównywać składy i mieć pod ręką “czarną listę” filtrów przenikających. Filtry chemiczne w składzie nie oznaczają złego produktu, szczególnie jeśli połączone są z innymi filtrami, które je stabilizują.

Źródło: Jolanta Węgłowska, Agnieszka Milewska „ Pozytywne i negatywne skutki promieniowania słonecznego”, Halina Bojarowicz, Natalia Bartnikowska „Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości” oraz „Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Cz. II. Wybór optymalnego preparatu”.

 

POLECAMY TAKŻE:

Kleszcze – zagrożenia, borelioza, szczepienie. Wszystko, co trzeba wiedzieć o kleszczach przed wakacjami

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *